Kurs Linux

Kurs Linux

Techniki Pracy

Wprowadzenie

Kurs Linux - Techniki Pracy, stanowi kontynuację i rozwinięcie kursu podstawowego, wprowadzając widza w fascynujący, lecz nie pozbawiony wyzwań świat administrowania systemami Linux. Od programowania w powłoce bash, po konfigurację oprogramowania Apache i mechanizm wirtualnych hostów. Od technik pozwalających zapanować nad najczęstszymi problemami, po masę praktycznych porad i przygotowane wspólnie skrypty umożliwiające jeszcze pełniejszą optymalizację wydajności Linuxa oraz Ciebie, jako jego administratora. Wszystko to oraz wiele więcej, znajdziesz w kursie Linux - Techniki Pracy, do którego serdecznie Cię zapraszamy.


 • Naukę tworzenia skryptów powłoki
 • Przydzielanie jeszcze bardziej zaawansowanych uprawnień
 • Zarządzanie użytkownikami z pomocą list dostępu
 • Opis mechanizmów RAID i LVM
 • Kontrolowanie spójności systemów plików!
 • Szyfrowanie plików i katalogów w Linuksach
 • Konfigurację serwerów wydruku, stron WWW, SSH, NFS, DHCP
 • Proces Resetowania hasła roota
 • I wiele, wiele więcej!

Linux. Techniki Pracy - Wprowadzenie

Witaj w kursie „Linux - Techniki Pracy”. Kurs który masz przed sobą został opracowany w taki sposób, abyś poradził sobie z Linuksem niezależnie od tego, na jaką dystrybucję się zdecydujesz. Cały kurs omawiany jest w oparciu o cztery popularne dystrybucje: Opensuse, Centos, Debian, oraz Fedora.

Pomiędzy tymi właśnie dystrybucjami przełączamy się w kursie, by zobaczyć występujące między nimi różnice i podobieństwa. Materiał został przygotowany w taki sposób, abyś bez przeszkód kontynuował swoją przygodę z systemami z rodziny Linux od strony administratora. Autor poprowadzi Cię w nim przez zagadnienia, z jakimi na co dzień spotyka się każdy administrator Linuksów, a dzięki praktycznym przykładom oraz sprawdzonym metodom ich prezentacji, wszystko momentalnie stanie się dla Ciebie proste i klarowne.

Tworzenie własnych skryptów powłoki

W początkowych lekcjach skupimy się na nauce programowania w powłoce bash. Poznamy składnie tego użytecznego języka, omówimy jego mechanizmy i wreszcie napiszemy kilka przydatnych skryptów. Skrypty powłoki pozwalają zautomatyzować wiele powtarzających się, rutynowych czynności, na których wykonywanie szkoda cennego czasu administratora. Ostatecznie, dużo wydajniej będzie utworzyć skrypt, który zrobi coś za nas i dodać go do CRON-a.

Dzięki dobrze napisanym skryptom administratorzy systemów są w stanie zaoszczędzić wiele czasu i zoptymalizować pracę maszyn, którymi zarządzają. Po przerobieniu powyższego kursu z pewnością znajdziesz wiele zastosowań dla basha i błyskawicznie wykorzystasz zdobyte umiejętności w praktyce.

Nadawanie użytkownikom systemu większych uprawnień

Na pewno nieraz zastanawiałeś się nad zarządzaniem kilkuset użytkownikami wewnątrz jednego serwera- jak dodać dla każdego inne uprawnienia, skoro pliki w Linuksie mają jednego właściciela i grupę? Przecież nie damy większych uprawnień „pozostałym”, bo to niebezpieczne. Na szczęście Linux ma do tego wbudowany odpowiedni mechanizm: listy dostępu, czyli ACL-ki. Z kursu który masz przed sobą, dowiesz się nie tylko o ich wykorzystaniu, ale też poznasz potencjał i praktyczne zastosowania ACL- ek. Oprócz tego zaprezentuję również dodatkowe uprawnienia, jak lepki bit i znaczniki SUID oraz SGID. Dzięki nim wzbogaciwszy o nie swój arsenał, uzyskamy jeszcze większą kontrolę nad naszymi maszynami!

Wisienką na czubku będzie skrypt, który utworzymy sobie wspólnie aby wspomóc i jeszcze bardziej ułatwić zarządzanie ACL-kami - w końcu jak można nie wykorzystać mocy skryptów powłoki?

Bezpieczeństwo Sprzętowe i programowe

Trzeba pamiętać, że nawet Linuksowe serwery mogą ulec awarii, ale też jej skutki nie będą tak straszne, gdy odpowiednio się do nich przygotujemy. Opracujmy zawczasu wdrożenie mechanizmów takich jak macierze dyskowe, czy LVM-y pozwalające bardzo elastycznie zarządzać przestrzenią na naszej maszynie. W zasadzie, czemu by nie połączyć macierzy z LVM? Po tym kursie zrobisz to bez najmniejszych problemów!

Linux jako serwer

Niby wszystko już mamy- umiemy pisać skrypty, wiemy jak zadbać o bezpieczeństwo systemu oraz jego użytkowników. Ale czym byłby Linux, nieświadczący żadnej usługi ? W końcu jest to jak najbardziej sieciowy system! Wykorzystajmy go zatem do świadczenia usług w naszych sieciach! W kursie zrobimy z Linuksa serwer wydruku, poznamy konfiguracje oprogramowania Apache i mechanizm wirtualnych hostów. Nie zabraknie też tak ważnych ról jak serwer SSH, NFS i DHCP!

Podsumowując, kurs zawiera między innymi:

 • Naukę tworzenia skryptów powłoki
 • Przydzielanie jeszcze bardziej zaawansowanych uprawnień
 • Zarządzanie użytkownikami z pomocą list dostępu
 • Opis mechanizmów RAID i LVM
 • Kontrolowanie spójności systemów plików
 • Szyfrowanie plików i katalogów w Linuksach
 • Konfigurację serwerów wydruku, stron WWW, SSH, NFS, DHCP
 • Proces Resetowania hasła roota
 • i wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla osób, które opanowały już materiał wchodzący w skład kursu Linux -Podstawy. Oprócz wyczerpujących informacji na temat zaawansowanych funkcjonalności, zawiera także mnóstwo praktycznych porad oraz wskazówek doświadczonego administratora sieci i systemów.

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

 1. Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję z tworzonych projektów.
 2. Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i skuteczniej wykorzystywać możliwości, jakie oferuje Linux.
 3. Uczysz się na praktycznych przykładach. Otrzymasz wiele gotowych projektów, które ułatwią Ci pracę.
ocen
-15%
Ten Kurs możesz kupić w Pakiecie, który zawiera precyzyjnie dobrane, uzupełniające materiały. Poza zniżką Pakiet umożliwi Ci zdobycie Odznaki i Certyfikatu.
badge

Jesteś o krok od zdobycia odznaki!

Jednym z brakujących kursów jest . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Zdobyłeś specjalizację!

Gratulacje! Zdobyłeś specializację . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Odbierz rabat 15%