Menu

Programowanie i WWW

Czym jest: Webpack?

Webpack to tak zwany “bundler” - pomocnicze narzędzie na developerów, które potrafi wczytać plik JavaScript i wykonać na nim określone czynności. Należy do nich między innymi importowanie innego modułu oraz dołączenie go do kodu aplikacji, łączenie różnych skryptów oraz automatyzowanie - często skomplikowanego i pracochłonnego - procesu wczytywania wszystkich niezbędnych zależności, wynikających ze stosowania różnych frameworków, a następnie zamienienie ich na jeden, wynikowy plik. Następnie na bazie pliku webpack tworzy całe drzewo zależności i połączy wszystkie niezbędne komponenty.

Nauka korzystania z webpacka przekłada się na ogromną oszczędność czasu - praca z technologiami front-endowymi w ten sposób będzie dużo szybsza. Webpack, czyli pomocniczne narzędzie dla programistów, to zagadanienie z jakim powinni się zapoznać wszyscy, którzy mają już duże doświadczenie w tworzeniu stron w oparciu o HTML, CSS, JavaScript oraz różne frameworki. Oprócz tego przydatna będzie również znajomość standardu ES6 oraz preprocesorów Sass.

Tego, jak korzystać z webpacka, powinni nauczyć się doświadczeni programiści, którzy chcą przyspieszyć i zautomatyzować swoją pracę, pozbywając się konieczności wykonywania czasochłonnych i powtarzalnych czynności.

więcej... ukryj...

Zarobki ekspertów

Stanowiska: Junior Front-End Developer, Senior Front-End Developer, Full-Stack Developer
Wynagrodzenia netto: 4000-18000 zł
Kto rekrutuje? WP, Samsung, Roche, Nokia, mBank, Asseco

zobacz oferty pracy
3 godziny 4 minuty

Kurs Webpack

Wydajna praca z JavaScript

Kurs, który masz przed soba, wprowadzi Cie od podstaw w swiat nowoczesnego podejscia do pracy z kodem JavaScript. Poznasz potezne narzedzie, jakim jest webpack 2. Umiejetnosc sprawnego wykorzystania webpacka pozwoli Ci pracowac z technologiami front-endowymi duzo sprawiej, wygodniej i przyjemniej. Byc moze miales juz do czynienia z tzw. automatorami zadan. Do najpopularniejszych naleza Gulp.js i Grunt.js. To swietne narzedzia, które odpowiednio skonfigurowane, pozwalaja znacznie uproscic prace nad rozwojem aplikacji internetowych. W ich przypadku, istotny jest jednak sposób, w jaki operuja one na plikach. Dzieje sie to bowiem w sposób liniowy, gdzie pewien zestaw plików, przepuszczamy przez kolejne transformacje. Dobrym przykladem moze byc kompilacja plików “.scss” do kodu CSS, a takze pózniejsza minifikacja tego kodu. Na poczatku wskazujemy pliki wejsciowe, nastepnie konfigurujemy odpowiedni plugin, który zajmie sie kompilacja Sass, a na koncu kolejny plugin, który zminifikuje kod. Innym przykladem moze byc laczenie wielu plików JavaScript w jeden czy optymalizacja obrazków. I choc automatory zadan sa wciaz bardzo przydatne, to my, jako programisci, powinnismy zawsze wybierac odpowiednie narzedzie, do odpowiedniego zadania. Do jakich zatem zadan przydatny bedzie webpack i czym rózni sie od wspomnianych automatorów zadan?

Piotr Palarz

}