[Node.js] Pytanie
Józef Rzadkosz
4/10/2017 | 1:57 PM

Witam! Mam pytanie odnośnie technologii Node.js. Otrzynałem wczoraj zlecenie stworzenia aplikacji webowej dla fotografa, pytanie brzmi: Czy node.js pozwoli mi na stworzenie aplikacji która będzie posiadała panel admina, w której klient bedzie mogl sie zalogowac i tam wrzucac swoje zdjecia, manipulowac nimi, usuwac itp.

Piotr Palarz
4/14/2017 | 12:29 PM

MVC to nie jest żaden język programowania, to tylko podejście do architektury aplikacji. Więc korzystając z wzorca MVC (Model View Controller) można pisać w JS, PHP, C# i praktycznie każdym innym języku programowania. Polecam najpierw poznać Node.js, żeby zrozumieć, do czego ta technologia jest dobra, a do czego niekoniecznie.

Józef Rzadkosz
4/14/2017 | 2:49 PM

Ok, dziękuje Panu bardzo za odpowiedzi i przepraszam za kłopot :) Pozdrawiam!

Józef Rzadkosz
4/13/2017 | 8:20 PM

A MVC? Czy to nie jest coś podobnego do node.js tylko że w C# ? Bardzo dziękuje Panu za poświęcony czas, szukam właśnie pracy jako front-end developer i widzę że praktycznie wszędzie wymagają node.js, jeśli mogę zapytać jaki kierunek mam teraz obrać? Skupić się na MVC? Czy iść właśnie w stronę Node.js itp.

Piotr Palarz
4/13/2017 | 3:01 PM

To cały osobny temat. Musi Pan mieć serwer obsługujący Node.js lub wykupić VPS czyli wirtualny serwer, na którym można zainstalować wszystko. Wtedy dopiero instaluje sobie Pan Node.js, do tego najlepiej Nginx do serwowania statycznych plików i zastosowania reverse proxy, konfiguracja SSH itd. Nie jest to najprostsze zadanie i na pewno nie tak tanie w utrzymaniu jak hosting Apache, PHP, MySQL. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z PaaS takich jak Heroku. Wtedy deployment aplikacji napisanej w Node.js jest prosty, ale też nie jest to tanie rozwiązanie. Ja proponowałbym zrobić to w oparciu o PHP i MySQL, ale wybór należy do Pana. Chciałbym tylko ostrzec, że nie będzie to takie łatwe.

Józef Rzadkosz
4/12/2017 | 3:53 PM

W sensie jakbym stworzył podobną aplikację jak Pan to gdzie ją wtedy udostępnić?

Józef Rzadkosz
4/12/2017 | 3:53 PM

Więc, gdy już załóżmy, że zrobię daną aplikację u wszystko, to gdzie wtedy ją udostępniać? Mam Pański kurs jQuery który robił Pan w oparciu o node.js to gdzie go wtedy udostępnić? Jest jakaś lista w ogóle hostingów które obsługują node.js?

Piotr Palarz
4/12/2017 | 1:43 PM

Teoretycznie wszystko można zrobić w Node.js, natomiast jeśli klient ma już system oparty na PHP i MySQL to pewnie ma hosting wspierający te technologie. Z Node.js jest zupełnie inaczej, brak dobrych polskich platform dla tego środowiska, więc musiałby Pan sam konfigurować VPS i instalować wszystko od zera albo skorzystać z AWS lub np. Heroku. Mój kurs uczy Node.js od podstaw i robimy tam parę praktycznych przykładów, jednak nie pokazuję jak zbudować własny CMS z logowaniem, dodawaniem zdjęć itd. Generalnie jeśli w ogóle nie zna Pan Node.js to polecam poznać, ale omawiane zadanie nie będzie aż tak łatwe do wykonania.

Józef Rzadkosz
4/12/2017 | 11:45 AM

JavaScript i jQuery znam bardzo dobrze, właśnie chcę przejść na wyższy level i zacząć naukę node.js gdyż podoba mi się ta technologia. Jego stara strona jest oparta własnie na MsSQL i PHP dlatego nie chciałbym odnowić tylko wygląd lecz i dodać nowych technologii. Czyli wszystko jest do zrobienia w node.js? Bez zadnych CMS ? I czy ten kurs node.js którego Pan jest autorem wystarczy ?

Piotr Palarz
4/11/2017 | 2:40 PM

Tak, aczkolwiek to zależy, na ile zna Pan język JavaScript i samą technologię Node.js. Jeśli dobrze jej Pan nie zna, polecam skorzystanie raczej z języka PHP lub z jakiegoś gotowego systemu CMS opartego na PHP i MySQL jak np. WordPress.