Masz już konto? Zaloguj się

Kurs AdonisJS

AdonisJS jest frameworkiem fullstackowym. Pomaga on w tworzeniu dynamicznych aplikacji internetowych opartych na danych.

44 lekcji

2h 58min

5 (6 oceny)

AdonisJS - w Praktyce

AdonisJS zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć w pełni funkcjonalną aplikację internetową lub serwer API. Przestań marnować godziny na pobieranie i łączenie setek pakietów - użyj AdonisJS i bądź produktywny od pierwszego dnia. AdonisJS jest frameworkiem fullstackowym. Pomaga on w tworzeniu dynamicznych aplikacji internetowych opartych na danych. Używając AdonisJS, możesz obsługiwać żądania HTTP, zapytania do bazy danych, uwierzytelniać użytkowników, przesyłać pliki, wysyłać e-maile i robić wiele innych rzeczy. Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z innym fullstackowym frameworkiem jak Rails, Laravel czy Django, to podczas pracy z AdonisJS będziesz czuł się jak w domu.

Pierwsze kroki z AdonisJS

Kurs ten rozpoczniemy od omówienia czym jest framework AdonisJS i co może Ci zaoferować. Następnie zobaczysz jak skonfigurować środowisko do pracy lokalnej. Zobaczysz w jaki sposób tworzyć nowe projekty wykorzystujące AdonisJS, zrozumiesz strukturę katalogów projektu i skonfigurujesz polaczenie z baza danych.

Praktyczny projekt

W kursie nie znajdziesz czysto teoretycznych lekcji. Każda z części przybliżać nas bowiem będzie do finalnej wersji projektu, którym będzie aplikacja internetowego bloga. Funkcjonalności, które od podstaw zaimplementujemy, to m.in. dodawanie i wyświetlanie wpisów, tworzenie i przypisywanie tagów, komentowanie, rejestracja i logowanie użytkowników czy wyszukiwarka. Każda z nich odkryje przez Toba możliwości frameworka AdonisJS i jego sposoby na rozwiazywanie konkretnych problemów.

MVC w praktyce

AdonisJS to framework oparty o wzorzec MVC. Na konkretnych przykładach zobaczysz co to oznacza. Tworzyć będziemy wspólnie kontrolery, do których przypiszemy stosowne adresy URL, modele, które reprezentować będą dane, a także widoki, które te dane sformatują, wplatając je w kod HTML.

Praca z danymi

Choć aby w pełni zrozumieć omawiane zagadnienia, należy znać podstawowe koncepcje relacyjnych baz danych, to pisanie zapytań SQL nie jest czymś, co będziemy musieli robić. Wszystko to za sprawa migracji oraz Lucid. Te pierwsze pozwolą nam zaprojektować strukturę tabel bazy danych i jedna komenda je utworzyć, a Lucid posłuży nam do tworzenia, zapisywania i odczytywania modeli reprezentujących te dane. Wszystko to uzyskamy pisząc wyłącznie prosty kod JavaScript .W kursie nie zabraknie również informacji na temat tworzenia relacji. Zobaczysz m. in. jak skojarzyć autora w wpisem, jak dodawać tagi czy komentarze.

Autentykacja i autoryzacja

Te dwa pojęcia, choć podobne, różnią się od siebie. Pierwsze pozwala określić, czy logujący się użytkownik jest tym, za kogo się podaje. Drugie mówi nam, czy dana osoba może wykonać zadaną akcje. Oba te koncepty zobaczysz w akcji na praktycznym przykładzie. Do naszego bloga dodamy pełen system autentykacji, tj. rejestracje, logowanie czy też wylogowywanie użytkownika. Zalogowani użytkownicy otrzymają dzięki temu możliwość dodawania komentarzy. Aby zarządzać wpisami na blogu, stworzymy mini sekcje administracyjna, do której dostęp będzie miał wyłącznie użytkownik oznaczony jako administrator. Dowiesz się wówczas nie tylko jak pokazywać pewne widoki wyłącznie zautoryzowanym osobom, ale także jak zabezpieczyć kontrolery przed nieuprawnionym dostępem.

...i wiele, wiele więcej

Oprócz wymienionych wyżej tematów, w kursie poruszymy również uploadowanie plików na serwer, prace z Front-endem, debugowanie aplikacji, korzystanie z rozszerzeń tworzonych przez aktywna społeczność AdonisJS czy tworzenie produkcyjnego builda. Dodatkowo w kursie pojawi się wiele tricków, które pozwolą Ci pisać kod w jeszcze lepszy i bardziej ustrukturyzowany sposób. Tricki te nie koniecznie znajdują się w dokumentacji frameworka, a są po prostu wynikiem mojej wieloletniej pracy z frameworkiem AdonisJS, oraz oglądania wielu godzin streamów na których twórcy AdonisJS, pisali różnej maści aplikacje.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs ten jest dla wszystkich osób, które znają już język JavaScript, oraz podstawy relacyjnych baz danych. Aby go rozpocząć, nie jest wymagana znajomość innych frameworków, ale wiedza z podstaw NodeJS na pewno nie zaszkodzi, a pomoże lepiej zrozumieć zagadnienia, które są dla nich wspólne. Nie jest również wymagana wiedza z zakresu TypeScript, lecz na pewno będzie pomocna w łatwiejszym zrozumieniu frameworka. Nie ważne czy AdonisJS będzie pierwszym frameworkiem który poznasz, czy będzie to odskoczna od innych frameworków – na pewno AdonisJS Cię zaskoczy!

Czego się nauczysz?

 • Praktyczny projekt bloga z mini CMS

 • Model MVC w praktyce

 • Praca z migracjami

 • Tworzenie systemu autentykacji

 • Autoryzacja użytkowników

 • Praca z Front-endem

Zawartość

AdonisJS

13 rozdziały 44 lekcji 2h 58min

 • Wstęp do kursu

  5min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  4min

  Czym jest AdonisJS?

  2min

 • Pierwsze kroki

  16min

  Co stworzymy w kursie?

  2min

  Tworzenie nowego projektu

  3min

  Node Ace (CLI)

  2min

  Struktura katalogów

  2min

  Przygotowanie front-endu

  7min

 • Routing

  7min

  Podstawy routingu

  4min

  Dynamiczne parametry

  4min

 • MVC w praktyce

  14min

  Tworzenie kontrolerów

  Podgląd lekcji

  3min

  Konfiguracja bazy danych

  3min

  Modele i migracje

  8min

 • Generowanie testowych danych

  9min

  Korzystanie z fabryk

  2min

  Generowanie danych testowych

  3min

  Przekazanie danych z bazy do widoku

  4min

 • Szablony

  11min

  Dyrektywy

  3min

  Layouty

  2min

  Partiale i Komponenty

  3min

  Globalne zmienne

  2min

 • Praca z wpisami

  30min

  Dynamiczne parametry na praktycznym przykładzie

  4min

  Dodanie sluga

  4min

  Formularz dodawania nowego wpisu

  5min

  Bezpieczeństwo aplikacji (CSRF)

  2min

  Formularz edycji wpisów

  6min

  Usuwanie wpisów

  3min

  Paginacja

  Podgląd lekcji

  3min

  Dodanie wyszukiwarki wpisów

  3min

 • Walidacja

  9min

  Walidacja danych

  Podgląd lekcji

  5min

  Własny walidator

  2min

  Wyświetlanie komunikatów z sesji

  2min

 • Autentykacja

  27min

  Generowanie systemu autentykacji

  2min

  Rejestracja

  7min

  Wylogowywanie

  2min

  Logowanie

  4min

  Logowanie za pomocą nazwy użytkownika

  1min

  Ograniczenie dostępu za pomocą middleware

  3min

  Praca z plikami na przykładzie zdjęcia profilowego

  8min

 • Relacje

  32min

  Definiowanie relacji One to Many

  8min

  Definiowanie relacji na przykładzie komentarzy

  10min

  Definiowanie relacji Many to Many

  15min

 • Autoryzacja

  15min

  Definiowanie uprawnień (Actions)

  9min

  Definiowanie uprawnień (Policies)

  6min

 • Przygotowanie aplikacji do deploymentu

  2min

  Generowanie produkcyjnego builda

  2min

 • Podsumowanie

  1min

  Zakończenie

  1min

Autor kursu

Dawid Owczarz

Front-End Developer

Średnia ocen autora: 5

Bio
Jestem Front-End Developerem z kilku letnim doświadczeniem. Programowanie oraz świat IT jest moją pasją. W mojej pracy zajmuje się tworzeniem oraz rozwijaniem sklepów internetowych, a także nowoczesnych aplikacji webowych z wykorzystaniem takich technologii jak React czy Vue. Lubię poszerzać swoją wiedzę, dlatego w wolnym czasie rozwijam swoje umiejętności w technologiach backendowych. Uwielbiam też czytać książki typu self-development.
Inne kursy tego autora
AdonisJS

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Bartosz

8 lutego 2022

Serdecznie polecam kurs Dawida. W łatwy i czytelny sposób przedstawia możliwości AdonisJS.

Patryk Waluś

8 lutego 2022

Robert Studziński

10 lutego 2022

Adrian Kalinowski

24 kwietnia 2022

Polecam!

Magdalena Antoniak

1 sierpnia 2022

dwa6

8 listopada 2023

Kurs AdonisJS

 • 44 lekcji wideo

 • 2h 58min materiału

 • Ostatnia rewizja 08.02.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

We frontendzie nie można stać w miejscu, niezależnie od tego, czy jest się początkującym, czy zaawansowanym. Narzędzia i techniki się zmieniają, więc trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Jako twórca kursów i programista mogę spokojnie polecić eduweb.pl jako aktualne i dobre źródło wiedzy.

Adam Romański

helloroman.com

Zacznij naukę w AdonisJS

 • 44 lekcji wideo

 • 2h 58min materiału

 • Ostatnia rewizja 08.02.2022

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych