Menu

Programowanie i WWW

Czym jest: Linux?

Linux to cała rodzina systemów operacyjnych opartych na UNIXie. Linux bardzo często używany jest do obsługi oprogramowania serwerowego, a jego dobra znajomość będzie niezbędna dla wszystkich administratorów sieci oraz osób odpowiedzialnych za infrastrukturę informatyczną w różnych firmach i instytucjach.

Co ważne, Linux pozwala na skonfigurowanie np. serwera pocztowego albo FTP, ponieważ tego typu usługi również bardzo często bazują na Linuxie. Oprócz tego Linux posiada wiele różnych dystrybucji, różniących się między sobą sposobem obsługi czy ilością skompilowanych modułów - czyli zainstalowanych aplikacji.

Do niewątpliwych zalet Linuxa należy również to, że pozwala on na dowolną konfigurację każdego elementu systemu, łącznie z jego jądrem. Z tego właśnie powodu - oraz ze względu na stabilność i szybkość działania w porównaniu do systemów z rodziny Windows - jest chętnie stosowany przez wielu programistów.

więcej... ukryj...

Ścieżka Linux

To jest podstawowa Ścieżka w ramach tej technologii. Ścieżki są przez nas starannie ułożone i umożliwiają zdobycie Certyfikatu i Odznaki.

Czas: 12 godzin 5 minut
KONTYNUUJ

Zarobki ekspertów

Stanowiska: Senior Back-End Developer, Full-Stack Developer, System Administrator, Administrator Baz Danych
Wynagrodzenia netto: 5100-18000 zł
Kto rekrutuje? WP, Samsung, BrainJobs, Nokia, mBank, Asseco, EWEEnergia, BenefitSystems, GATESPolska, Pekao, Millenium, ING

zobacz oferty pracy
6 godzin 19 minut

Kurs Linux

Podstawy

Zobacz kurs, który stanowi fundament wiedzy w zakresie podstaw obsługi systemu operacyjnego Linux, przygotowany pod kątem entuzjastów i przyszłych administratorów Linux. Na praktycznych przykładach dowiedz się jak zainstalować system linux, pracować z pomocą użytecznych poleceń, tworzyć i zarządzać użytkownikami jak również zarządzać konfiguracją sieci. Wszystkiego dowiesz się od doświadczonego administratora - praktyka!

Pawel Krugiolka

6 godzin 21 minut

Kurs Linux

Techniki Pracy

Kurs Linux - Techniki Pracy, stanowi kontynuację i rozwinięcie kursu podstawowego, wprowadzając widza w fascynujący, lecz nie pozbawiony wyzwań świat administrowania systemami Linux. Od programowania w powłoce bash, po konfigurację oprogramowania Apache i mechanizm wirtualnych hostów. Od technik pozwalających zapanować nad najczęstszymi problemami, po masę praktycznych porad i przygotowane wspólnie skrypty umożliwiające jeszcze pełniejszą optymalizację wydajności Linuxa oraz Ciebie, jako jego administratora. Wszystko to oraz wiele więcej, znajdziesz w kursie Linux - Techniki Pracy, do którego serdecznie Cię zapraszamy.

Pawel Krugiolka

6 godzin 26 minut

Kurs Linux

Techniki Zaawansowane

Witaj w kursie Linux - Techniki Zaawansowane, w którym wieloletni praktyk w zakresie administracji przeprowadzi Cię krok po kroku przez operacje związane z pracą na bazach danych MySQL i PostgreSQL, poczcie e-mail czy serwerach FTP w systemie Linux. Duży nacisk został położony na uniwersalność Linuksów, aby niezależnie od wybranej dystrybucji, osiągnąć zamierzone efekty. Materiał został przygotowany w taki sposób, byś znając już solidne podstawy z poprzednich kursów mógł zabrać się za trudniejsze i poważniejsze zadania, jakie na pewno staną kiedyś na Twej drodze w pracy administratora systemowego. Dzięki praktycznym przykładom i wskazówkom, wszystko stanie się proste i przyjemne!

Pawel Krugiolka

}