[DTP] wizytówki
Uzytkownik Anonimowy
3/10/2016 | 1:43 PM

Witam, mam dwa pytania. Chciałbym się dowiedzieć jak mogę ustawić 10 wizytówek na jednej stronie w coreldraw x6 ? Drugie pytanie - jak mogę utworzyć jakiś ornament nie tylko na takiej figurze jak koło (transformacje - obrót), a także trójkąt, kwadrat, serce, gwiazda itp.?

Marcin Lewtak
4/6/2016 | 1:22 AM

Chyba taniej wyjdzie zlecić firmie zew. wydrukowanie wizytówek jak ma być większa ilość.

Pawel Sierny
3/12/2016 | 10:03 PM

Poza tym bardzo polecam kurs Identyfikacja Wizualna Firmy, co prawda dot. programów InDesign i Illustrator, ale intuicyjnie można przenieść to na corela. W kursie są omawiane zabawy z wektorami - tworzenie loga itp oraz proces tworzenia wizytówek...

Pawel Sierny
3/12/2016 | 9:58 PM

Jeśli chodzi o ornamenty trzeba by powalczyć z grafiką wektorową, ale jeśli to problem rzeczywiście można skorzystać z bardzo wielu darmowych eleganckich materiałów (np. freepik.com).

Bogusław Rychlak
3/12/2016 | 4:28 PM

Jeśli drukarnia przyjmuje pliki w formacie CDR – wystarczy pojedynczy dokument (artboard) uwzględniając spady i to wystarczy, pamiętając o zkarzywieniu fontów. Jak wspomnieli koledzy, najważniejsze to dostosować się do wymagań drukarni.

Bogusław Rychlak
3/12/2016 | 4:08 PM

W kwestii ornamentów – najprościej skorzystać z darmowych zasobów internetu wyszukując np. frazy „free vector ornament” i pobierać w formacie eps, używają ich zgodnie z licencją. Coreldraw x6 posiada sporo narzędzi pozwalającą modyfikować proste obiekty wektoryzując to, co wyobraźnia podpowie. Na początek proponuję wypróbować „distort tool” oraz narzędzia z palety „shape tool”.

Bogusław Rychlak
3/12/2016 | 3:34 PM

W trybie print preview z lewego paska narzędzi wybieramy pozycję drugą od góry i w tym momecie mamy dostępne dodatkowe opcje w górnym pasku narzędzi, które pozwalają nam dopasować liczbę elementów na pojedynczym formacie arkusza

Bogusław Rychlak
3/12/2016 | 3:26 PM

Jest kilka sposobów w coreldraw żeby to osiągnąć. Zakładam, że pytanie dotyczy wydruku we własnym zakresie. Polecam opcję print preview. Najpierw upewnij się że wymiary strony są wymiarami Twojego projektu w skali 1:1. Z menu file wybieramy print. Ustawiamy drukarkę i odpowiedni format nośnika. W lewym dolnym rogu klikamy print preview.

Lukasz S Pierwola
3/11/2016 | 3:10 AM

Nie możesz projektować po swojemu i to dla drukarni każda drukarnia ma inne rozstawy bo wyjdzie ci z tego tragedia :) Zreszta dobre drukarnie tutaj jak coś zrobisz nie wedle standardów to ci odrazu dadzą znać!

Lukasz S Pierwola
3/11/2016 | 3:09 AM

Tak bardzo dobrze kolega powiedział że rozstawem zajmuje się drukarnia jak będziesz coś chciała drukować w drukarni to musisz dostać od nich albo z ich strony zgrać mock-up najlepiej i dopiero projektujesz w Corelu!

Lukasz S Pierwola
3/11/2016 | 3:02 AM

Tutaj jest też dużo w sklepach gotowych wizytówek tak dla przykładu firma Avery bardzo popularna ale oni też maja na stronie do każdego projektu gotowe pliki psd tak jak drukarnie!

Lukasz S Pierwola
3/11/2016 | 3:00 AM

Ja jakbym drukował w Stanach to każda drukarnia i strona ma do każdego rodzaju druku mockup czyli przykład w psd zapisie dla grafików pewnie jakbym drukował coś takiego bym wszedł na stronę drukarni zgrał mock-up i dopiero projektował w Corel pod ten mock-up!

Wojciech Czerniatowicz
3/10/2016 | 11:37 PM

https://www.druknij.to/pomoc/szablony-do-pobrania tu masz szablony wymiarowe Do drukarni to raczej inaczej szykujemy materiał, bo rozstawem zajmuje się drukarnia. W necie znajdziesz duuużo szablonów do druku http://blog.madgraf.eu/jak-ulozyc-wizytowki-na-arkuszu-a4.html

Dawid Mazur
3/10/2016 | 8:21 PM

W pierwszym pytaniu chyba chodzi o jakiś szablon, tak?. Generalnie 10 wizytówek ustawia się w 2 kolumnach i 5 wierszach. Czy to będzie drukowane na drukarce "domowej" czy gdzieś w drukarni?