[Lightroom] Kontrast i nasycenie NEF, kalibracja
Norbert Peregrym
6/30/2015 | 2:36 PM

Podczas wczytywania NEF do programu Lightroom zdjęcie przez 2 sek wygląda dobrze, po chwili zmienia mi kontrast i nasycenie automatycznie, nie mogę wywołać NEF takim jaki jest faktycznie przed automatyczna zmianą. Gdzie tkwi problem, wygląda to tak jakby nie zgadzał sie profil aparatu z programem. Zdjęcia robione w sRGB. Aparat D700, Lihgtroom 4.4. Proszę o pomoc.

Grzegorz Róg
7/2/2015 | 6:12 PM

Powód jest prosty - Lightroom wczytując zdjęcie jest skonfigurowany tak aby jak najszybciej wyświetlić podgląd, co sprowadza się do wyświetlenia zamiast rawa, pliku JPEG, który jest zaembedowany do rawa jako podgląd, a dopiero po chwili ładuje właściwy plik RAW. Nie ma to związku z tym czy robi Pan RAW + JPEG ponieważ w rawie tak czy inaczej generowany jest podgląd JPEG.

Grzegorz Róg
7/3/2015 | 10:23 AM

Jeśli zatem lepszy jest dla Pana wygląd JPEG może Pan robić JPEG + RAW aby mieć referencję do korekty RAWa. RAW technicznie nie do końca może być wyświetlony w podglądzie ponieważ to zestaw wartości pikseli, to co widzi Pan na ekranie ma już nałożone pewne korekty. Są co prawda sposoby aby zbliżyć się do takiego widoku (np. Magic Lantern dla Canona), ale nie jestem pewien czy to najlepszy sposób p

Norbert Peregrym
7/2/2015 | 10:09 PM

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Z tego wynika że moje JPG są idealnie doświetlone i o niebo lepsze od RAW. Wywołuję wszystkie RAWy programem NX2 i mam super zdjęcia. Wywołując Lightroomem mam zepsute zdjęcia i muszę je naprawiać. Gdzie sens i logika? W takim razie jak dobrze zrobić RAW by nie był przekontrastowany i prze kolorowany? skoro aparat na wyświetlaczu pokazuje JPG?

Grzegorz Róg
7/2/2015 | 6:19 PM

c.d: Taki plik jest już po postprodukcji z aparatu więc ma nałożony kontrast, korektę kolorów etc. Zauważyłem, na marginesie, że taki przeskok jest bardziej widoczny w Nikonach niż Canonach, może mają bardziej agresywną postprodukcję JPEG. Natomiast potem już jest generowany właściwy RAW na którym można pracować - więc wszystko jest ok, to raczej feature a nie bug Lightrooma :) Pozdrawiam!

Grzegorz Róg
7/2/2015 | 6:08 PM

Panie Norbercie - proszę wybaczyć ale złapał nas Pan na wyjazdowych szkoleniach. Spieszę z odpowiedzią, a punkty Supportu zwracam z uwagi na nieterminowość :)