Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Własność Intelektualna w Biznesie

Poznaj zasady rządzące biznesem - dowiedz się jak działa prawo autorskie, jak zastrzec znak towarowy oraz jak zawierać odpowiednie umowy!

20 lekcji

3h 56min

4 (4 oceny)

Własność Intelektualna w Biznesie - Jak zarabiać na Prawach Autorskich

Własność intelektualna jest wszechobecna - znajdziemy ją wszędzie tam, gdzie znajduje się też ludzka kreatywność. Wszystkie produkty lub usługi, z których korzystamy na co dzień, są wynikiem większych lub mniejszych innowacji – czyli właśnie własności intelektualnej. Ten kurs ma za zadanie pokazać Ci potencjał własności intelektualnej, oraz to, jak możesz go wykorzystać do celów własnego biznesu.

Własność intelektualna a prawo autorskie

W początkowych lekcjach kursu omówimy to, czym jest prawo własności intelektualnej i dlaczego jest wszechobecne w naszym życiu. Dowiesz się też czym jest prawo autorskie oraz co może być przedmiotem prawa autorskiego. Na praktycznych przykładach z codziennego życia przekonasz się, co znajduje się też poza ochroną prawa autorskiego.

Plagiat, domena publiczna i inne zagadnienia

Po tym wprowadzeniu przejdziemy do kolejnych przykładów. Dowiesz się jak odnosi się prawo cytatu do plagiatu, oraz czym tak naprawdę jest naruszenie praw autorskich. Omówimy szczegółowo takie zagadnienia jak domena publiczna, licencje Creative Commons czy prawo do wizerunku i wolność panoramy. Jeżeli są to dla Ciebie obce sformułowania - nie martw się, o wszystkim dowiesz się od zupełnych podstaw.

Jak chronić swoją markę?

W dalszych lekcjach postawimy nacisk na to, jak możesz w praktyczny sposób zaimplementować zdobytą wiedzę na temat prawa tak, by chronić własne utwory, projekty czy markę. Dowiesz się jakie są sposoby dyspozycji prawami autorskimi z użyciem licencji czy też popularnego przeniesienia praw autorskich. Nauczysz się tego, co powinno znaleźć się w skutecznej i bezpiecznej umowie sprzedaży praw.

Wzory przemysłowe i prawna ochrona marki

W kolejnych rozdziałach omówimy szerzej zagadnienia własności przemysłowej. Przekonasz się jak możesz w swojej codziennej pracy wykorzystać patent i ochronę innowacji. Omówimy dwa popularne wzory - wzór użytkowy oraz wzór przemysłowy. Dowiesz się jak wykorzystać te zagadnienia do ochrony prawnej własnej marki.

Znaki towarowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Na koniec przejdziemy do obszernego tematu, jakim są znaki towarowe. Dowiesz się między innymi kiedy oznaczenie nie będzie mogło zostać zarejestrowane jako znak towarowy. Przekonasz się jak powinna przebiegać prawidłowa rejestracja znaku towarowego w Polsce oraz rejestracja znaku towarowego Unii Europejskiej. W ostatnim rozdziale omówimy monitoring znaku towarowego i prawidłowe jego użycie.

Dla kogo jest ten kurs?

Niezależnie od tego, czy dopiero myślisz o swoim biznesie, już jesteś przedsiębiorcą czy masz rozwinięty, ustrukturyzowany biznes – ten kurs jest dla przedsiębiorcy na każdym etapie rozwoju. Zawarte w nim informacje przydadzą się każdemu, kto chce w świadomy i uporządkowany sposób przyswoić wszystkie niezbędne zagadnienia dotyczące prawa autorskiego, zastrzegania znaków towarowych czy ochrony praw własności intelektualnej i po prostu lepiej, bezpieczniej prowadzić swój biznes.

Czego się nauczysz?

 • Najważniejsze informacje o prawie własności intelektualnej i prawie autorskim

 • Domena publiczna, licencje Creative Commons, prawo do wizerunku, wolność panoramy.

 • Sposoby dyspozycji prawami autorskimi - licencja, przeniesienie praw autorskich

 • Własność przemysłowa - patent i ochrona innowacji

 • Znak towarowy w Polsce i Unii Europejskiej

Zawartość

Własność Intelektualna w Biznesie

6 rozdziały 20 lekcji 3h 56min

 • Wstęp do kursu

  8min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  1min

  Czym jest własność intelektualna

  Podgląd lekcji

  7min

 • Prawa autorskie w biznesie

  1h 1min

  Prawo autorskie - przedmiot prawa autorskiego

  9min

  Co znajduje się poza ochroną prawa autorskiego

  10min

  Utwór inspirowany, zależny, pracowniczy, współpracowniczy

  12min

  Prawo cytatu, plagiat, naruszenia praw autorskich

  11min

  Domena publiczna, licencje i prawo do wizerunku

  19min

 • Umowy prawa autorskiego

  32min

  Licencja, przeniesienie praw autorskich

  11min

  Umowa licencyjna i o przeniesienie praw

  21min

 • Własność przemysłowa i ochrona innowacji

  18min

  Własność przemysłowa - patent

  11min

  Wzór użytkowy i wzór przemysłowy

  8min

 • Prawna ochrona marki

  1h 32min

  Prawna ochrona marki

  14min

  Znak towarowy

  15min

  Oznaczenie a rejestracja znaku towarowego

  14min

  Rejestracja znaku towarowego w Polsce

  17min

  Rejestracja znaku towarowego Unii Europejskiej

  17min

  Używanie znaku towarowego, monitoring znaku towarowego

  16min

 • Ochrona know-how i audyt IP

  25min

  Ochrona know-how

  9min

  Zachowanie poufności

  6min

  Audyt IP

  11min

Autor kursu

Magdalena Miernik

Średnia ocen autora: 5

Bio
Prawnik specjalizujący się w prawie własności intelektualnej, prawie mediów oraz prawie reklamy, założyciel pierwszego serwisu prawniczego dla ludzi kreatywnych oraz firmy prawniczej Lookreatywni, trener i szkoleniowiec. Doradza na co dzień wielu firmom z branży kreatywnej. Jej klientami są agencje kreatywne, studia graficzne oraz firmy z branży technologicznej.. Autorka publikacji z zakresu prawa własności intelektualnej i prawa nowych technologii, prelegentka na konferencjach i szkoleniach z zakresu prawa własności intelektualnej.
Inne kursy tego autora
Własność Intelektualna w Biznesie RODO w Marketingu i Sprzedaży Prawo dla Freelancerów

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Tomasz Gniewkowski

11 lutego 2021

Brakuje podawania przykładów, bo jednak czytanie formułek prawnych ze slajdów nie jest jakoś bardzo zrozumiałe dla kogoś, kto w tym nie siedzi.

Maciej

31 lipca 2021

Oskar Podkaura

11 lutego 2022

Robert Harezlak

24 sierpnia 2023

Kurs Własność Intelektualna w Biznesie

 • 20 lekcji wideo

 • 3h 56min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Z kursów eduweb.pl korzystam od początku powstania platformy. Kursy są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą przekwalifikować się lub poszerzyć umiejętności. Praktyczne źródło wiedzy od ekspertów i praktyków z branży IT i kreatywnej.

Paweł Krzyściak

UI/UX Designer johnny10.com

Zacznij naukę w Własność Intelektualna w Biznesie

 • 20 lekcji wideo

 • 3h 56min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych