Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Obsługi Aparatu

Fotografia w obecnych czasach otacza nas z każdej strony i coraz więcej osób zaczyna interesować się tą fascynującą dziedziną sztuki.

60 lekcji

6h 26min

Obsługi Aparatu - w Praktyce

Fotografia w obecnych czasach otacza nas z każdej strony i coraz więcej osób zaczyna interesować się tą fascynującą dziedziną sztuki. Jeżeli Ty również pragniesz poznać tajniki fotografii profesjonalnej, masz ochotę nauczyć się obsługi aparatu fotograficznego i poznać wszystkie kryjące się w nim funkcje, lub zastanawiasz się, jaki sprzęt najlepiej będzie odpowiadać Twoim potrzebom – ten kurs jest właśnie dla Ciebie. Jeżeli do tej pory nie miałeś do czynienia z lustrzankami, nie wiesz, jak rozumieć język profesjonalnych fotografów, chcesz dowiedzieć się, czym jest czas naświetlania, ISO czy przysłona – przedstawimy Ci wszystko w przystępny sposób. Jeżeli masz już pewne podstawy, z pewnością wzbogacisz i usystematyzujesz swoją wiedzę dzięki wielu poradom eksperta.

Pierwsze kroki z lustrzanką

Kurs rozpoczyna się od technicznego wprowadzenia, w którym dowiesz się, jaką lustrzankę wybrać oraz w jaki sposób samodzielnie skompletować cały zestaw potrzebny do fotografowania. Przedstawimy Ci zagadnienia z żargonu fotograficznego i płynnie przejdziemy do podstaw użytkowania sprzętu. Dowiesz się, jakie kroki musisz podjąć, nim pierwszy raz włączysz aparat i omówimy takie tematy jak formatowanie karty, nawigacja po menu oraz sprawy związane z akumulatorem. Poznasz działanie oraz funkcje pokręteł i przycisków Twojej nowej lustrzanki i nauczysz się zapisywać ustawienia.

Ekspozycja, pomiar światła i ostrości

W dalszej części kursu poznasz takie zagadnienia jak czułość ISO i czas naświetlania, a także nauczysz się dobierać przysłony. Dowiesz się nie tylko, jak odpowiednio ustawić te parametry, ale także dlaczego mają takie znaczenie i jak najlepiej je wykorzystywać, by osiągnąć konkretne efekty. Poznasz również rodzaje pomiarów światła. Przejdziemy płynnie do zagadnień związanych z światłomierzem, korekcją ekspozycji oraz EV i automatycznym kontrastem. Pomożemy Ci ręcznie i automatycznie nastawić ostrość w zależności od tego, czy fotografujesz scenę dynamiczną czy statyczną.

Przydatne akcesoria

Pomożemy Ci wybrać najpotrzebniejsze akcesoria do Twojej lustrzanki, tak, by Twoja praca podczas sesji zdjęciowych była wydajniejsza i wygodniejsza. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się na zakupem statywu, wężyka spustowego czy szukasz najlepszego sposobu na fotografię bezprzewodową – mamy dla Ciebie wiele przydatnych porad. Specjalnie dla zainteresowanych tematem statywów poświęciliśmy duży fragment tej części kursu na analizę głowic statywowych, nogi statywowe oraz zagadnienia związane z odpowiednim montażem.

Praktyczne porady

Zdradzimy wiele istotnych wskazówek – od sposobów dbania o sprzęt, przez porady związane z serwisowaniem aparatu i czyszczeniem obiektywu. Rozwiejemy też wątpliwości związane z najpopularniejszymi problemami ze sprzętem. Na koniec poznasz odpowiedzi eksperta na częste pytania, takie jak to, czy wybrać format RAW czy JPF, jak wyłączyć zbędne funkcje, czy postawić na pełną czy niepełną klatkę oraz jak rozmiar matrycy wpływa na kąt widzenia.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią i lustrzankami, i pragną poznać obsługę aparatu od podstaw. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy masz już pewne doświadczenie w pracy ze zdjęciami – kurs rozwieje Twoje wątpliwości na temat zagadnień technicznych i odpowie na wiele pytań, rozwiewając też liczne mity na temat fotografii lustrzanką. Kurs prowadzimy na aparatach firm Nikon i Canon, czyli najpopularniejszych obecnie lustrzankach na rynku. Jeśli jednak posiadasz aparat innej firmy, nie przejmuj się - z pewnością również bez problemu skorzystasz z wiedzy przekazanej w kursie, możliwe jednak, że będziesz musiał przenieść część informacji na język producenta swojego urządzenia i posłużyć się instrukcją.

Czego się nauczysz?

 • Przeglad aparatów i obiektywów

 • Nawigowanie po menu aparatu

 • ISO, przyslona i czas naswietlania zdjecia

 • Konfiguracja AF i zaawansowane ustawienia

 • Sposoby wyzwalania migawki aparatu

 • Nogi i glowice statywowe

 • Porady jak dbac o sprzet fotograficzny

 • Triki wykorzystywane przez profesjonalistów

Zawartość

Obsługi Aparatu

9 rozdziały 60 lekcji 6h 26min

 • Pierwsze kroki z lustrzanką

  1h 18min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  3min

  Jak wybrać lustrzankę

  6min

  Sam skompletuj zestaw

  11min

  O języku fotografii

  3min

  Rola instrukcji obsługi

  5min

  Akumulator

  5min

  W co pakować sprzęt

  1min

  Zanim włączysz aparat

  5min

  Formatowanie karty

  7min

  Ręczne sterowanie

  7min

  Nawigacja po menu

  17min

  Archiwizacja ustawień

  3min

  Pokrętła i przyciski

  6min

 • Parametry ekspozycji

  1h 21min

  Czułość ISO

  12min

  Czas naświetlania

  17min

  Liczba przysłony

  15min

  Tryby pracy PSAM

  15min

  Co zależy od czułości

  8min

  Co zależy od czasu naświetlania

  9min

  Co zależy od przysłony

  6min

 • Pomiar światła

  1h 4min

  Odszumianie

  10min

  Fotograficzna matematyka

  Podgląd lekcji

  9min

  Jak działa światłomierz

  2min

  Korekcja ekspozycji

  5min

  Fotografowanie scen kontrastowych

  11min

  Rodzaje pomiarów światła

  7min

  Automatyczny kontrast

  5min

  Co to jest EV

  15min

 • Nastawianie ostrości

  44min

  Ręczne nastawianie ostrości

  8min

  Automatyczne nastawianie ostrości

  3min

  Konfiguracja AF Nikon/Canon

  19min

  Fotografowanie scen statycznych

  7min

  Fotografowanie scen dynamicznych

  5min

  Automatyczne nastawianie ostrości

  2min

 • Wyzwalanie spustu migawki

  38min

  Stabilizacja obrazu

  6min

  Samowyzwalacz

  2min

  Podniesienie lustra

  2min

  Wężyk spustowy

  9min

  Wyzwalanie pilotem

  8min

  Fotografowanie z komputerem

  8min

  Fotografowanie bezprzewodowe

  4min

 • Statyw

  31min

  Nogi Statywowe

  12min

  Głowice i montaż

  Podgląd lekcji

  10min

  Przegląd głowic statywowych

  8min

 • Jak dbać o sprzęt

  26min

  Zanim pójdziesz do serwisu

  1min

  Dziwne zachowania aparatu

  6min

  Ekwipunek do czyszczenia

  5min

  Czyszczenie aparatu

  9min

  Czyszczenie obiektywu

  5min

 • Tips & Tricks

  24min

  Prawa autorskie w aparacie

  4min

  RAW czy JPG

  3min

  sRGB czy ADOBE RGB

  2min

  12 czy 14 bitów

  2min

  Poziomica

  2min

  Bezpieczeństwo transmisji

  2min

  Redukcja gwintu filtra

  1min

  Wyłączanie zbędnych funkcji

  3min

  Pełna czy niepełna klatka

  2min

  Kąt widzenia a rozmiar matrycy

  2min

 • Podsumowanie

  2min

  Zakończenie

  2min

Autor kursu

Pawel Duma

Średnia ocen autora: 5

Bio
Paweł Duma fotografią zajmuje się od ponad 25 lat, popularyzacja tej dziedziny sztuki jest jego sposobem na życie. Od 6 roku 2007 jest ekspertem firmy Nikon. Pierwszy polski fotograf, który uzyskał certyfikat Digigraphie firmy Epson. Jest współautorem książek „Kadruj z Głową” i „Radość Fotografowania”. Poza nauczaniem jest czynnym zawodowo fotografem i dziennikarzem (wcześniej audycje radiowe, obecnie program w telewizji internetowej - Fotograficzny Program Bez Nazwy). Prywatnie pasjonat podróży bliskich i dalekich w towarzystwie nieodłącznego aparatu fotograficznego.

Współpracował z wieloma agencjami, studiami fotograficznymi oraz międzynarodowymi koncernami. Specjalizuje się w fotografii reportażowej i ilustracyjnej. Posiada szerokie doświadczenie w fotografii studyjnej.

Kurs Obsługi Aparatu

 • 60 lekcji wideo

 • 6h 26min materiału

 • Ostatnia rewizja 21.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Obsługi Aparatu

 • 60 lekcji wideo

 • 6h 26min materiału

 • Ostatnia rewizja 21.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych