Wprowadzenie
Nowe odkrycia nie muszą być koniecznie domeną... geografów. Obecnie można odkrywać również nowe, niesamowite zależności i prawdy, badając i analizując informacje zgromadzone w bazach danych. To właśnie język SQL służy do operowania danymi. Dzięki temu Kursowi dowiesz się jakie możliwości są w Twoich rękach - od tworzenia struktur baz danych, przez zapisywanie w nich informacji, wreszcie po sposoby pobierania i przetwarzania danych. Przekonaj się, jak użycie języka SQL może wspomóc działanie aplikacji, zasilić systemy analizy danych, czy umożliwić badania naukowe - na przykład... wpływu kursów internetowych na poprawę atrakcyjności rynkowej pracowników.
- Podstawowe operacje w języku SQL
- Tworzenie i modyfikacje obiektów RDBMS
- Manipulacja danymi w bazie
- Sposoby odczytywania danych
- Proste przetwarzanie danych (np. agregacja)
- Filtrowanie danych
- Łączenie danych z wielu tabel
- Tworzenie widoków i korzystanie z nich
- Porady do procesu tworzenia bazy danych
- Sposoby na pilnowanie spójności danych
- Wykorzystanie praktyczne kluczowych elementów baz danych
- Dobre praktyki i sugestie optymalizacyjne przy operacjach bazodanowych
Wprowadzenie do SQL-a i zarządzanie obiektami baz danych
Pierwszy rozdział wprowadza w historię powstania języka. Wspomnimy o standardach, wykorzystywanych wersjach i podzbiorach SQL’a. Zaraz potem wskoczymy w pierwsze poważne operacje, które pozwolą na pełny cykl tworzenia, zasilania bazy danych i wyciągnięcia z niej wybranych informacji. Rozwikłamy też tajemniczy akronim - CRUD.
Weryfikacja danych przychodzących do bazy
Skoro potrafimy już tworzyć bazę i tabele, w które możemy wstawić nowe wiersze, dowiemy się więcej o bardzo ważnej funkcji bazy danych: weryfikacji danych. Zostaną zaprezentowane mechanizmy i techniki, które pomogą utrzymać spójność danych.
Wyszukiwanie danych
W kolejnych lekcjach znajduje się opis serca SQL’a, czyli polecenia wybierającego dane i możliwości i opcji z nim związanych. Od przekształcenia bazy danych w prosty kalkulator, aż do warunków filtrowania wybieranych danych (klauzulą WHERE), sortowania ich (klauzulą ORDER BY), czy ograniczania dużych zestawów wynikowych - w tym wsparcia do paginacji.
Łączenie tabel
SQL jest językiem obsługi relacyjnych baz danych. Dlatego najwyższy czas, aby wspomnieć o relacjach i tym w jaki sposób rozszerzają one możliwości wyszukiwania danych oraz pozwalają zobrazować powiązania między danymi w bazie. Dowiesz się o różnych rodzajach połączeń między tabelami i jak te połączenia (zwane JOIN’ami) pozwalają wybrać to, czego potrzebujesz.
Agregacja danych
Kolejny rozdział dotyczy grupowania danych (wykorzystując klauzulę GROUP BY) i związanych z tym nowymi możliwościami. Dowiesz się tutaj też w jaki sposób agregować pogrupowane dane i jak takie zagregowane dane filtrować.
Zapisywanie zapytań w postaci widoków
Przekonasz się, w jaki sposób można zapamiętywać trudne lub często wykonywane zapytania, wykorzystując do tego widoki (VIEWS) i jak można poprawić wydajność pobierania z nich danych. Przykładowo zastosujemy widoki zmaterializowane (MATERIALISED VIEWS). W tym rozdziale przećwiczysz też możliwość zapisywania danych przez widoki.
Kontrola zapytań równoległych przez użycie transakcji
Z baz danych korzysta zwykle wielu użytkowników. Aby operacje, które wykonują na wspólnej bazie nie spowodowały nieoczekiwanych konsekwencji, wykorzystuje się mechanizm transakcji. W tym rozdziale wytłumaczymy Ci w jaki sposób użytkownicy mogą modyfikować równolegle te same dane. Tutaj też dowiesz się o poziomach izolacji transakcji i jak używać ich w różnych sytuacjach bazodanowych.
Przyspieszanie zapytań
Przy pracy z większą ilością danych, bardzo szybko doświadczysz spowolnienia wykonywania zapytań. O tym jak je przyspieszyć dowiesz się właśnie w tym rozdziale. Zwiększanie wydajności zapytań jest tematem rozległym i zaawansowanym. Tutaj będziesz miał szansę poznać podstawy, w tym - po co są i jak używać indeksów, w jaki sposób analizować jak zapytania są wykonywane i jakie jeszcze są metody wydajniejszego odczytywania danych.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs jest dla osób początkujących, rozpoczynających przygodę z bazami danych. Nie wymaga się znajomości SQL'a ani zaawansowanej wiedzy dotyczącej baz danych. Warto wiedzieć co to są relacyjne bazy danych. Dobrze mieć dostęp do ulubionego silnika bazy danych, ale nie jest to wymagane.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
-
Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.