[Illustrator][Phostoshop]Przeniesienie pliku z maską Z PS do IL
Izabela Wyrodek
4/15/2016 | 12:42 PM

Mam ilustrację z wieloma szczególami, więc zrobiłam maskowanie w PS (ilustracja+maska rastrowa) potrzebuje to przenieść do Ilustratora tak aby uzyskać wycięty bez tła obraz + wektorowy kształt maski. Okazało się, że będzie to drukowane na kolorowym papierze i potrzebuje wektor maski po to by zrobić poddruk biały. Jak to zrobić?

Michał Wedlechowicz
4/22/2016 | 7:59 PM

Pani Izabelo, w Photoshopie wystarczy stworzyć nową warstwę i wypełnić ją takim samym kształtem co maska. Potem tą nową warstwę trzeba skopiować do Ai i i przetrasować. I absolutnie nic więcej. To zawsze działa. Jeśli chce Pani uzyskać większą kontrolę na procesem trasowania, należy wywołać okienko "Obrys Obrazu" i operować suwakami. Nie może się nie udać. Co do drugiej kwestii czyli dlaczego pozostałe separacje CMYK wycinają kolor z białą podlewką: Obiekty tworzące kształt białej podlewki i wypełnione dodatkowym (spotowym) kolorem o nazwie np White i o kryciu 100% muszą być umieszczone na samej górze w stosie warstw z włączoną opcją overprint (nadruk) - można to zrobić w oknie atrybutów.

Załączony plik: screen_separacje.png
Izabela Wyrodek
4/20/2016 | 3:34 PM

Dzień Dobry, Niestety nie opisałam, że własnie tą metodą robiłam. Wybrałam PS by po prostu zaznaczyć zakres koloru (biel) i podciąć ją na całym obrazku za pomocą maski. Wzięłam duży zakres więc wycięło mi biel nawet wewnątrz ilustracji, ale nie przejmowałam się tym, bo przecież poddruk zrobi swoje, a ja będę mieć mniej pracy. Później gdy zrobiłam sobie za pomocą zaznaczenia maski na osobnej warstwie ilustracje jednobrawną- http://screencast.com/t/PM7VdgTnz7o i ją wrzuciłam do wektoryzacji w illustratorze to niestety wektor przejął wszystkie właściwości maski a nie tylko kontur (wrzuciłam plik .png i dałam wektoryzuj do logo czarno-bialego) - czyli gdy był podcięty kolor biały wewnątrz ilustracji, to wektor, mimo że 100% solid (sprawdzałam i sam obiekt i warstwę ; dałam 100% kolor dodatkowy z nadrukiem), wewnątrz po eksporcie do pdf ma miejsca przezroczyste (dokładnie jak maska rastrowa z PS). Kombinowałam też by po prostu dodać jednopikselowy obrys w PS do tej maski, ale nie umiem zrobić by był tylko obrys ale bez wnętrza, bo filtr obrys działa tylko przecież na zawartości.... chyba, że się da, ale nie znam aż tak PSa i potem tylko ten obrys maski wyeksportować jako png i zwektoryzować? Samo dodanie konturu i eksport jednobarwnej plamy z maską i fitrem obrysu daje takie same efekty.... http://screencast.com/t/TvTzrxEbQ ps. w ustawieniach dokumentu w Ill zaznaczyłam i odznaczyłam testowo odrzuć nadruk bieli w wyjściu - w obu przypadkach to samo http://screencast.com/t/DM7clsD6i, oczywiście wektor z nadrukiem dałam nad ilustracje. z góry dziękuje za podpowiedzi :) Iza

Grzegorz Róg
4/20/2016 | 1:12 PM

Prosimy o informację, czy się udało ,w razie czego postaramy się precyzyjniej pomóc :)

Michał Wedlechowicz
4/16/2016 | 4:32 PM

Pani Izabelo, proszę spróbować przenieść jednokolorowy obiekt bitmapowy o identycznym kształcie maski do ilustratora, a następnie użyć trasowania tak, aby uzyskać idealny kształt wektorowy pod białą podlewkę.