Masz już konto? Zaloguj się

Kurs ESLint i Prettier

ESLint i Prettier to narzędzia, które pomogą Ci pisać kod zgodny z ustalonymi regułami formatowania i wykorzystania zdefiniowanych zasad.

1 lekcji

55min

5 (2 oceny)

ESLint i Prettier - Tips and Tricks

ESLint i Prettier to narzędzia, które pomogą Ci pisać kod zgodny z ustalonymi regułami formatowania i wykorzystania zdefiniowanych zasad. Poza informowaniem Cię o niektórych błędach, większość z nich poprawią automatycznie. To wszystko podniesie jakość pisanego kodu i ułatwi pracę w zespole.

Automatyczne formatowanie kodu

Może się wydawać, że pisząc kod, odpowiednio go formatujemy i nie ma potrzeby aby konfigurować dodatkowe narzędzia, które nam w tym pomogą. W teorii tak ale w praktyce łatwo popełnić literówkę lub popełnić inny, pozornie niewiele znaczący błąd. Rozwijając kod w ten sposób, błędy zaczynają pojawiać się coraz częściej i część z nich może stać się przyczyną bugów. W dodatku nawet jeżeli dbamy o jakość kodu, osoby z naszego zespołu mogą mieć inne nawyki. W efekcie utrzymanie spójności jest niemal niemożliwe...bez wykorzystania ESLint i Prettiera

Dobre praktyki i zasady

Języki programowania nieustannie się rozwijają. W miejsce jednych funkcji, pojawiają się drugie. Z tego powodu trudno jest zadbać o zachowanie dobrych praktyk. Jednak definiując reguły w ESLint, możesz określić które z nich mają być bezwzględnie lub opcjonalnie przestrzegane.

Sztywne reguły bądź zalecenia

ESLint i Prettier mogą pomóc w zachowaniu wysokiej jakości kodu poprzez bezwzględne weryfikowanie poprawności lub tylko informowanie o ewentualnych naruszeniach. Istnieje możliwość uwzględnienia weryfikacji w procesie publikacji nowej wersji aplikacji i w przypadku jakichkolwiek niezgodności, aktualizacja może zostać wstrzymana.

Własne reguły lub dobre praktyki społeczności

Konfiguracja reguł może opierać się zarówno o domyślne ustawienia, ustawienia sugerowane przez społeczność lub ich połączenie z Twoimi własnymi. Wszystkie ustawienia są bezpośrednio powiązane z projektem, więc każda osoba która będzie zaangażowana w jego rozwój, automatycznie uzyska do nich dostęp.

Wsparcie edytorów kodu

Obecnie każdy popularny edytor kodu posiada wsparcie dla ESLint i Prettier. Dzięki temu niezależnie od tego z którego korzystasz, będziesz mógł wykorzystać te narzędzia w swojej pracy. Dodatkowo efekt weryfikacji jakości kodu, może być przeprowadzany automatycznie przy generowaniu produkcyjnej wersji aplikacji.

Dla kogo jest ten kurs?

Warsztat przeznaczony jest dla programistów JavaScript chcących podnieść jakość pisanego kodu oraz usprawnić swoją pracę, poprzez automatyczne formatowanie oraz weryfikację kodu pod kątem stosowania dobrych praktyk. Materiał dotyczy konfigurację ESLint oraz Prettier oraz najważniejszych rozszerzeń Visual Studio Code.

Czego się nauczysz?

 • Instalacja Prettiera i konfiguracja prettierrc oraz prettierignore

 • Instalacja ESLint i konfiguracja eslintrc i eslintrcignore

 • Przykładowe reguły ESLint

 • Presety ESLint

 • Automatyczne formatowanie

 • Lintowanie istniejącego repozytorium i autofix

 • ParserOptions

 • Praca z TypeScriptem i TSLint

 • Praca z Reactem

Autor kursu

Jakub Pusiak

webdeveloper

Średnia ocen autora: 5

Bio
Front-end developer

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

ok

Magdalena Antoniak

24 czerwca 2022

Adam Wasik

1 września 2022

Kurs ESLint i Prettier

 • 1 lekcji wideo

 • 55min materiału

 • Ostatnia rewizja 06.06.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w ESLint i Prettier

 • 1 lekcji wideo

 • 55min materiału

 • Ostatnia rewizja 06.06.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych