Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Fusion

Fusion to uznany na świecie profesjonalny program do compositingu. Był oraz jest wykorzystywany przy produkcji wielu filmowych hitów.

19 lekcji

4h 22min

5 (7 oceny)

Fusion - od Podstaw

Fusion to uznany na świecie, profesjonalny program do compositingu i efektów wizualnych. Jego bezpłatną wersję znajdziesz w DaVinci Resolve i już ta wersja umożliwia tworzenie zaawansowanych efektów wizualnych, które możesz dodać do Twoich filmów. Jednak prawdziwy potencjał znajdziesz w osobnej aplikacji Fusion, z której korzystają profesjonaliści compositingu. Jest wykorzystywany przy produkcji wielu filmowych hitów. Jego elastyczność i siła wynika stąd, że praca w Fusion jest oparta na węzłach (nodach). Fusion zawiera setki funkcji mających na celu dostarczenie najwyższej jakości fotorealistycznych kompozytów do filmów video, doskonale sprawdza się w pracy dla pojedynczych artystów jak i dużych studiów graficznych. W kursie, który masz przed sobą omówiliśmy obie wersje Fusion!

Dlaczego wybrać Fusion?

W wielu przypadkach profesjonaliści wybierają Fusion zamiast np. After Effects. Praca na węzłach daje o wiele większą przejrzystość zawartości sceny, niż klasyczna praca na warstwach. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz wchodzić do kompozycji, a potem do kolejnej podkompozycji itd. Wszystko widoczne jest w edytorze węzłów, na co wpływa jeszcze możliwość stosowania notatek grup oraz podkładek (underlay). W przeciwieństwie do wspomnianych konkurentów, Fusion doskonale wykorzystuje moc twojej karty graficznej, co znacznie przyspieszy twoją pracę.

Uniwersalność w edycj 2D i 3D

Fusion to nie tylko program do profesjonalnej obróbki video i compositingu (czyli łączenia renderów). Z powodzeniem zrobisz w nim solidny motion design. Jeśli współpracujesz z firmami, które oczekują od Ciebie animacji na prostych kształtach, czy czołówek, Fusion daje Ci taką możliwość, dzięki ogromnej ilości narzędzi które znajdują się w jego arsenale. Jeśli zajdzie potrzeba i konieczność zmiksowania kilku technik ze sobą, nie stanowi to żadnego problemu, ponieważ Fusion jest oprogramowaniem które umożliwia Ci pracę zarówno w przestrzeni 2D jak i w 3D!

Efekty Specjalne i Motion Design

Każdy filmowiec wie, jak ważną rolę w produkcjach odgrywają efekty specjalne - VFX. Do pracy z nimi często wykorzystujemy narzędzia typu traker, emiter cząstek, usuwania tła (green i blue screen). Wszystko to znajduje się na pokładzie Fusion. Wykorzystując te mechanizmy, możesz prześledzić ruch obiektów w scenie, następnie podpiąć nowe obiekty takie jak: budynki, chmury, wybuchy. Możesz wkomponować do materiału video nagranych na green screenie aktorów, i po odpowiednim ustawieniu efektów - wszystko będzie wyglądało bardzo realistycznie i naturalnie! Dzięki bardzo rozbudowanemu emiterowi cząstek (particles) możesz do swojej sceny dodawać efekty specjalne typu mgła, deszcz, śnieg, tornado, dym, eksplozje.

Przestrzeń 3D

Świat 3D w Fusion daję ogromne możliwości. Możesz generować materiały które będą symulować drewno, plastik, metal. Do dyspozycji masz 4 rodzaje oświetlenia, dzięki czemu w dowolny sposób możesz doświetlić każdy zakamarek swojej sceny. Możesz dodawać do sceny nieograniczoną liczbę elementów 3D które następnie możesz zanimować, a po przerenderowaniu, ponownie poddać obróbce jako obiekty 2D.

Fusion a After Effects

Jak wspomnieliśmy wyżej, Fusion, dzięki swoim licznym zaletom, w wielu zastosowaniach sprawdzi się lepiej niż konkurencja od Adobe. Zupełnie inne podejście do linii czasu i wprowadzenie Nodów to coś, co docenisz już w pierwszych projektach. Fusion jest też bezkonkurencyjne jeśli chodzi o cenę, ponieważ darmowa wersja znajduje się w Resolve, a płatną możesz wykupić w niedrogiej licencji typu lifetime. To na pewno obowiązkowe narzędzie w arsenale każdego twórcy wideo!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs jest przeznaczony głównie dla osób, które zajmują się profesjonalną lub pół-profesjonalną edycją materiałów video taką jak np. trakowanie, kluczowanie czy rotoskopia. Jeśli chcesz dodać do swojego filmu efekty specjalne, wybuchy, mgłę, śnieg, czy też połączyć swoje materiały video z fotorealistyczymi obiektami 3D, to zrobisz to właśnie za pomocą Fusion. Oczywiście program ten jest skierowany w pierwszej kolejności do kompozytorów obrazu, ale dzięki możliwości pracy w świecie 2D jak i 3D będzie przydatny dla osób, które chcą tworzyć motion design (np. proste spoty produktowe). Kurs przygotowaliśmy jednak w ten sposób, że należy posiadać wcześniejszą wiedzę z zagadnień wideo i nie jest on odpowiedni dla osób zupełnie początkujących. Takim osobom polecamy przerobienie wcześniej innych kursów, na przykład DaVinci Resolve od Podstaw.

Czego się nauczysz?

 • Fusion na praktycznych przykładach

 • Praca z węzłami i klipami

 • Świat 2D oraz 3D w Fusion

 • Praca z Rotoskopią

 • Trakowanie oraz stabilizowanie nagrania video

 • Kluczownie green screen'a

 • I wiele więcej!

Zawartość

Fusion

3 rozdziały 19 lekcji 4h 22min

 • Wstęp do Fusion

  1h 10min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  4min

  Merge 2D, łączenie węzłów, nawigacja

  18min

  Transform node - animacja

  20min

  Klatki kluczowe - edytor keyframes

  11min

  Spline editor

  12min

  Animacja po ścieżce

  6min

 • Praca z materiałem wideo

  1h 32min

  Jak zmontować klipy w Fusion

  11min

  Maski, rodzaje i ich zastosowanie

  7min

  Rotoskopia

  22min

  Trakowanie

  20min

  Stabilizacja obrazu

  11min

  Kluczowanie

  Podgląd lekcji

  20min

 • Przestrzeń 3D

  1h 40min

  Wstęp do świata 3D

  Podgląd lekcji

  25min

  Materiały 3D

  19min

  Światła w przestrzeni 3D

  11min

  Zamiana obiektów 2D na 3D

  23min

  Saver - Render

  2min

  Emiter cząstek - generujemy śnieg

  20min

  Zakończenie

Autor kursu

Sylwester Wielanek

Średnia ocen autora: 5

Bio
Cześć. Mam na imię Sylwester. Przede wszystkim jestem przedsiębiorcą, od 8 lat związanym z branżą reklamową. Moją pasją jest oczywiście grafika komputerowa, wszystko co związane ze światem 3D oraz COMPOSITINGIEM. Uwielbiam chodzić do kina na te wszystkie filmy, gdzie roi się od efektów specjalnych, a po seansie zadawać sobie pytanie: jak oni to zrobili?
Inne kursy tego autora
Fusion

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Nie ma lepszego wykładowcy niż Sylwester. Kurs jest niesamowity i naprawdę układa wiedzę w spójną całość. Gorąco polecam :)

Jacek Żurawski

22 grudnia 2020

Łukasz Mastaj

23 grudnia 2020

Grzegorz Róg

24 grudnia 2020

Anatol Orzęcki

30 stycznia 2021

Paulina Mrozik

4 czerwca 2021

Jak dla mnie (przesiadka z AE) to przynajmniej w opisie powinna być notka, że jest to kurs totalnie podstawowy, dla które osób pierwszy raz mają do czynienia z takim oprogramowaniem. Ja jestem osobą początkującą w Fusion, więc te podstawy były dla mnie przydatne, szczególnie omówienie niektórych pluginów i co robią. Jednak skoro jest to tutorial dla totalnie początkujących, to brakuje tu omówienia, co to jest np. motion blur, ustawienie głębi kamery itd. Jako osoba po przesiadce z AE spodziewałem się więcej.

Damian

6 marca 2024

Panie Wielanek. Nie profesjonalnie tak, wyrzucać merytoryczne recenzje i oceny Pana kursu. Rozumiem, że ocena i recenzja wpływa na sprzedaż, ale trzeba wziąć to na klatę i np. nagrać drugi, lepszy kurs, w którym pokaże się więcej...

Damian

6 marca 2024

Kurs Fusion

 • 19 lekcji wideo

 • 4h 22min materiału

 • Ostatnia rewizja 18.12.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Fusion

 • 19 lekcji wideo

 • 4h 22min materiału

 • Ostatnia rewizja 18.12.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych