Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Blockchain

Kurs Blockchain

42 lekcji

5h 52min

4 (2 oceny)

Blockchain - Na Styku Technologii i Biznesu

Czy zastanawiałeś się na czym polega fenomen technologii blockchain? Jaka jest różnica między blockchainem prywatnym a publicznym? Czym są kryptowaluty? Czy Bitcoin to przełom w świecie finansów czy tylko anarchistyczna wersja piramidy finansowej? Pomimo ogromnej popularności technologii łańcucha bloków nadal istnieje szereg mitów, które wynikają z niezrozumienia. Jeśli szukasz solidnego wprowadzenia i nie chcesz polegać niesprawdzonych źródłach - jesteś w dobrym miejscu!

Blockchain

Blockchain rozpatrywany jest obecnie coraz częściej jako interdyscyplinarne zjawisko, wybiegające daleko poza obszar technologii. Właśnie dlatego tak złożony temat wymaga omówienia nie tylko z jednej perspektywy. W tym rozdziale wyjaśnię Ci jak działa blockchain zarówno od strony biznesowej jak i technicznej, wskazując kierunki dalszego rozwoju. Dowiesz się jakie są jego filary, na jakie typy się dzieli oraz do czego nadaje się najlepiej. Ponadto przedstawię Ci garść wartościowych liczb dotyczących trendów, prosto z globalnych raportów.

Bitcoin

Pomimo iż Bitcoin został stworzony ponad dekadę temu, nadal owiany jest pewną tajemnicą, która wynika często z niezrozumienia. W rozdziale Bitcoin dowiesz się dlaczego tak trudno jest temu projektowi zdobyć zaufanie mas, przedstawię Tobie jego historię i podstawowe parametry. Postaram się obiektywnie przedstawić zalety a także wady Bitcoina, nie zabraknie też listy przydatnych narzędzi. Jestem pewien, że po przejściu przez ten rozdział będziesz wiedział wszystko, żeby wypracować sobie własne zdanie.

Smart kontrakty

Czy wiesz, że do 2022 roku według Gartnera 25% globalnych organizacji będzie używało smart kontraktów? Czy ten nowy rodzaj programów posiadających cechy umowy ma szanse wyprzeć notariuszy? Wytłumaczę Tobie istotę i zasadę działania przechodząc przez różne przykłady z życia codziennego. W tym rozdziale nadrobisz również wiedzę z obszaru zbiórek ICO (Initial Coin Offering) oraz ich pochodnych.

Tokenizacja

Dzięki mechanizmom kryptograficznym w projektach opartych o blockchain, jesteśmy dzisiaj w stanie wygenerować wartość cyfrową, która nie zostanie nigdy skopiowana. Ta właściwość leży u podstaw zjawiska tokenizacji i pozwala wytworzyć cyfrowy odpowiednik dowolnego dobra - najpopularniejszy przykład to kryptowaluty, ale idąc dalej możemy tokenizować program lojalnościowy, nieruchomość czy certyfikat ukończenia szkoły wyższej. Zapoznaj się z przykładami, które być może zainspirują Ciebie do stworzenia własnego projektu!

Rozwiązania i frameworki

Rozdział zatytułowany "Rozwiązania i frameworki" projektowałem z myślą o tych, którzy nie chcą zostać na poziomie teoretycznym. Jeśli zatem zależy Tobie, aby swoją wiedzę wykorzystać w praktyce, wskażę Ci szybką drogę, która Ci to umożliwi. Projekty, które przedstawię, wyselekcjonowałem na bazie doświadczeń własnych i moich programistów podczas wdrażania prawdziwych projektów.

Implementacje biznesowe

Ten rozdział dedykuję wszystkim osobom, które twierdzą, że blockchain nie wnosi żadnej realnej wartości, jest tylko kolejnym trendem, który niebawem zniknie. Dowiedz się jak giganci tacy jak m.in. IBM, Pepsico, Boeing czy Facebook rozpoznały potencjał blockchaina i wykorzystują go do własnych celów. Osoby zainteresowane rynkiem rozdzimym znajdą również omówienie wdrożenia tzw. trwałego nośnika przez PKO BP i Alior Bank.

Edukacja

Globalne firmy konsultingowe jak KPMG czy Deloite prognozują wzrost zapotrzebowania specjalistów od blockchaina. Przez ostatnie 2 lata zebrałem a także w dużej części przerobiłem sam wiele wartościowych treści edukacyjnych, których praktycznie nie było jak zaczynałem swoją przygodę z blockchainem. Jeśli po przejściu przez kurs stwierdzisz, że to temat dla Ciebie - ten rozdział pokieruje Cię w kierunku zdobywania kolejnych poziomów zrozumienia.

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs jest idealnym wprowadzeniem dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem kryptowalut i technologii blockchain. Nie musisz posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy na wstępie aby się nie pogubić, jednak z pewnością wiedza ogólna z dziedziny Informatyki czy inżynierii oprogramowania będzie przydatna.

Czego się nauczysz?

 • Biznesowe i techniczne wyjaśnienie jak działa blockchain

 • Praktyczne implementacje technologii blockchain z różnych gałęzi przemysłu

 • Popularne platformy blockchainowe do tworzenie smart kontraktów

 • Wprowadzenie do świata smart kontraktów oraz przykładowe zastosowania

 • Tokeny, tokenizacja oraz jej wykozystanie w lojalizacji

 • Najlepsze źródła wiedzy dotyczącej technologii blockchain

Zawartość

Blockchain

8 rozdziały 42 lekcji 5h 52min

 • Wprowadzenie

  5min

  Wstęp do kursu

  Podgląd lekcji

  5min

 • Blockchain

  2h 5min

  Wstęp do rozdziału pierwszego

  1min

  Czym blockchain nie jest

  9min

  Czym blockchain jest - wyjaśnienie nietechniczne

  6min

  Różnica między modelem tradycyjnym a bazującym na rozproszeniu

  8min

  Co robi węzeł

  7min

  Algorytmy konsensusu

  6min

  Co przechowywać na blockchainie

  8min

  Zastosowania blockchain

  11min

  Wartości biznesowe

  7min

  Rozproszenie, centralizacja i decentralizacja

  10min

  Rodzaje blockchaina

  11min

  Drzewka decyzyjne

  4min

  Dane z raportów

  10min

  Blockchain technicznie

  16min

  Klucze prywatne i publiczne

  12min

 • Bitcoin

  38min

  Historia Bitcoina

  11min

  Ciemna strona Bitcoina

  12min

  Jak założyć konto na Bitcoinie

  15min

 • Smart Kontrakty

  45min

  Wstęp do smart kontraktów

  6min

  Smart kontrakty - przykłady

  19min

  ICO, STO i standardy smart kontraktów

  20min

 • Tokenizacja

  56min

  Wstęp do tokenizacji

  6min

  Platformy do tworzenia smart kontraktów i tokenów

  8min

  Przydatne narzędzia

  10min

  Podział tokenów

  5min

  Tokeny personalne

  11min

  Tokeny firmowe, korporacyjne, projektowe

  11min

  Tokeny niewymienne

  5min

 • Rozwiązania i frameworki

  37min

  Platformy blockchainowe (publiczne)

  11min

  Hyperledger

  24min

  r3 corda

  2min

 • Implementacje biznesowe

  34min

  PEPSICO

  5min

  Everledger

  2min

  AXA Fizzy

  4min

  IBM

  4min

  SWIFT gpi

  3min

  BOEING

  4min

  MAERSK

  2min

  Libra

  6min

  PKO BP i Alior Bank

  5min

 • Edukacja

  13min

  Edukacja

  13min

Autor kursu

Bartosz Bilicki

Średnia ocen autora: 5

Inne kursy tego autora
Blockchain

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Łukasz Cieciera

29 stycznia 2021

Bardzo dobry kurs od podstaw, wraz z pokazaniem po kolei jak działa blockchain. Rozjaśnia również kwestie kryptowalut. Na plus z pewnością ilość przykładów użycia już blockchain do innych rozwiązań niż kryptowaluty. Dużo się dowiedziałem!

Jakub Dembiński

29 października 2021

Kurs Blockchain

 • 42 lekcji wideo

 • 5h 52min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Z kursów eduweb.pl korzystam od początku powstania platformy. Kursy są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą przekwalifikować się lub poszerzyć umiejętności. Praktyczne źródło wiedzy od ekspertów i praktyków z branży IT i kreatywnej.

Paweł Krzyściak

UI/UX Designer johnny10.com

Zacznij naukę w Blockchain

 • 42 lekcji wideo

 • 5h 52min materiału

 • Ostatnia rewizja 26.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych