Wprowadzenie
React Server Components to koncepcja wykorzystania komponentów React.js po stronie serwera w celu przyspieszenia działania aplikacji oraz zmniejszenia rozmiaru wygenerowanej paczki. Obecnie RSC są na wczesnym etapie koncepcji i do dyspozycji mamy wyłącznie wersję demo. W tym warsztacie przyjrzymy się temu bliżej i porozmawiamy o tym, co oznacza przenoszenie ciężaru aplikacji na stronę serwera. Czy wkrótce każdy z nas będzie full-stack developerem?
- Client vs Server
- Jak obecnie działają aplikacje?
- Czym są React Server Components
- Problem wydajności aplikacji
- Założenia React Server Components
- Możliwości i ograniczenia RSC
- Praktyczny przykład RSC
- Co RSC oznaczają dla programistów?
Czym są React Server Components?
W dużym skrócie są to komponenty React, uruchamiane po stronie serwera. W praktyce oznacza to też tyle, że jeżeli RSC faktycznie zostaną ukończone i trafią do naszej dyspozycji, to do uruchomienia aplikacji React, będzie nam potrzebny serwer. W praktyce wszystko sprowadza się do przeniesienia części ciężaru aplikacji z front-endu na back-end.
Czy każdy z nas będzie full-stack developerem?
Z pewnością rozwój aplikacji z wykorzystaniem React Server Components będzie wymagał od nas szerszej wiedzy niż ma to miejsce na ten moment. Wynika to z faktu, że już bezpośrednio będziemy mieć do czynienia z kodem działającym po stronie serwera oraz np. łączącym się z bazą danych. Czy to oznacza, że będziemy full-stack developerami? Może niekoniecznie ale podczas warsztatu opowiemy sobie na co warto się przygotować.
Wydajność aplikacji to priorytet
W 2021 roku z wielu stron widzimy, że wydajność aplikacji zyskuje coraz większe znaczenie. Jednocześnie wraz ze wzrostem złożoności i interaktywności interfejsów, coraz trudniej jest ją utrzymać. Ma na to wpływ m.in. rozmiar "bundle" aplikacji, który zmusza użytkowników do pobierania dużej ilości informacji. To przekłada się na wspomnianą wydajność ale też na doświadczenia użytkownika. Warto dodać, że to wszystko będzie miało ogromne znaczenie w kontekście Web Vitals, czyli nowych wskaźników wydajności, które będą miały wpływ na pozycję naszych aplikacji w wyszukiwarce Google (SEO).
Czy muszę znać Node.js?
Teoretycznie nie ale jeżeli React Server Components zostaną powszechnie wykorzystywane, to warto będzie poznać Node.js przynajmniej na poziomie podstawowym. To czy z czasem nam to wystarczy, na ten moment trudno powiedzieć. W trakcie warsztatu poruszymy również ten temat.
Czy React Server Components są gotowe?
Nie i mowa nawet nie tylko o środowisku produkcyjnym ale też developerskim. Na dzień nagrania warsztatu, do naszej dyspozycji oddany jest wyłącznie szkic, który możemy uruchomić. Jest w nim jednak wiele braków, które dyskwalifikują go z możliwości wykorzystania w aplikacjach. Na ten moment nie ma konkretnej daty publikacji pierwszej produkcyjnej wersji.
Dla kogo jest ten kurs?
Warsztat przeznaczony jest dla osób które znają React.js i chcą dowiedzieć się więcej o React Server Components oraz kierunku rozwoju front-endu, który bezpośrednio związany jest z wydajnością aplikacji oraz przenoszeniem ciężaru działania aplikacji z front-endu na back-end, lub też uzyskania balansu pomiędzy nimi.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
-
Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.