Techniki Retuszu Zdjęć

Techniki Retuszu Zdjęć

w Adobe Photoshop

Wprowadzenie

Kurs stanowi esencję wiedzy na temat profesjonalnych technik retuszu zdjęć i przeznaczony jest dla fotografów, retuszerów, grafików i wszystkich, którzy korzystają z Photoshop i chcą wzbogacić swój warsztat o zaawansowane techniki edycji fotografii. Razem z ekspertem przejdziesz przez kompletny proces retuszu zdjęcia i poznasz najciekawsze techniki pracy.


 • Obszerną relację z planu zdjęciowego i najważniejsze zagadnienia – sprzęt, oświetlenie, trzy omówione ujęcia
 • Proces selekcji fotografii i wskazówki, które ułatwią późniejszy retusz
 • Pracę z Bridge oraz Camera Raw
 • Najważniejsze techniki retuszu jak Dodge & Burn i Frequency Separation
 • Automatyzację pracy i niezbędne akcje które przyspieszą proces
 • Szereg wskazówek dotyczących cery, włosów, ust itp.
 • Kilka rekordowo szybkich technik korekty zdjęć
 • Wyostrzanie fotografii

Praca na planie zdjęciowym

W ramach kursu przygotowaliśmy obszerną relację z planu zdjęciowego. Jest to część przydatna dla osób, które fotografują ale także dla retuszerów, którzy mogą zrozumieć jak wygląda praca fotografa na planie i jakich wskazówek udzielić jeszcze przed wykonaniem zdjęcia aby postprodukcja przebiegła sprawnie. Artur Nyk zdradzi przy okazji szereg tajników fotografii beauty i omówi kluczowe zagadnienia takie jak sprzęt, wybór obiektywu, oświetlenie oraz szczegółowo proces powstawania każdego z ujęć.

Zobacz lekcję "Oświetlenie" >>

Wybór fotografii i narzędzia

W trakcie kursu będziemy realizować nasze zadania krok po kroku, tak jak to ma miejsce w trakcie procesu retuszu. Dowiesz się jak skutecznie zarządzać wykonanymi zdjęciami i na co zwracać uwagę przy wyborze zdjęcia, aby sam proces jego korekty w Photoshopie przebiegał sprawnie. Do tego celu wykorzystamy między innymi metadane zdjęć oraz sprytne skróty, w tym tryb rewizji w Adobe Bridge.

Praca w Camera Raw, preferencje i ustawienia

Pokażę Ci także jak wykorzystać Camera Raw (lub Lightroom) do wstępnej korekty zdjęcia. Jest ona niezwykle ważna ponieważ najwięcej danych będziemy w stanie wydobyć z fotografii pracując na formacie RAW. Jednak zdecydowana większość naszej pracy odbędzie się już w samym Photoshopie, do którego zaimportujemy zdjęcie. Zajmiemy się także optymalnym ustawieniem preferencji każdej z aplikacji tak aby czynności wykonywać jak najszybciej.

Zobacz lekcję "Kalibracja Sprzętowa" >>

Uniwersalny proces dla korekty fotografii

Retusz beauty, który wykonamy w kursie, został celowo wybrany na potrzeby prezentacji wszystkich nowoczesnych metod korekty zdjęć. A to dlatego, iż jest to najbardziej wymagający rodzaj fotografii, które zdobią np. okładki modowych magazynów czy billboardy. Jednak kurs prowadzony jest etapami w taki sposób, abyś mógł zastosować wykonane operacje niemal do każdego innego zdjęcia, zarówno do sesji reklamowych jak i do fotografii produktowych i innych.

Czyszczenie zdjęcia i transformacje

Proces korekty w Photoshop zaczniemy od usuwania niedoskonałości, koncentrując się na cerze oraz włosach. Nauczysz się wykorzystywać narzędzia czyszczenia w taki sposób aby działanie każdego z nich było odwracalne i abyś mógł w każdej chwili skorzystać z oryginalnych fragmentów cery. Będziemy unikać narzędzi, które deformują piksele, takich jak Spot Healing Brush czy Liquify i dowiesz się, w jaki sposób można je skutecznie zastąpić. Dużą uwagę poświecimy także włosom, omawiając techniki, które pozwolą je „uczesać”, nadać większą objętość i wyrównać kolory oraz, kontrast aby prezentowały się jak z reklam kosmetyków.

Zobacz lekcję "Czyszczenie - usta, oczy" >>

Światło i cień oraz Separacja Częstotliwości

Jednymi z najważniejszych technik, które wykorzystamy podczas korekty to tzw. technika Dodge & Burn oraz Frequency Separation. To metody, które w zaawansowany sposób pozwolą Ci, bez istotnej ingerencji w strukturę i detale zdjęcia, takie jak skóra i jej istotne detale – znacznie poprawić jakość oraz rozłożenie światła i kolorów. Wygładzimy przejścia między cieniami oraz tranzycje kolorystyczne, co pozwoli uzyskać znacznie lepszy ogólny efekt oraz wygładzić cerę, jednak do tego celu nie będziemy używać żadnej szkodliwej dla pikseli techniki rozmywania. Skoncentrujemy się na najbardziej skutecznych technikach, których w swojej pracy używają najlepsi retuszerzy na świecie.

Praca z kolorem i tonacją zdjęcia

Omówimy także szereg technik, które pozwolą po pierwsze poprawić zdjęcie pod kątem koloru, zaczynając od prostej korekty balansu bieli, przez bardziej zaawansowane metody wykorzystania warstw korekcyjnych aby selektywnie usunąć tak zwany Color Cast. Ponadto, nauczysz się także stosować odpowiednie adjusty aby wykonać konturowanie jak również zmienić finalną kolorystykę fotografii i nadać całej kompozycji odpowiedni, niezwykle ciekawy klimat.

Zobacz lekcję "Skontrastowanie" >>

Wyostrzanie zdjęcia i automatyzacja

Na koniec poznamy także techniki, które pozwolą efektywnie wyostrzyć zdjęcie na potrzeby rozmaitych zastosowań. Poznamy najlepsze techniki wyostrzania, dzięki którym fotografia zyska na detalach i jakości. Większość wykonywanych operacji będziemy także starali się automatyzować nagrywając odpowiednie akcje w Photoshopie, dzięki czemu każdy kolejny projekt wykonasz w rekordowym tempie.

Kalibracja monitora i preferencje tabletu

W trakcie kursu zajmiemy się także kluczowymi zagadnieniami, takimi jak profile kolorystyczne, przestrzeń bitowa a także omówimy sam proces kalibracji monitora graficznego tak, aby uzyskać optymalne rezultaty przy wyświetlaniu zdjęcia w sieci czy druku. Zajmiemy się także omówieniem kluczowych preferencji tabletu graficznego, który w przypadku retuszu okaże się niezwykle przydatny, jednak wiele jego funkcji będzie wymagało dostosowania.

Podsumowując, kurs zawiera między innymi:

 • Obszerną relację z planu zdjęciowego i najważniejsze zagadnienia – sprzęt, oświetlenie, trzy omówione ujęcia
 • Proces selekcji fotografii i wskazówki, które ułatwią późniejszy retusz
 • Pracę z Bridge oraz Camera Raw
 • Najważniejsze techniki retuszu jak Dodge & Burn i Frequency Separation
 • Automatyzację pracy i niezbędne akcje które przyspieszą proces
 • Szereg wskazówek dotyczących cery, włosów, ust itp.
 • Kilka rekordowo szybkich technik korekty zdjęć
 • Wyostrzanie fotografii
 • I wiele, wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla osób, które chcą dowiedzieć się jak powstają zachwycające zdjęcia, które zdobią billboardy oraz magazyny. Powstał on z myślą o fotografach, grafikach, retuszerach i wszystkich osobach, które znają podstawy Adobe Photoshop i chcą poznać najlepsze techniki retuszu zdjęć.

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

 1. Kurs wideo to najbardziej efektywna, a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję z tworzonych projektów.
 2. Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i przygotować ciekawe zdjęcia.
 3. Uczysz się na praktycznych przykładach. Zebrane techniki wynikają z praktyki, a same dodatki, które stworzymy są omówione kompleksowo. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także skrótów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
ocen
-15%
Ten Kurs możesz kupić w Pakiecie, który zawiera precyzyjnie dobrane, uzupełniające materiały. Poza zniżką Pakiet umożliwi Ci zdobycie Odznaki i Certyfikatu.
badge

Jesteś o krok od zdobycia odznaki!

Jednym z brakujących kursów jest . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Zdobyłeś specjalizację!

Gratulacje! Zdobyłeś specializację . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Odbierz rabat 15%