[Photoshop] PHOTOSHOP
Wow Now!
6/26/2017 | 12:01 PM

W jaki sposób operować osadzaniem profilu koloru w dokumencie i eksportowanych obrazach w wykorzystaniach cyfrowych? Czy eksportowane obrazy powinny być zawsze konwertowane do sRGB czy przy eksporcie obrazu bezpieczniej nie osadzać żadnego profilu koloru?

Grzegorz Róg
6/29/2017 | 2:11 PM

Moim zdaniem niepotrzebnie Łukasz, Wow - nie musisz konwertować, bo już wcześniej to zrobiłeś przyporządkowując profil, lub zacząłeś od kolorów takich, jak nimi zarządza monitor - czyli sRGB lub zbliżonych. Nie dotyczy tylko nowych profili P3 od Apple, ale to na razie mało urządzeń ;)

Wow Now!
6/29/2017 | 4:10 PM

Ok, dzięki. W ten sposób teraz pracuje. Nie byłem tylko pewny czy takie ustawienia (nie zarządzanie kolorem, monitor rgb w ustawieniach rgb) nie powodują przypadkiem problemów z różnym wyświetlaniem tych samych obrazków na różnych monitorach, i wrzucenie wszystkiego do srgb ma przed tym zabezpieczać. Z tego, co mówisz tak jest ok, więc tego się trzymam.

Łukasz Dmitruk
6/29/2017 | 11:44 AM

Ja pracuje tak: prosta grafike do Internetu konwertuje na srgb, natomiast zdjecia do Internetu tez konwertuje na srgb + dołączam profil ICC.

Wow Now!
6/29/2017 | 10:27 AM

Dzięki za odpowiedź. Dokładnie w tej chwili tak pracowałem, tylko nie rozumiem dlaczego w gotowym już pliku np. jpg na stronę www nie konwertować go na srgb? To nie pomoże zachować mniej więcej podobny wygląd kolorów zdjęcia na wszystkich ekranach?

Grzegorz Róg
6/28/2017 | 11:08 PM

Generalna zasada i jest to bardzo uproszczona wskazówka - jeśli projektujesz na ekrany sRGB lub o zbliżonej kalibracji (większość), postaraj się wyłączyć wszędzie w PS zarządzanie kolorem (Don't Color Manage This Document przy tworzeniu oraz Edit > Color Settings > RGB > Monitor RGB) oraz NIE uwzględniaj konwersji na sRGB ani profilu ICC przy eksporcie plików. Jeśli plik był wcześniej w innym profilu użyj przed tym konwersji na sRGB (Edit > Assign Profile > sRGB)

Łukasz Dmitruk
6/26/2017 | 2:03 PM

A kto jest adresatem ww. plików? I do czego one są wykorzystywane?