Kurs Linux

Kurs Linux

Techniki Zaawansowane

Wprowadzenie

Witaj w kursie Linux - Techniki Zaawansowane, w którym wieloletni praktyk w zakresie administracji przeprowadzi Cię krok po kroku przez operacje związane z pracą na bazach danych MySQL i PostgreSQL, poczcie e-mail czy serwerach FTP w systemie Linux. Duży nacisk został położony na uniwersalność Linuksów, aby niezależnie od wybranej dystrybucji, osiągnąć zamierzone efekty. Materiał został przygotowany w taki sposób, byś znając już solidne podstawy z poprzednich kursów mógł zabrać się za trudniejsze i poważniejsze zadania, jakie na pewno staną kiedyś na Twej drodze w pracy administratora systemowego. Dzięki praktycznym przykładom i wskazówkom, wszystko stanie się proste i przyjemne!


 • Współdzielenie zasobów między Linuksami i Windowsami
 • Linuksa jako pełnoprawnego kontrolera domeny Active Directory
 • Konfigurację i optymalizację baz Postgresql oraz Mysql
 • Mechanizmy replikacji w bazach danych
 • Administrowanie serwerem FTP
 • Instalację i konfigurację rozbudowanego systemu pocztowego
 • Praktyczną analizę sesji protokołów SMTP, POP3 i IMAP
 • Budowanie paczek RPM od zera
 • I wiele, wiele więcej!

Linux kontrolerem domeny? To możliwe!

Kurs Linux - Techniki Zaawansowane od eduweb.pl

Już od początku kursu weźmiemy się za coś ambitnego. Zaczniemy od pierwszych kroków z SAMBĄ, która umożliwi nam współdzielenie plików w mieszanych środowiskach. Następnie dodamy uwierzytelnianie w oparciu o lokalne konta Linuksowe i wreszcie wzbijemy się na wyżyny – opanujemy w stopniu pozwalającym na swobodną administrację najnowszą SAMBĄ w wersji 4. Krok po kroku, prowadzeni przez lektora, zrobimy z naszego Linuksa prawdziwy kontroler domeny. Taki, który mogliśmy mieć okazję poznać korzystając z systemów Windows Server.

Już po pierwszych lekcjach zyskamy taki ogrom praktycznej wiedzy, a to będzie dopiero początek...

Serwer FTP w Linuksie? Żaden problem!

Kurs Linux - Techniki Zaawansowane od eduweb.pl

Gdy zamarzy nam się serwer FTP, również jego instalacja i konfiguracja po obejrzeniu kursu nie sprawi nam trudności. Oczywiście zakładamy, że do naszego serwera będą łączyć się użytkownicy z różnych systemów operacyjnych.

Omówimy sobie więc zarówno Linuksowe jak i Windowsowe klienckie narzędzia przeznaczone do tego celu.

Co dwie bazy, to nie jedna!

Kurs Linux - Techniki Zaawansowane od eduweb.pl

Najpopularniejsze, zoptymalizowane i bezpieczne bazy danych… Czy to brzmi jak coś trudnego do osiągnięcia? Nie z tym kursem! Omówimy sobie tutaj dwa z systemów baz danych – Postgresql i Mysql. Oczywiście na omówieniu podstaw się nie skończy. W każdym z tych systemów zobaczymy jak skonfigurować chociażby replikację. Porównamy sobie także te dwa systemy baz w kilku aspektach… Który z nich będzie dla nas lepszy? Po obejrzeniu materiału sami sobie odpowiemy na to pytanie.

Zaprojektowanie dużego systemu pocztowego? Czemu nie!

Kurs Linux - Techniki Zaawansowane od eduweb.pl

Tak szczegółowo omówionej instalacji systemu pocztowego jeszcze nie było! Co oznaczają tajemnicze skróty MTA, MDA i MUA? W jaki sposób nauczyć Spamassasina co jest Spamem, a co nim nie jest? Czym są łańcuchy restrykcji w Postfiksie i czy powinno się je stosować? To tylko garstka pytań, na jakie będziemy w stanie odpowiadać po obejrzeniu kursu. Mało tego, będziemy potrafili zaprojektować i wdrożyć Pocztę w Linuksie z całą masą dodatkowego oprogramowania – czy to do zwalczania antywirusów, czy też raportowania zachodzących zdarzeń. Ale to jeszcze nie wszystko… Szczegółowo i krok po kroku zobaczymy jak wyglądają sesje z udziałem najważniejszych protokołów pocztowych – SMTP, POP3 i IMAP. Poczta nie będzie już skrywać przed nami żadnej tajemnicy!

A na sam koniec kursu...

...BONUS

Kurs Linux - Techniki Zaawansowane od eduweb.pl

Bonus przedstawi nieocenioną umiejętność każdego administratora systemów Linux - mowa tu o budowie własnych paczek RPM. Jak się okazuje, wcale nie jest to aż tak trudne, jak się może wydawać. Poznamy tu narzędzie rpmbuild i zrobimy z niego pożytek. Dowiemy się też, w jaki sposób możemy wykorzystać pliki SPEC. Bonus ten wyjaśni jak w naszej ulubionej dystrybucji Linuksa zbudować brakującą paczkę.

Podsumowując, kurs zawiera między innymi:

 • Współdzielenie zasobów między Linuksami i Windowsami
 • Linuksa jako pełnoprawnego kontrolera domeny Active Directory
 • Konfigurację i optymalizację baz Postgresql oraz Mysql
 • Mechanizmy replikacji w bazach danych
 • Administrowanie serwerem FTP
 • Instalację i konfigurację rozbudowanego systemu pocztowego
 • Praktyczną analizę sesji protokołów SMTP, POP3 i IMAP
 • Budowanie paczek RPM od zera
 • I wiele, wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla osób, które mają opanowany zakres materiału wchodzącego w skład kursów: Linux – Podstawy i Linux – Techniki Pracy. Przedstawia on pracę z zagadnieniami dość zaawansowanymi. Skupiamy się w nim na Linuksie w roli różnego rodzaju serwerów, jakich nie brakuje w każdej szanującej się firmie. Oczywiście wszystko jest realizowane w oparciu o przykłady dosłownie „z życia wzięte”. Na pewno każda osoba myśląca o pracy w charakterze administratora systemów Linux powinna mieć opanowany materiał tego kursu.

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

 1. Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję z tworzonych projektów.
 2. Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i rozpocząć pracę z systemem Linux.
 3. Uczysz się na praktycznych przykładach. Zebrane techniki wynikają z praktyki a same dodatki które stworzymy są omówione kompleksowo. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także skrótów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
ocen
-15%
Ten Kurs możesz kupić w Pakiecie, który zawiera precyzyjnie dobrane, uzupełniające materiały. Poza zniżką Pakiet umożliwi Ci zdobycie Odznaki i Certyfikatu.
badge

Jesteś o krok od zdobycia odznaki!

Jednym z brakujących kursów jest . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Zdobyłeś specjalizację!

Gratulacje! Zdobyłeś specializację . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Odbierz rabat 15%