[Linux] dostęp do zasobów samby z Windowsa
Uzytkownik Anonimowy
7/29/2015 | 5:01 PM

Kilka dni temu zakupiłem kurs z linuxem zaawansowanym i mam problem z serwerem samby. Zainstalowałem wszystko jak w kursie ale niestety mam problem z dostępem z poziomu testowego winxp. Dostaję cały czas komunikat z odmową dostępu pomimo że windows widzi zasoby samby i mapuje dysk. Szukałem w sieci różnych rozwiązań ale cały czas stoję w miejscu. Czy może mi ktoś pomóc w tym temacie ?

Pawel Krugiolka
7/31/2015 | 10:42 AM

Polecenie nazywa się "smbpasswd" a nie "smbpsswd". Mała literówka. Proszę jeszcze w Linuksie wydać komendę "setenforce 0" i wtedy spróbować. Być może SELinux w nowym Centosie coś blokuje. Jeśli nie SELinux to może jakaś regułka w firewallu - iptables ? A logi SAMBY coś mówią ??

Pawel Krugiolka
8/2/2015 | 2:17 PM

To zależy jaki kontekst w systemie operacyjnym ma /etc/samba i pliki wewnątrz niego oraz jaki kontekst wymagany jest do tego, aby z udziałów można było korzystać :) Przeważnie domyślne katalogi usług mają taki kontekst, aby wszystko działało... :) Proponuję wgłębić się w SELinux'a i zapoznać z poleceniami takimi jak "getsebool, setsebool, semanage, restorecon" :) Wtedy wszystko stanie się jasne :)

Uzytkownik Anonimowy
8/1/2015 | 3:49 PM

Aha czyli gdybym np umieścił foldery w katalogu /etc/samba/ to nie było by problemu ?

Pawel Krugiolka
7/31/2015 | 12:51 PM

Nie ma sprawy. SELinux startuje teraz jak widać domyślnie w trybie enforcing(tryb działania sprawdzamy komendą "getenforce"). Chcąc go przełączyć na stałe w inny domyślny tryb - musimy wyedytować jeden z plików w /etc/selinux/ - SELinux to bardzo zaawansowany mechanizm bezpieczeństwa. "Problemy" z nim zaczynają się przeważnie, gdy pliki z których korzysta dowolna usługa umieścimy w innej niż stand

Uzytkownik Anonimowy
7/31/2015 | 12:23 PM

Problem rozwiązany po wykonaniu reinstalacji Centosa7 i wpisaniu "setenforce 0". Windows zasoby widzi mapuje i wpuszcza do folderów samby. Wszystko działa. Wielkie dzięki za pomoc. Teraz mam dodatkowo do poczytania o SELINUX jak działa i co robi.

Uzytkownik Anonimowy
7/31/2015 | 9:45 AM

Centosa instaluję z iso dvd 1 z oficjalnej strony w wersji x64. Po instalacji samba jest już w Centosie tylko starsza wersja 3 coś yum install samba aktualizuje sambę do wersji 4.12 bodajrze. No i sieć mam ustawioną na internat Network bo brigde mi nie chce działać ale komuputery się pingują i zasoby samby windows mapuje tylko do nich nie wpuszcza

Uzytkownik Anonimowy
7/31/2015 | 9:37 AM

Chodzi mi o pierwszą praktyczną lekcję z kursu. Zainstalowałem Centosa7 na virtualboxie i windowsa z userem administrator nadałem uprawienia w Centosie do katalogu samby i w windowsie z poziomu administratora mapuję zasoby a jak klikam żeby się dostać do nich mam "Z:/ nie jest dostępny Odmowa dostępu" i cały czas z tym walczę. Teraz jeszcze samba niby działa a smbpsswd nie znajduje polecenia.

Pawel Krugiolka
7/31/2015 | 7:41 AM

Witam, Proszę wyjaśnić, czy chodzi tutaj o konfigurację serwera SAMBY jako kontrolera domeny, czy też jako zwykły serwer plików. I czym się objawia odmowa dostępu ? Windows widzi zasoby i mapuje dysk, ale nie pozwala z tego dysku nic skopiować ani nic na niego wrzucić ? Może to kwestia uprawnień użytkownika przy użyciu którego mapujemy dysk. Trzeba mu nadać uprawnienia do mapowanych udziałów pole