Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Kaligrafia i Lettering

Witaj w kursie letteringu! W tym materiale pokażemy Ci, jak na różne sposoby szkicować kompozycje liternicze i je digitalizować. Będziesz mógł zobaczyć, jak używać różnego rodzaju tradycyjnych narzędzi w projektowaniu liternictwa oraz w jaki sposób je dobierać. Dzięki projektom które pokazaliśmy w kursie zobaczysz, jak krok po kroku przejść proces projektowania kompozycji literniczej oraz jak różne efekty dają poszczególne sposoby projektowania liternictwa. Zdobędziesz umiejętności, które umożliwią Ci tworzenie letteringu dostosowanego do potrzeb Twoich własnych projektów - brandingu, plakatów, opakowań i logotypów.

47 lekcji

4h 30min

4 (3 oceny)

Kaligrafia i Lettering - Techniki Pracy

Witaj w kursie letteringu! W tym materiale pokażemy Ci, jak na różne sposoby szkicować kompozycje liternicze i je digitalizować. Będziesz mógł zobaczyć, jak używać różnego rodzaju tradycyjnych narzędzi w projektowaniu liternictwa oraz w jaki sposób je dobierać. Dzięki projektom które pokazaliśmy w kursie zobaczysz, jak krok po kroku przejść proces projektowania kompozycji literniczej oraz jak różne efekty dają poszczególne sposoby projektowania liternictwa. Zdobędziesz umiejętności, które umożliwią Ci tworzenie letteringu dostosowanego do potrzeb Twoich własnych projektów - brandingu, plakatów, opakowań i logotypów.

Nauka krok po kroku

Projektowanie letteringu to praca, która wymaga szeregu różnych sprawności. Aby ułatwić Ci opanowanie ich wszystkich, podzieliliśmy kurs na sześć mniejszych projektów. Każdy z nich w przystępny sposób przekazuje umiejętności związane z inną metodą tworzenia kompozycji literniczej. To wiedza uporządkowana w taki sposób, by jak najłatwiej było Ci ją zapamiętać.

Szereg sposobów projektowania

Im więcej znasz sposobow projektowania letteringu, tym bardziej różnorodne projekty jesteś w stanie przygotować. Dlatego w kursie pokazujemy Ci aż sześć różnych metod pracy nad przygotowaniem kompozycji literniczej. Możesz nauczyć się wykorzystywania narzędzi: brushpena, pędzla i stalówki, budowania napisu za pomocą komponentów, korygowania za pomocą kalki... a to dopiero połowa! Poszczególnych sposobów możesz uczyć się w dowolnej kolejności, a im więcej z nich poznasz, tym sprawniejszy będzie Twój własny proces projektowania letteringu.

Proces od szkicu...

Bardzo zależy nam, by pokazać Ci jak wygląda projektowanie letteringu już od najwcześniejszego etapu - pracy na papierze. Szkicowanie, kaligrafia i wykorzystanie różnego rodzaju narzędzi pisarskich to prawdziwa skarbnica wiedzy o budowie i detalach liter. A do tego to najbardziej kreatywna część procesu projektowania! Dlatego każdy z projektów w kursie zaczynamy od sesji rysowania odręcznego - za każdym razem prezentując inny sposób konstruowania napisu.

...do skończonego projektu!

Solidny szkic wymaga dobrego opracowania. Przeprowadzając Cię przez pełen proces projektowy, pokażemy Ci podstawy wektoryzowania letteringu w Adobe Illustrator, korygowanie kompozycji jako bitmapy w Adobe Photoshop, szybkie przechwytywanie napisu do postaci wektorowej z Adobe Capture oraz cyfrowe budowanie kompozycji literniczej z Wacom Cintiq.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przygotowaliśmy z myślą o wszystkich, którzy zaczynają przygodę z projektowaniem graficznym lub chcieliby poszerzyć swój warsztat o projektowanie liternictwa. Przygotowaliśmy go w taki sposób, abyś mógł skorzystać z niego nawet jeśli nie masz jeszcze doświadczeń związanych z liternictwem. To dawka inspiracji i przekazywanej krok po kroku praktycznej wiedzy o tworzeniu letteringu, która ułatwi Ci budowanie własnych niepowtarzalnych kompozycji literniczych. Kurs może być również podstawą do zdobywania dalszych, zaawansowanych umiejętności w projektowaniu liternictwa i typografii.

Czego się nauczysz?

 • Podstawowe terminy typograficzne

 • Wybór narzedzi do letteringu

 • Praca z brushpenem, pedzlami i stalówka

 • Budowanie litery od podstaw

 • Szkicowanie letteringu

 • Wektoryzacja napisu

 • Praca z bitmapa

 • I wiele, wiele wiecej!

Zawartość

Kaligrafia i Lettering

9 rozdziały 47 lekcji 4h 30min

 • Wstęp do kursu

  17min

  Wprowadzenie

  Podgląd lekcji

  4min

  Kaligrafia, lettering, krój pisma

  4min

  Podstawowe terminy typograficzne, cz. 1

  4min

  Podstawowe terminy typograficzne, cz. 2

  5min

 • Narzędzia do letteringu

  22min

  Dobór odpowiednich narzędzi

  5min

  Pędzel płaski

  3min

  Pędzel okrągły

  Podgląd lekcji

  6min

  Pędzel skośnie ścięty

  2min

  Stalówka plakatowa

  4min

  Brushpen

  2min

 • Budowanie litery przez rozkładanie ciężaru

  41min

  Szkicowanie

  5min

  Ekstrema litery

  3min

  Ustawienie dokumentu

  4min

  Wektoryzowanie litery

  6min

  Korygowanie znaku

  6min

  Szkicowanie elementów dekoracyjnych

  4min

  Dodawanie elementów dekoracyjnych

  5min

  Korygowanie ścieżek

  8min

 • Lettering z brushpenem

  1h 10min

  Różne warianty szkicu kompozycji

  13min

  Opracowanie szkieletu letteringu

  10min

  Szkicowanie z brushpenem

  9min

  Korekta letteringu na kalce

  8min

  Ustawienia dokumentu i stroka

  4min

  Odrysowanie wektorowe letteringu, cz. 1

  8min

  Odrysowanie wektorowe letteringu, cz. 2

  9min

  Korekta pojedynczego słowa

  5min

  Korekta pełnej kompozycji

  Podgląd lekcji

  5min

 • Projektowanie z użyciem komponentów

  43min

  Metoda projektowania

  5min

  Szkicowanie komponentów liter

  5min

  Wektoryzacja komponentów

  6min

  Korekta elementów podstawowych

  8min

  Budowanie liter z komponentów

  11min

  Dodatkowe elementy liter

  8min

 • Projektowanie na zasadzie “kości, mięśni i skóry”

  25min

  Metoda projektowania i szkic kompozycji

  10min

  Wektoryzacja kompozycji

  5min

  Korekta osi i detali letteringu

  10min

 • Kompozycje z pismem narzędziowym

  34min

  Planowanie kompozycji

  6min

  Opracowanie kompozycji z pędzlem okrągłym

  6min

  Opracowanie kompozycji z pędzlem ściętym

  4min

  Opracowanie kompozycji ze stalówką

  5min

  Korekta kompozycji w bitmapie

  8min

  Korekta kompozycji z Adobe Capture

  5min

 • Cyfrowe szkicowanie letteringu

  18min

  O dostępnych narzędziach

  3min

  Praca z brushem

  6min

  Korygowanie szkieletu napisu

  5min

  Opracowanie napisu z Width Toolem

  4min

 • Zakończenie

  1min

  Podsumowanie

  1min

Autor kursu

Beata Kurek

Średnia ocen autora: 5

Inne kursy tego autora
Kaligrafia i Lettering

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Bartosz Nowosielski

11 marca 2021

Dawid Lach

18 lutego 2022

Natalia Marcińczyk

22 września 2022

Kurs Kaligrafia i Lettering

 • 47 lekcji wideo

 • 4h 30min materiału

 • Ostatnia rewizja 22.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Mogę polecić kursy z eduweb.pl osobom, które myślą o przekwalifikowaniu się z dotychczasowej branży i chcą uczyć się z uporządkowanych źródeł, w wybranym przez siebie czasie, no i przede wszystkim - w praktyce, a nie w teorii.

Robert Harężlak

Art Director, Graphic Designer

Zacznij naukę w Kaligrafia i Lettering

 • 47 lekcji wideo

 • 4h 30min materiału

 • Ostatnia rewizja 22.05.2020

 • Certyfikat w ramach ścieżek

 • Dostęp z urządzeń mobilnych