Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Jak zostać liderem w IT

W tym kursie dowiesz się, jak zrobić pierwszy krok w kierunku roli lidera i na co zwracać uwagę , gdy już tym liderem jesteś.

48 lekcji

4h 9min

Jak zostać liderem w IT - Zarządzaj karierą, zespołem i projektami

Bycie liderem w IT to nie wyższa pensja i ciekawy dodatek przed nazwiskiem. To wyzwanie, które wykracza (znacznie) poza znajomość technologii. To całkiem nowe umiejętności jak zarządzanie zespołem, komunikacja czy myślenie strategiczne. W tym kursie pokażę Ci, jak zrobić pierwszy krok w kierunku roli lidera i na co zwracać uwagę , gdy już tym liderem jesteś. Dowiesz się, jak budować autorytet, zarządzać projektami, wspierać swój zespół i jednocześnie osiągać wyniki, które zrobią wrażenie na Twoich przełożonych. Bycie dobrym liderem to sztuka, którą można opanować. Stań się takim jakiego Twój zespół i firma naprawdę potrzebują.

Rola lidera w IT

Zaczynamy od podstaw. Zastanowimy się kim tak właściwie jest (czy powinien być) lider. Wydaje mi się, że panuje spore niezrozumienie czy może sporo niedopowiedzeń na temat faktycznych zadań i umiejętności na tym stanowisku. Od razu też spróbujemy się zastanowić czy to dla Ciebie. Wiele osób zrobiło sobie krzywdę wchodząc w tę rolę bez zrozumienia specyfiki wymagań i zakresu obowiązków.

Miejsce lidera i zespołu IT w firmie

Następnie spróbujemy umiejscowić lidera i jego techniczny zespół w strukturze firmy. Skupimy się w dużej mierze nad dynamiką pomiędzy potrzebami biznesu a dostarczaniem technicznych rozwiązań. Wspólnie spróbujemy zrozumieć czego oczekuje od nas biznes i jak widzi naszą rolę w całej firmie. Zastanowimy się też nad różnicami pomiędzy rodzajami firm i jak to wpływa na pracę lidera.

Komunikacja

Nie sposób docenić wystarczająco jak ważna jest to umiejętność w pasie z narzędziami lidera. Komunikacja z zespołem będzie się różnić od tej z przełożonymi czy z innymi działami. Porozmawiamy też o rodzajach komunikacji, które nie koniecznie bezpośrednio się kojarzą z tym słowem, a mogą odgrywać sporą rolę w codziennej pracy.

Efektywne zarządzenie zespołem

W tej części zastanowimy się nad codzienną pracą w zespole technicznym. Budowanie oprogramowania (czy rozwiązań) to przede wszystkim ludzie. Twoim zadaniem jest zbudować dobrze funkcjonującą maszynę, gdzie zakresy odpowiedzialności są jasne, relacje p[rzynajmniej poprawne, a autorytet i decyzyjność niezachwiana.

Realizacja projektów IT

Zazwyczaj w takim kontekście (projektowym) będą upływały Twoje dni. Jako członek zespołu (zazwyczaj) otrzymujesz zadania i je realizujesz. Jako lider możesz pracować nad zadaniami, ale częściej zarządzasz pracą tak, aby innym pracowało się dobrze. Usuwasz problemy. Zgłębiasz technologiczne czy biznesowe wyzwania. Sprawdzasz czy trzymacie się ustalonych ram. W tej części skupimy się na tym, jak to robić tak, aby zorganizować to w sposób tak optymalny, jak to jest możliwe.

Czerwone flagi

Ta część to zbiór sytuacji, na które trzeba uważać. Pokażę Ci na co zwracać uwagę i jakie sytuacje rozwiązywać od razu, gdy pojawią się ich pierwsze symptomy. Za późne zwrócenie na nie uwagi może prowadzić do poważnych problemów.

Rozwój lidera i zespołu

W tej części pokażę Ci jak ważne jest myślenie długofalowe. Zarówno w kontekście rozwoju projektu, ale również zespołu, pojedynczych jego członków, ale również Ciebie jako lidera. Zastanowimy się również ponownie czy to rzeczywiście jest droga dla Ciebie (bo nie jest to stanowisko dla każdego - i... nie ma w tym nic złego).

Dla kogo jest ten kurs?

Ten kurs jest przeznaczony dla osób, które chcą rozwijać się jako liderzy w IT, szczególnie w kontekście zarządzania zespołami technicznymi i realizacji projektów. Zakłada on podstawową znajomość pracy zespołowej oraz doświadczenie w projektach technicznych, ale nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w roli lidera. Kurs został stworzony z myślą o programistach, testerach i innych specjalistach technicznych, którzy chcą wyjść poza swoją dotychczasową rolę i nauczyć się skutecznie prowadzić ludzi i projekty.

Czego się nauczysz?

  • Dogłębne zrozumienie roli lidera w IT i jego kluczowych kompetencji

  • Praktyczne wskazówki, jak budować autorytet i zaufanie w zespole

  • Nauka zarządzania projektami IT z naciskiem na efektywność i wyniki

  • Rozpoznawanie i radzenie sobie z czerwonymi flagami w zespole i projektach

  • Zrozumienie miejsca zespołu IT w strukturze firmy i jego wpływu na cele biznesowe

  • Strategie oparte na rzeczywistych wyzwaniach i doświadczeniach liderów w IT

Zawartość

Jak zostać liderem w IT

7 rozdziały 48 lekcji 4h 9min

  • Rola lidera w IT

    24min

    Wprowdzenie

    Podgląd lekcji

    3min

    Dlaczego NIE powinieneś być liderem

    Podgląd lekcji

    1min

    Kim tak właściwie jest lider

    Podgląd lekcji

    3min

    Jak stać się liderem

    8min

    Dualizm roli lidera

    5min

    Byłeś programistą - Teraz niekonicznie

    4min

  • Miejsce lidera i zespołu IT w firmie

    24min

    Po co jesteś Ty i zespół

    4min

    Zrozum PRAWDZIWĄ hierarchię w firmie

    4min

    Startup vs software house vs firma produktowa vs korpo

    7min

    Od wytwórcy do współtwórcy

    5min

    Koszty działu IT

    4min

  • Komunikacja

    45min

    Komunikacja - kluczowa kompetencja

    7min

    Z zespołem - dół

    7min

    Z menagementem - góra

    7min

    Z innymi działami - bok

    4min

    Konflikty

    8min

    Niestandardowe formy komunikacji

    8min

    Overcommunication

    5min

  • Efektywne zarządzenie zespołem

    51min

    Poznaj swój zespół

    6min

    Silny zespół projektowy

    9min

    Autorytet i zaufanie do lidera

    12min

    Decyzje

    6min

    Kultura zespołowa

    8min

    Czy potrzebne Ci spotkania

    6min

    Świat async i remote

    5min

  • Realizacja projektów IT

    29min

    Rola Ciebie i Twojego zespołu w realizacji projektu

    3min

    To Ty i Twój zespół jest ekspertem

    4min

    Od ogółu do szczegółu - ale nie za głęboko

    4min

    Delegowanie zadań i odpowiedzailności

    3min

    Monitorowanie i raportowanie postępów

    6min

    Granica między nowym, a sprawdzonym

    4min

    Balans między długiem, a nowym featurem

    5min

  • Czerwone flagi

    32min

    Zastanów się czy nie mikrozarządzasz

    5min

    Syndrom gotującej się żaby

    2min

    Problemy

    4min

    Strach przed eskalacją

    4min

    Liczą się wyniki

    4min

    Nie ma MY - ONI - jest JA - ON - ONA

    3min

    Ekstremalna odpowiedzialność, ale bez przesady

    3min

    Make it work - make it right - make it fast

    5min

    Bus factor

    3min

  • Rozwój lidera i zespołu

    45min

    Wizja i myślenie strategiczne

    7min

    Wspieranie rozwoju członków zespołu

    10min

    Powiększanie i zmniejszanie zespołu

    10min

    Rozwój lidera

    8min

    Stres lidera

    7min

    Jednak nie dla Ciebie

    2min

    Zakończenie

    1min

Autor kursu

Czarek Łysiak

Dev

Średnia ocen autora: 5

Bio
Nazywam się Czarek Łysiak. Jestem team leadem, developerem i przedsiębiorcą. Pomimo krótkiego epizodu z korporacją, jestem od zawsze związany z mniejszymi firmami, w których lubię sprawczość, decyzyjność i rzeczywisty wpływ na rozwój oprogramowania. Małe firmy dają szerokie pole do developerskiego (i nie tylko!) popisu, które wykorzystałem w pełni przez co moje zrozumienie każdej części procesu powstawania solidnego softu jest całkiem niezłe 😀 Po godzinach prowadzę podcast "Poza Kodem", gdzie rozmawiam z mądrymi ludźmi o sprawach związanych z IT. Skupiamy się nie na kodzie, ale o sprawach obok, które są niezwykle ważne i dają przewagę w IT (https://pozakodem.pl). Przygoda z IT zaprowadziła mnie też do założenia firmy edukacyjnej, w której ze wspólnikiem uczymy rzemiosła przyszłych testerów automatyzujących (https://fabrykatestow.pl). Wiele osób po naszych kursach zmieniło swoją karierę. Łącząc lata doświadczenia w IT, kierowania zespołami, tworzenia oprogramowania z różnych dziedzin, licznych rozmowach z topowymi specjalistami w IT, pomogę Ci zrozumieć, że tworzenie oprogramowania to nie tylko sprawy ściśle techniczne. To zdecydowanie więcej, a Twoi przyszli pracodawcy czy wspólnicy docenią Twoje szerokie zrozumienie procesu powstawania rozwiązań.
Inne kursy tego autora
Jak zostać liderem w IT

Kurs Jak zostać liderem w IT

  • 48 lekcji wideo

  • 4h 9min materiału

  • Ostatnia rewizja 02.01.2025

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Z kursów eduweb.pl korzystam od początku powstania platformy. Kursy są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą przekwalifikować się lub poszerzyć umiejętności. Praktyczne źródło wiedzy od ekspertów i praktyków z branży IT i kreatywnej.

Paweł Krzyściak

UI/UX Designer johnny10.com

Zacznij naukę w Jak zostać liderem w IT

  • 48 lekcji wideo

  • 4h 9min materiału

  • Ostatnia rewizja 02.01.2025

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych