[Adobe Illustrator] AI zamiana patternu na krzywe
Aneta Duk
5/16/2016 | 11:34 AM

Mam prostokąt wypełniony patternem (wzorkiem) potrzebuje otrzymać z tego wzorka siatkę w krzywych np. do wyplotowania albo do zrobienia overprinta na jakimś tle. Jak to zrobić?

Michał Wedlechowicz
5/17/2016 | 10:49 AM

Zgodnie z tym co napisał Łukasz, zamiana wzorka będącego wypełnieniem obiektu następuje przez użycie poleczenia "Expand" Otrzymasz wtedy wzorek w postaci kontenerków z obiektami. Przede wszystkim należy usunąć wszelkie maski przycinania (Clipping mask). W tym celu trzeba wybrać polecenie obiekt, maska przycinania i "usuń". Następnie żeby usunąć wszystkie kontenerki, a zostawić jedynie obiekty stanowiące wzór trzeba zaznaczyć narzędziem "Direct selection" (biała strzałka) jeden z takich kontenerków. Taki obiekt nie posiada ani wypełnienia, ani obrysu, więc aby łatwo zaznaczyć pozostałe wybieramy w menu głównym "zaznacz", potem "jednakowe", a następnie "Wypełnienie". Zostaną zaznaczone wszystkie kontenerki więc wystarczy wybrać "Delete" i zostają już tylko same obiekty stanowiące faktyczny wzorek. Można już z nimi zrobić wszystko :) Jeśli coś nie zadziała, daj proszę znać. Pomożemy. Pozdrawiam :)

Aneta Duk
5/17/2016 | 9:56 AM

Dzięki, ale robiłam to - to nie wszystko po zrobieniu expand mam milion wartstw z maskami, których nie mogę potraktować narzędziem "compout patch" po wywala komunikat, że jak są maski to nie mogę tego zrobić, wzorek jest pocięty na milion kawałków, a ja potrzebuje jedną siatkę. Mogę to oczywiście ręcznie scalać (kilkadziesiąt albo kilkaset warstw), ale po co wtedy stosować wzorek...

Łukasz Kononowicz
5/16/2016 | 5:47 PM

Zaznacz prostokąt i z menu wybierz Expand. W ten sposób zamienisz wzorek na krzywe.

Załączony plik: 111.jpg