Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Prawo dla Freelancerów

Pracujesz na zlecenie? Posiadasz działalność lub myślisz o założeniu własnej firmy? Jesteś freelancerem - tworzysz strony WWW czy grafikę? Jeśli tak - koniecznie sprawdź materiał, który dla Ciebie przygotowaliśmy. W kursie poznasz popularne typy umów oraz zapisy, które skutecznie zabezpieczą Twoje interesy. Poznasz także najczęściej popełniane błędy i dowiesz się, jak zawierać korzystne finansowo kontrakty. Poznasz też aspekty prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawa autorskiego - w tym licencje na fonty i grafiki, a także pojęcie plagiatu. Wszystko na praktycznych przykładach, a same wzory dokumentów są dołączone do kursu. Ten kurs to inwestycja, która zwraca się jeszcze przed zawarciem pierwszej umowy!

13 lekcji

4h 25min

5 (5 oceny)

Prawo dla Freelancerów - Umowy i Prawo Autorskie w Praktyce

Pracujesz na zlecenie? Posiadasz działalność lub myślisz o założeniu własnej firmy? Jesteś freelancerem - tworzysz strony WWW czy grafikę? Jeśli tak - koniecznie sprawdź materiał, który dla Ciebie przygotowaliśmy. W kursie poznasz popularne typy umów oraz zapisy, które skutecznie zabezpieczą Twoje interesy. Poznasz także najczęściej popełniane błędy i dowiesz się, jak zawierać korzystne finansowo kontrakty. Poznasz też aspekty prowadzenia działalności gospodarczej oraz prawa autorskiego - w tym licencje na fonty i grafiki, a także pojęcie plagiatu. Wszystko na praktycznych przykładach, a same wzory dokumentów są dołączone do kursu. Ten kurs to inwestycja, która zwraca się jeszcze przed zawarciem pierwszej umowy!

Umowy o dzieło i zlecenie mogą być proste

Naukę zaczniemy od wyjaśnienia podstawowych zagadnień - wytłumaczymy, co kryje się pod pojęciem umowy, powiemy o tym kim jest osoba fizyczna a kim osoba prawna. Dowiesz się co warto sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy, oraz czy umowa może być zawarta poprzez e-mail. Powiemy o tym jakie są najczęściej spotykane rodzaje umów w obrocie gospodarczym, oraz dlaczego warto mieć umowę na piśmie. Ta wiedza da Ci pewność i bezpieczeństwo zawieranych kontaktów.Kolejno, opowiemy o tym, co powinno znaleźć się w prawidłowo zbudowanej umowie, pokażemy, jak zbudowana jest umowa oraz powiemy dlaczego warto określić sposób realizacji umowy - na przykład precyzując ilość dozwolonych poprawek. Przejdziemy do kwestii finansów - dowiesz się jak określić korzystną dla siebie wartość wynagrodzenia a także jak ustrzec się przed ryzykiem poniesienia kosztów. Poza tym poznasz różnicę między zaliczką a zadatkiem i będziesz potrafił zabezpieczyć się przed wybrednym klientem. Przekonasz się, że zainwestowany czas zwróci się wielokrotnie!

Jakie są zagrożenia w Prawie Autorskim?

W kolejnych lekcjach wyjaśnimy pojęcie licencji, powiemy czym różni się przeniesienie praw autorskich od udzielenia licencji, jakie są rodzaje licencji oraz jakie są zalety i wady poszczególnych typów. Kiedy opłaca się udzielić licencji a kiedy przenieść prawa autorskie na swojego klienta. Przejdziemy później do zagrożeń umownych, gdzie zapoznamy się z różnymi haczykami umownymi, dowiesz się czym są wady prawne oraz kary umowne. Powiemy jakich zapisów lepiej unikać i na jakie nie warto się godzić, a także jakie zapisy dodać, aby zabeczpieczyć się na wypadek nieoczekiwanych okoliczności.

Własna Działalność w Praktyce

Chcesz wiedzieć, kiedy rozpoczęcie i prowadzenie działalności jest obowiązkowe, a kiedy będzie dla Ciebie najbardziej korzystne? Na jakich zasadach rozliczać się, abyś mógł zarabiać jak najwięcej? Poruszymy zagadnienia związane z prowadzeniem własnej, legalnej działalności gospodarczej - odpowiemy na pytanie, kiedy freelancer powinien zacząć myśleć o założeniu działalności gospodarczej, czym się różni faktura od rachunku a kwota netto od kwoty brutto... oraz co każdy powinien wiedzieć o podatkach. W kursie znajdziesz również obszerne Case Study, w którym szczegółowo, krok po kroku omówimy poszczególne zapisy umowne które będziesz mógł od ręki zastosować w swojej pracy. Wzory umów są także dołączone do kursu!

Zasoby w sieci - Fonty, Grafiki oraz licencje

W kursie dowiesz się czym jest dozwolony użytek prywatny a czym publiczny, jakie są zasady legalnego korzystania z grafik i zdjęć znalezionych w internecie, jakie są zasady korzystania z banków zdjęć (stocków), czym są licencje Creative Commons, jakie możemy spotkać licencje na fonty, oraz jakie są najczęstsze przypadku naruszeń prawa autorskiego. Podamy szereg przykładów poprawnego stosowania grafik i innych elementów zgodnie z prawem autorskim. Powiemy także, jak upewnić się, że zasoby z których korzystasz są na odpowiednich licencjach oraz podamy przykłady serwisów oferujących darmowe zasoby do wykorzystania w Twojej pracy.

Czym jest Plagiat i jak się przed nim uchronić?

Dokładnie wyjaśnimy na jakich zasadach działa prawo chroniące Twórców, kiedy pracę można nazwać inspirowaną, a jakie są nowe trendy w orzekaniu w zakresie naruszenia praw autorskich, czyli tak zwany plagiat. Doradzimy, co zrobić w sytuacji, gdy ktoś kradnie Twoją twórczość - jakie kroki podjąć oraz jak najmniejszym kosztem i nakładem czasu wyegzekwować swoje prawa.

BONUS! E-book oraz gotowe wzory dokumentów

Przygotowaliśmy dla Ciebie także wyjątkowy dodatek do kursu! Otrzymasz e-book w którym znajdziesz przejrzyste odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie prawa autorskiego oraz umów dla Freelancerów. Dodatkowo, przygotowaliśmy także dla Ciebie czytelne wzory umów, skonstrułowane w oparciu o przykłady szczegółowo omawiane w kursie - w związku z czym będziesz doskonale wiedział, jak zabezpieczyć swoje interesy!

Podsumowując, dowiesz się między innymi:

 • W jaki sposób naskuteczniej zabezpieczyć swoje interesy
 • Jakich zapisów umownych powinno się unikać w umowach
 • W jaki sposób prawidłowo przenieść prawa autorskie lub udzielić licencji
 • Co zrobić, aby zapewnić sobie otrzymanie wynagrodzenia na czas
 • Jak zachować się w sytuacji, w której ktoś wykorzystuje Twoją twórczość
 • Jak prowadzić własną działalność jako Freelancer
 • Z jakich zasobów można legalnie korzystać
 • I wiele, wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przygotowany został z myślą o wszystkich projektantach, Grafikach, Programistach, Freelancerach, Twórcach stron WWW - czyli wszystkich pracujących na zlecenie lub rozpoczynających własną działalność gospodarczą, bądź zastanawiających się nad rozpoczęciem takiej działalności. Jest to niezbędny elementarz każdego, kto chce właściwie zabezpieczyć swoje interesy, mieć pewność że korzysta z legalnych zasobów, oraz że uzyska wynagrodzenie na czas. Ta wiedza przyda się każdemu kto chce bezpiecznie funkcjonować w obrocie gospodarczym.

Czego się nauczysz?

 • W jaki sposób naskuteczniej zabezpieczyc swoje interesy

 • Jakich zapisów umownych powinno sie unikac w umowach

 • W jaki sposób prawidlowo przeniesc prawa autorskie lub udzielic licencji

 • Co zrobic, aby zapewnic sobie otrzymanie wynagrodzenia na czas

 • Jak zachowac sie w sytuacji, w której ktos wykorzystuje Twoja twórczosc

 • Jak prowadzic wlasna dzialalnosc jako Freelancer

 • Z jakich zasobów mozna legalnie korzystac

 • I wiele, wiele wiecej!

Zawartość

Prawo dla Freelancerów

1 rozdziały 13 lekcji 4h 25min

 • Prawo autorskie i umowy

  4h 25min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  1min

  Umowa - Podstawowe pojęcia

  12min

  Rodzaje umów w obrocie gospodarczym

  11min

  Jak prawidłowo zbudować umowę?

  14min

  Finanse Freelancera

  9min

  Praktycznie o prawach autorskich

  26min

  Licencje

  10min

  Jak zabezpieczyć swoje prawa

  17min

  Własna Działalność Gospodarcza

  21min

  Case Study - Umowa w Praktyce

  47min

  Prawo autorskie w pracy człowieka kreatywnego

  21min

  Rodzaje utworów, oraz... czym jest plagiat?

  31min

  Zdjęcia, fonty oraz często popełniane błędy

  46min

Autor kursu

Magdalena Miernik

Średnia ocen autora: 5

Bio
Prawnik specjalizujący się w prawie własności intelektualnej, prawie mediów oraz prawie reklamy, założyciel pierwszego serwisu prawniczego dla ludzi kreatywnych oraz firmy prawniczej Lookreatywni, trener i szkoleniowiec. Doradza na co dzień wielu firmom z branży kreatywnej. Jej klientami są agencje kreatywne, studia graficzne oraz firmy z branży technologicznej.. Autorka publikacji z zakresu prawa własności intelektualnej i prawa nowych technologii, prelegentka na konferencjach i szkoleniach z zakresu prawa własności intelektualnej.
Inne kursy tego autora
Własność Intelektualna w Biznesie RODO w Marketingu i Sprzedaży Prawo dla Freelancerów

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Ciekawy kurs, ale szkoda, że większość lekcji to czytanie słowo w słowo treści slajdów.

Maciej

25 lipca 2021

Marcin Wawrzyniak

8 września 2021

Aleksandra

3 lutego 2022

Ja lubię się uczyć na przykładach, wtedy więcej zostaje w głowie i tego mi tu trochę brakuje.

Katarzyna Żurawska

19 sierpnia 2022

Świetne szkolenie, rewelacja, bardzo przydatne informacje, merytoryczne, jak to się mówi samo "mięso" - konkret, i ogromne dzięki za pliki źródłowe, bardzo przydatne. Co prawda rzeczy związane z działalnością gospodarczą po "Nowym Ładzie " warto by było trochę uaktualnić, ale i tak szkolenie bardzo aktualne i potrzebne dla freelancerów w pracy kreatywnej.

Anna Karaszewska

18 września 2022

Kurs Prawo dla Freelancerów

 • 13 lekcji wideo

 • 4h 25min materiału

 • Ostatnia rewizja 03.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Z kursów eduweb.pl korzystam od początku powstania platformy. Kursy są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą przekwalifikować się lub poszerzyć umiejętności. Praktyczne źródło wiedzy od ekspertów i praktyków z branży IT i kreatywnej.

Paweł Krzyściak

UI/UX Designer johnny10.com

Zacznij naukę w Prawo dla Freelancerów

 • 13 lekcji wideo

 • 4h 25min materiału

 • Ostatnia rewizja 03.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych