Menu

Typescript

Czym jest: Typescript?

TypeScript to darmowa, open source’owa technologia szeroko wykorzystywana zarówno po stronie serwera, jak i front-endu. To nic innego, jak wolny jezyk programowania stworzony jako nadzbiór jezyka JavaScript. Wykorzystywany jest najczesciej do tworzenia rozbudowanych, duzych aplikacji internetowych. Duza jego zaleta jest to, ze jest jezykiem transpilowanym - co pozwala na szybsze wychwycenie duzej ilosci bledów. Dzieki temu unikniemy sytuacji, w której o istnieniu bledów dowiemy sie dopiero po… uruchomieniu kodu.

TypeScript powstal w roku 2012, i w szybkim czasie nawet najwieksze firmy przekonaly sie o wygodzie korzystania z tego jezyka programowania. Naleza do nich miedzy innymi Adobe czy Mozilla. Na TypeScript oparty zostal równiez Angular 2.

Sama nazwa TypeScript wywodzi sie z tego, ze jezyk pozwala na wprowadzenie silnego typowania. Umozliwia to miedzy innymi wspomniane juz sprawniejsze debugowanie, jak równiez przejrzystosc w kodzie. Wiele osób, które dobrze zaznajomily sie z ta technologia uwaza, ze gdy raz opanuje sie TypeScript - nie powróci sie do “zwyklego” JS’a.

więcej... ukryj...

Zarobki ekspertów

Stanowiska:
Wynagrodzenia netto: - zł
Kto rekrutuje?

zobacz oferty pracy
34 minuty

Wszystko o Typach

JavaScript i TypeScript

TypeScript dzięki wprowadzeniu statycznego typowania na zawsze zmienił oblicze JavaScriptu. W tym Warsztacie Adam Gospodarczyk z Overment przedstawi główne różnice pomiędzy TypeScript a JavaScript, a także szereg zalet statycznego typowania.

Adam Gospodarczyk

1 godzina 54 minuty

Kurs TypeScript

od Podstaw

TypeScript dzięki wprowadzeniu statycznego typowania na zawsze zmienił oblicze JavaScriptu. W tym Kursie poznasz jego działanie, które wykorzystasz w swojej codziennej pracy. Co ważne, TypeScript oferuje również dostęp do funkcji, które jeszcze nie są częścią standardu ECMAScript. Przez istnienie tzw. nadzbioru języka JavaScript - kod pisany w JavaScript jest w 100% kompatybilny z TypeScriptem. W efekcie możesz zacząć używać go już teraz i stopniowo wdrażać w swoich projektach.

Adam Gospodarczyk