- Opis
- Recenzje
- Autor
- Transkrypt
- Pytania i odpowiedzi
- QA
Wprowadzenie
GIT to system kontroli wersji, który pozwala śledzić postępy Twojej pracy oraz współpracować z innymi osobami, jednocześnie pracującymi nad projektem. Pozwala zadbać o to, działania przebiegały płynnie, i by szybko móc eliminować pojawiające się konflikty. To znaczy, że GIT jest praktycznie dla każdego! I choć głównie korzystają z niego programiści czy front-end developerzy w pracy zespołowej, możesz go również użyć do śledzenia zmian w indywidualnych projektach, nawet gdy pracujesz na innych typach plików.
- Jak GIT dziala “od wewnatrz”
- Proste i szybkie wersjonowanie
- Przeglad, edycja i przywracanie zmian
- Praca z równoleglymi wersjami
- Techniki pracy zespolowej
- Praca z centralnym repozytorium
- Efektywna praca z GitHub
- Praca rozproszona i Pull Request
GIT to po pierwsze praca lokalna
Inne systemy wersjonowania wymagają konfiguracji specjalnych serwerów - a z GIT wystarczy do tego twój komputer. GIT pozwoli Ci zapisywać kolejne wersje twojej pracy lub eksperymentować z różnymi zmianami. Jeśli chcesz tworzyć kopie zapasowe - w kursie zobaczysz jak tworzyć klony twojego projektu oraz jak wysyłać i pobierać aktualne zmiany pomiędzy klonami.Pierwsza sekcja pozwoli Ci zyskać pewność w samodzielnej pracy z GITem nim podejmiesz się pracy w zespole. Dowiesz się jak przygotować zestaw zmian, ignorować pliki tymczasowe, jak tworzyć migawki z opisami zmian, a następnie przeglądać i porównywać zmiany dokonane nawet miesiące temu. W kolejnej części kursu dowiesz się jak wycofywać zmiany, przywracać wcześniejsze wersje i edytować historię zmian. Zobaczysz, że w GIT “nic nie ginie”. Pokażę Ci jak możesz odzyskać pozornie utracone zmiany oraz jak naprawić historię zmian łącząc, dzieląc, a nawet zmieniając kolejność dokonanych wcześniej zmian.
Gdy szef prosi o “szybką poprawkę”
Jesteś w trakcie pracy nad ważnym projektem, i nagle musisz oderwać się od pracy, by wykonać jedną, szybką poprawkę? W GIT możesz błyskawicznie przełączyć się na inną wersje projektu, lub po prostu “odłożyć na później” pliki nad którymi pracujesz i wrócić do nich kiedy tylko tego potrzebujesz. W tej części kursu zobaczysz jak pracować na gałęziach, dodawać etykiety oraz przełączać różne wersje plików. Dowiesz się jak porównywać oraz eksperymentować z plikami bez ryzyka utraty danych. Co najważniejsze - nauczysz się łączyć i dzielić wiele różnych wersji twojej pracy. Zobaczysz, jak praca na gałęziach nie tylko zwiększy Twoją swobodę i elastyczność w codziennej pracy, ale również jak gałęzie pozwalają wielu osobom na równoległą pracę na tych samych plikach bez martwienia się o utratę danych lub niespójne wersje.
Dlaczego ten plik został zmieniony?
W kursie dowiesz się nie tylko jak zapamiętywać zmiany, ale także jak je opisywać i oznaczać, tak, by nawet miesiące później móc łatwo odnaleźć odpowiednią wersję pliku, lub by dowiedzieć się kiedy, kto i dlaczego zmieniał dany plik. Zobaczysz jak dobre praktyki w opisywaniu zmian wspomagają pracę grupową. Dowiesz się jak pobrać lub wysłać zestaw zmian na serwer oraz jak połączyć zmiany swoje, lub zmiany otrzymane od współpracownika. Dodatkowo, zobaczysz jak bezpiecznie rozwiązać problem konfllktujących zmian w plikach lub jak przenieść zmiany z wersji do wersji. W kursie dowiesz się także jak w bardzo prosty sposób korzystać z pozornie najtrudniejszej funkcji GITa, jaką jest polecenie “rebase”. Zobaczysz jak usprawni się Twoja praca, gdy będziesz mógł w jednym kroku zbudować historię zmian. Jeśli źle zapisałeś zmiany, nie podoba Ci się historia zmian, lub po prostu chciałbyś łatwo uniknąć konfliktów - git rebase będzie Twoim nowym ulubionym narzędziem.
Gdzie programistów sześciu...
…zmieniło ten sam plik, trzeba jakoś te zmiany połączyć. Zobaczysz jak GIT pozwala wysłać zestaw zmian na serwer, pobrać zmiany innych osób i automatycznie dołączyć te zmiany w odpowiednich miejscach. Co jednak jeśli dwie osoby zmienią tę samą linię w pliku? W kursie dowiesz się nie tylko jakie są różne sposoby i strategie łączenia zmian, ale także jak dzięki historii będziesz wiedział dlaczego zmiana w pliku została wprowadzona. Dzięki narzędziu rebase będziesz mógł zaaplikować wszystkie zmiany w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim miejscu.
Jak to “nie dostałeś notatki ze spotkania”?
W kursie poznasz także usługę GitHub. GitHub to nie tylko usługa udostępniająca repozytoria dla GIT - umożliwia również tzw. społecznościowe podejście do tworzenia… I to nie tylko kodu. Zobaczysz, że dzięki GitHub praca nad kodem aplikacji czy nową książką może odbywać się zespołowo. Pokażemy Ci jak publikować swoje zmiany oraz jak zgłaszać je innym do przejrzenia i połączenia z ich wersją. Poznasz także sposoby planowania pracy, przydzielania zadań i zarządzania postępem ich wykonania - wszystko na twoim koncie na portalu GitHub. Oprócz poleceń i funkcji GIT w tym kursie pokażemy Ci również, na prostych, praktycznych przykładach, typowe techniki i praktyki pracy z GIT. Podczas kursu symulujemy zespół budujący prostą stronę internetową. Co ważne, nie musisz znać HTML by skorzystać z tej części kursu! Zobaczysz jak wygląda praca z perspektywy jednej osoby, co zrobić gdy musisz przerwać pracę i przełączyć się na inne zadanie oraz jak przygotować Twoją pracę do podzielenia się nią z zespołem. Pokażemy kilka przykładów organizacji pracy. Zobaczysz prace z małym, centralnym repozytorium, a także modele pracy rozproszonej, z której korzystają duże projekty typu open-source. GIT to branżowy standard, który obowiązuje praktycznie we wszystkich firmach zajmujących się tworzeniem aplikacji lub stron internetowych. Sprawia to, że wiedza, którą zdobędziesz po przerobieniu tego kursu, bezpośrednio przełoży się na efektywność Twojej pracy oraz projekty, które tworzysz.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs przygotowany został z myślą o wszystkich, którzy chcą nauczyć się najbardziej popularnego i elastycznego systemu kontroli wersji i wykorzystać go do efektywnej pracy w zespole, jak i na potrzeby indywidualnych projektów. Jest również przeznaczony dla każdego, kto pracuje z kodem źródłowym i chciałby nie tylko tego, by jego zmiany były bezpieczne, ale by jednocześnie mieć swobodę pracy na kilku równoległych wersjach kodu oraz móc swobodnie eksperymentować nie bojąc się o utratę danych. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak sprawnie korzystać z Githuba oraz zrozumieć, czemu ten system jest tak chętnie stosowany przez programistów na całym świecie - to najlepsza metoda!
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
- Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
Ten kurs nie posiada jeszcze transkryptu. Choć bardzo się staramy, wygenerowanie transkryptów do wszystkich kursów jest bardzo czasochłonne. W wielu przypadkach wymaga zaangażowania drogiego oprogramowania i godzin pracy przy poprawianiu transkryptu tak, aby był on możliwie jak najlepszy.
Zależy nam na tym, aby przygotować transkrypty do wszystkich naszych treści. To jedyny sposób dla osób niedosłyszących, aby mogły wygodnie uczyć się technologii. Poza tym, transkrypty ułatwiają skanowanie kursu w poszukiwaniu informacji i jego indeksowanie.
Szukamy osób, które mogłyby nam pomóc w poprawianiu transkryptów. Jeśli masz chwilę wolnego czasu i interesuje Cię dany kurs, w zamian za taką pomoc chętnie udostępnimy Ci wybrany materiał. Wyślij swoje zgłoszenie tutaj, jeśli możesz pomóc nam rozwijać platformę.