Kurs Linux

Kurs Linux

Podstawy

Witaj w kursie

Zobacz kurs, który stanowi fundament wiedzy w zakresie podstaw obsługi systemu operacyjnego Linux, przygotowany pod kątem entuzjastów i przyszłych administratorów Linux. Na praktycznych przykładach dowiedz się jak zainstalować system linux, pracować z pomocą użytecznych poleceń, tworzyć i zarządzać użytkownikami jak również zarządzać konfiguracją sieci. Wszystkiego dowiesz się od doświadczonego administratora - praktyka!


 • Instalacja Linuxa i oprogramowania
 • Opis poziomów uruchamiania Linuksa
 • Opis edytora tekstowego vim
 • Dowiązania twarde i symboliczne
 • Zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami
 • Pamięć SWAP, kompresja i archiwizacja
 • Mechanizmy do zarządzania logami systemowymi
 • Mechanizmy sieciowe oraz wiele więcej!

Instalacja Linuxa w Środowisku Wirtualnym

Kurs Linux - Podstawy od eduweb.pl

W początkowych lekcjach została przedstawiona krok po kroku instalacja systemu Linux. Odbywa się ona w środowisku wirtualnym – Virtualbox, po to, by każdy mógł ćwiczyć i zagłębiać tajniki Linuksa bez obawy o utratę ważnych danych ze swojego dysku. Wszystkie lekcje są zrealizowane na wirtualnej maszynie, gdzie systemem nadrzędnym jest Windows.

Często mniej doświadczeni użytkownicy, czy administratorzy, wybierają opcję by program instalacyjny sam podzielił nasz dysk na partycje i zainstalował system. W kursie proces instalacji został omówiony bardzo dokładnie ze szczególnym uwzględnieniem partycjonowania. Po obejrzeniu początkowych lekcji stanie się jasne, które partycje powinny się znaleźć na Linuksie i za co odpowiada każdy z głównych katalogów.

Linux na co dzień

Kurs Linux - Podstawy od eduweb.pl

Duży nacisk w kursie został położony na praktykę. Spotkasz się w nim z czynnościami, z jakimi na co dzień styka się administrator. Dowiesz się skąd czerpać pomoc w trudniejszych przypadkach, czy chociażby w jaki sposób skonfigurować logowanie zdarzeń systemowych. Popularne wśród Linuksowców „grepowanie”, również stanie się jasne i klarowne. Tworzenie, modyfikacja czy usuwanie grup lub użytkowników przestanie być dla Ciebie tajemnicą. A doinstalowywanie dodatkowego oprogramowania w każdej z dystrybucji stanie się o wiele łatwiejsze, niżeli w innych komercyjnych systemach.

Chciałbyś przystosować Linuksa do swoich potrzeb? Zaprogramować, by codziennie o określonych godzinach sprawdzany był stan pamięci ram czy dysku twardego i zapisywany do pliku? A może chciałbyś, by użytkownika tworzyło się poleceniem dodajUsera? Z tym kursem osiągniesz to bez większego wysiłku.

Praca z użytkownikami i nadawanie uprawnień

Kurs Linux - Podstawy od eduweb.pl

Chciałbyś by tylko wybrane osoby lub grupy mogły mieć dostęp do ważnych plików? A może ustawić by właściciel pliku mógł robić w nim zmiany, a grupa tylko odczytywać jak wygląda jego zawartość? Być może część użytkowników Twojego serwera powinna mieć specjalne uprawnienia, jak np. restart jakiejś usługi lub zamontowanie w systemie nowego dysku twardego? Z kursem osiągniesz to wszystko, a nawet więcej! Pomówimy o tworzeniu użytkowników, najbardziej przydatnych komendach, zarządzaniu oraz nadawaniu użytkownikom uprawnień.

Podstawowe zagadnienia sieciowe

Kurs Linux - Podstawy od eduweb.pl

Obecnie każdy szanujący się system operacyjny wyposażony jest w narzędzia do zarządzania siecią. Nie inaczej jest w przypadku Linuksa. W kursie poznasz zarówno graficzne jak i terminalowe narzędzia do konfiguracji interfejsów sieciowych. Dowiesz się, w jaki sposób sprawdzać dostępność zdalnych maszyn. Wreszcie, poznasz tajniki bardzo rozbudowanego mechanizmu iptables, czyli wbudowanej zapory sieciowej systemu Linux!

Podsumowując, kurs zawiera między innymi:

 • Instalację Linuxa krok po kroku
 • Opis poziomów uruchamiania Linuksa
 • Instalację nowego oprogramowania
 • Opis edytora tekstowego vim
 • Wyjaśnienie, czym są dowiązania twarde i symboliczne
 • Zarządzanie użytkownikami, grupami i uprawnieniami
 • Wyjaśnienie, czym jest pamięć SWAP
 • Opis mechanizmów kompresji i archiwizacji
 • Mechanizmy do zarządzania logami systemowymi
 • Mechanizmy sieciowe oraz wiele, wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla osób, które chcą poznać podstawowe zagadnienia, z jakimi styka się na co dzień administrator Linuksa. Stanowi on gruntowną podstawę wiedzy, którą posiąść musi każdy przyszły administrator. Opisuje Linuksa od podstaw, czyli samej instalacji. Prowadzi poprzez kolejne zagadnienia, służące do lepszego poznania systemu od strony administratora. Przedzieramy się w nim przez instalację oprogramowania, modyfikacje użytkowników, grup, ustalanie uprawnień. Nie brakuje także używanego na co dzień mechanizmu logowania, dodawania nowych dysków twardych i zagadnień nieco bardziej zaawansowanych,  takich jak konfiguracja zapory sieciowej. Kurs ten to vademecum każdego początkującego, linuksowego admina.

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

 1. Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję z tworzonych projektów.
 2. Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i rozpocząć pracę z systemem Linux.
 3. Uczysz się na praktycznych przykładach. Zebrane techniki wynikają z praktyki a same dodatki które stworzymy są omówione kompleksowo. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także skrótów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
ocen
-15%
Ten Kurs możesz kupić w Pakiecie, który zawiera precyzyjnie dobrane, uzupełniające materiały. Poza zniżką Pakiet umożliwi Ci zdobycie Odznaki i Certyfikatu.
badge

Jesteś o krok od zdobycia odznaki!

Jednym z brakujących kursów jest . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Zdobyłeś specjalizację!

Gratulacje! Zdobyłeś specializację . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Odbierz rabat 15%