[Porada] Jaka specjalizacja
Uzytkownik Anonimowy
8/6/2015 | 1:23 PM

Mam problem z wybraniem specjalizacji. Znam już photoshopa, html, css i javascript oraz uczę się javy i ruby do tworzenia stron www i aplikacji andorid. Nie mogę zdecydować się, w które stronę iść front-end czy back-end. Może wybrać to i to. Prosiłbym również o podanie przykładowego stanowiska jakie mógłbym pełnić z wybranymi umiejętnościami.

Piotr Palarz
8/6/2015 | 7:55 PM

Przede wszystkim: https://www.youtube.com/watch?v=DQps6jh1maM Co do Front-endu, to bardzo szeroki temat. Dużo szerszy, niż wydaje się wielu Back-edowcom. Chyba nic nie zmienia się w żadnej branży programistycznej tak szybko jak Front-End. Coraz nowsze technologie, techniki i biblioteki. Nikt tak naprawdę nie nadąża, ale branża jest pasjonująca. Jeśli Back-End, to polecam najpierw mega solidne po

Uzytkownik Anonimowy
8/6/2015 | 11:08 PM

Podrzucam link do jeszcze jednego artykułu https://css-tricks.com/job-titles-in-the-web-industry/

Uzytkownik Anonimowy
8/6/2015 | 11:01 PM

Doczytałem trochę o stanowisku "Full Stack Developer" i jest genialne. Tu świetny artykuł http://edward-designer.com/web/full-stack-web-developer/

Uzytkownik Anonimowy
8/6/2015 | 10:47 PM

Tak świetna rada

Grzegorz Gwóźdź
8/6/2015 | 10:41 PM

Dziękuje Panie Piotrze za świetną radę

Piotr Palarz
8/6/2015 | 7:57 PM

...podstawy Front-Endu. A połączenie obu jest coraz popularniejsze na stanowisku "Full Stack Developer".

Uzytkownik Anonimowy
8/6/2015 | 6:38 PM

Webdesignerzy górą 😄

Pawel Sierny
8/6/2015 | 6:35 PM

powiem, że na rynku co rusz pojawiają się oferty pracy dot. projektowania stron i ich kodowania, a następnie ich administrowania. Tego jest pełno. Uważam, że to zawód przyszłości... na pewno praca się znajdzie - webdesignerzy górą!

Pawel Sierny
8/6/2015 | 6:31 PM

No to trzeba iść w to co się lubi, czuje i wychodzi... Najlepiej połączyć hobby z pracą - wtedy mogą wyjść cuda... Jeśli i projekty, i kodowanie sprawia frajdę i nie męczy - to oczywiście wybrałbym to i to. A jeszcze jak są fundusze to tylko się kształcić!!! Ja pracuję w DTP, choć kodowanie też mam w planach, ale np. czuję, że to na dziś mnie tak nie pociąga, przychodzi z trudem... A szczerze

Uzytkownik Anonimowy
8/6/2015 | 6:19 PM

Paweł właśnie z wyborem jest problem. Nie jestem genialnym grafikem, który umie zrobić świetnie kolarze lub ilustracje. Nie znam się też na DTP, ale uwielbiam projektować strony www w Photoshopie i sprawia mi to olbrzymią przyjemność. Tak samo późniejsze kodowanie jej w html, css i javascript - to jest dla mnie sama frajda.

Krzysztof Branecki
8/6/2015 | 6:17 PM

... trzeba samemu sobie odpowiedzieć, co lubimy, co nam sprawia przyjemność, bo jeśli wybierzemy back-en, bo tam więcej płacą, ale nie lubimy siedzieć przy kodzie to po pierwsze nie będziemy w tym dobrzy a po drugie będziemy się męczyć przy pracy z kodem.

Krzysztof Branecki
8/6/2015 | 6:15 PM

Ludzi "do wszystkiego" szukają raczej mniejsze firmy których nie stać na zatrudnienie oddzielnie grafika/kodera/programisty. Trendy są jednak takie, że szuka się specjelistów w jednej dziedzinie. Tak jak pisałem warto znać podstawy wszystkiego ale specjalistą trzeba być w jednym kierunku. Jak to mówi przysłowie: "Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego" Ale tak jak pisze Pan Paweł...

Pawel Sierny
8/6/2015 | 5:43 PM

Trudne pytanie, gdyż tak naprawdę odpowiedź zna tylko pytający... Trzeba rozeznać, co bardziej fascynuje, w czym czuję się mocny lub co by mogło mnie wciągnąć. W projektowaniu, grafice potrzeba pasjonatów... To prawda, że na rynku poszukują ludzi wszechstronnie uzdolnionych - w jednej osobie grafik, webdesigner i jeszcze DTP... No ale najlepsi fachowcy są naj w swojej działce. Dobrych wyborów!!!

Krzysztof Branecki
8/6/2015 | 4:45 PM

Oczywiście, że można wybrać to i to pod względem wyboru front-end/back-end, jednak jeśli chodzi o wybór miedzy grafikiem a koderem/programistą to warto wybrać jedną ze ścieżek, ogólnie back-endowiec musi znać podstawy htm i js. Tak samo grafik powinien mieć mniej więcej jakieś rozeznanie w html'u aby nie sprawiać koderom problemów, więc wszystko jest w pewien sposób połączone.