Kurs Programowanie w jQuery

Kurs Programowanie w jQuery

w Praktyce

Wprowadzenie

Poznaj jQuery, czyli najbardziej popularną bibliotekę JavaScript na Świecie! Z jQuery korzystają niemal wszystkie nowoczesne serwisy WWW, a nasz Kurs stanowi niezwykle praktyczne i wyczerpujące omówienie tej biblioteki od podstaw, aż po bardziej zaawansowane techniki. Jeśli znasz już HTML i CSS oraz przynajmniej podstawy JavaScript, jQuery to kolejna obowiązkowa pozycja na Twojej drodze do tworzenia świetnych serwisów internetowych.


 • Omówienie biblioteki jQuery od A do Z
 • Skuteczne techniki pracy z DOM
 • Techniki animacji elementów HTML
 • Wiedzę na temat zapytań AJAX
 • Tworzenie własnych pluginów jQuery
 • Własny plugin Lightbox
 • Implementację gotowych rozwiązań
 • Sekcję Tips&Tricks z przydatnymi poradami

Witaj w kursie jQuery!

Przed Tobą ośmiogodzinna przygoda z najpopularniejszą biblioteką JavaScriptową na świecie. Jeżeli tworzysz strony internetowe i zdążyłeś już poznać takie technologie jak HTML i CSS, a także masz już podstawy języka JavaScript, to kolejnym naturalnym krokiem na Twojej drodze, będzie nauka korzystania z biblioteki jQuery.

Czym jest jQuery?

Biblioteką nazywamy zbiór funkcji napisanych w danym języku, które mogą być dołączone do dowolnego projektu i w łatwy sposób wykorzystywane. Tak właśnie jest z biblioteką jQuery, która powstała w 2006 roku i odpowiedziała wówczas na ogromną potrzebę - pisanie spójnego i działającego w wielu przeglądarkach internetowych kodu. Nawet dzisiaj, pewne przeglądarki internetowe implementują nowe funkcje Obiektowego Modelu Dokumentu w różny sposób. A zatem aby mieć pewność, że pisany przez nas kod będzie działał dokładnie tak samo niezależnie od tego czy strona zostanie wyświetlona w najnowszej wersji przeglądarki Firefox czy może w leciwym Internet Explorerze 9, musimy stosować wiele trików. Przez to pisanie kodu nie jest już tak proste i przyjemne, a także znacząco wzrasta jego ilość. jQuery natomiast, pozwala za pomocą niewielkiej ilości kodu, otrzymywać taki sam rezultat we wszystkich wspieranych przeglądarkach internetowych. Zaczynając od z pozoru prostych zadań, takich jak dodawanie czy usuwanie klas CSS, a na wysyłaniu żądań AJAX kończąc. Z użyciem jQuery, zawsze napiszesz taki sam kod, a ta biblioteka zadba już o wszystkie niezbędne triki, które musi wykonać “pod spodem”, aby rezultat był w każdej przeglądarce taki sam.

Nieograniczone możliwości biblioteki

Kurs Programowanie w jQuery

Biblioteka jQuery oprócz upraszczania możliwych do wykonania również bez niej zadań, udostępnia nam także wiele zupełnie nowych funkcji i możliwości. A do nich zaliczyć możemy np. animacje elementów HTML. W kursie tym poznasz jQuery od podstaw. Zaczniemy od wyboru wersji biblioteki i jej podpięciu do strony internetowej. Następnie poznasz potężne możliwości selektorów CSS, które pozwolą znaleźć w drzewie DOM każdy element. Zobaczysz również jak tworzyć nowe elementy dynamicznie, a także jak na wiele sposobów wstawiać je na stronę. Krok po kroku dowiesz się również jak przypisywać funkcje obsługi zdarzeń do poszczególnych elementów, np. na kliknięcie lub najechanie kursorem myszy. Zobaczysz także jak działa i czym jest delegacja zdarzeń.

Animacje, wygląd i klasy CSS

Kurs Programowanie w jQuery

W kolejnym kroku zajmiemy się pracą z właściwościami CSS elementów, które można w prosty sposób odczytywać, a także przypisywać. Dowiesz się również, jak pracować z klasami CSS. Dzięki zdobytej na tym etapie wiedzy, stworzymy praktyczny projekt “Gwiazdkowej oceny” artykułu. Dodatkowo, poznasz również metody pozwalające odczytywać charakterystyki związane z geometrią elementów, a więc ich szerokość, wysokość czy położenie w dokumencie i te z kolei, posłużą nam do stworzenia projektu menu kontekstowego, dostępnego pod prawym przyciskiem myszy. W jednym z rozdziałów poruszymy temat animacji. Dowiesz się jak pokazywać oraz ukrywać wybrane elementy, a także jak robić to w płynny sposób, np. rozwijając dany element lub animując jego dowolne właściwości CSS. Nie zabraknie również informacji na temat super- płynnych animacji z użyciem CSS3, a także praktycznego projektu “Accordion”, który połączy całą zdobytą do tej pory wiedzę.

AJAX-owa rewolucja!

Kurs Programowanie w jQuery

Cały oddzielny rozdział poświęcimy również technologii AJAX, która niegdyś zrewolucjonizowała internet. Zobaczysz jak z użyciem jQuery wysyłać zapytania do serwera bez przeładowywania witryny, a także jak wyświetlać na stronie otrzymane dane. Z pomocą jQuery, będzie to możliwe za pomocą nawet trzech linijek kodu. Oprócz zwykłych zapytań AJAX, poznasz również możliwości jQuery w zakresie techniki JSONP czy asynchronicznego pobierania skryptów JavaScript. Na koniec tego rozdziału wykonamy praktyczny projekt, który pozwoli wczytywać kolejne strony portfolio bez przeładowywania witryny. Wyświetlimy animowany preloader, a kiedy dane zostaną zwrócone, wstawimy je na stronę. W kursie poruszymy też nieco bardziej zaawansowane zagadnienia, takie jak obiekt Deferred czy Promise. Zobaczysz jak z użyciem jQuery korzystać z tych rozwiązań, a także do czego mogą być przydatne. W tym celu wykonamy praktyczny projekt preloadera obrazów wraz z paskiem ładowania postępu.

Tworzymy własne rozszerzenia i pluginy...

Kurs Programowanie w jQuery

Jeden z rozdziałów kursu poświęcimy na omówienie tworzenia własnych rozszerzeń do biblioteki jQuery. Zobaczysz jak stworzyć swój pierwszy plugin, a także jak umożliwić jego przyszłym użytkownikom prostą konfigurację. Aby dobrze zrozumieć koncepcję tworzenia rozszerzeń wykonamy kilka praktycznych projektów. Jednym z nich będzie powiadomienie o plikach cookies wysuwane z góry strony, które po ukryciu, nie będzie już nękać odwiedzającego. Następnie stworzymy praktyczne zakładki, które pozwolą ukryć część treści i pokazywać ją dopiero po kliknięciu w odpowiednią pozycję menu. Ostatnim z projektów będzie lightbox. To największy i najbardziej skomplikowany przykład omówiony w tym kursie, w którym wykorzystamy bardzo wiele technik jQuery. Lightbox będzie umożliwiał kliknięcie na miniaturkę zdjęcia, pokazanie preloadera w czasie, gdy duży obraz jest wczytywany, a na koniec płynną animację do wielkości wczytanego obrazu oraz jego pokazanie. Zobaczysz również, jak zamknąć takie okno na kilka sposobów, w tym z użyciem klawisza ESC.

...oraz korzystamy z gotowych rozwiązań oszczędzając czas!

Kurs Programowanie w jQuery

Choć pisanie własnych rozszerzeń do biblioteki jQuery to świetna zabawa, to wiele z nich możemy znaleźć również w internecie. Z tego powodu wykorzystamy dwa z nich i osadzimy je na przygotowywanej stronie. Pierwszy z pluginów, który zaimplementujemy to slider obrazów, a drugi to bardzo ciekawa możliwość sortowania projektów w portfolio nad podstawie ich kategorii. Zobaczysz jak w prosty i szybki sposób podpiąć takie rozwiązania do własnej strony, a także jak je skonfigurować dla swoich potrzeb. Kurs kończy się sekcją dziesięciu lekcji z serii Tips&Tricks, gdzie w maksymalnie krótkim czasie zobaczysz wiele przydatnych technik i trików do wykorzystania w codziennej pracy z biblioteką jQuery. To jednak nie wszystko, co znajdziesz w kursie. Na przestrzeni ośmiu godzin omówimy również pracę z formularzami, pętle dostępne w jQuery czy możliwość przypisywania własnych danych do wybranych elementów HTML.

Dla kogo jest ten kurs?

Choć wszystkie zagadnienia związane z jQuery są w tym kursie niezwykle starannie tłumaczone, to fakt, iż biblioteka ta jest napisana w języku JavaScript sprawia, że należy znać podstawy tego języka już wcześniej. Jeśli zatem rozumiesz jak działa JavaScript, a także Obiektowy Model Dokumentu i potrafisz w drzewie DOM wyszukiwać elementów, tworzyć nowe czy pracować z ich treścią, to możesz bez obaw przystąpić do tego kursu. W przeciwnym wypadku, zalecamy zapoznanie się najpierw z materiałem JavaScript od Podstaw. Aby jednak wynieść z tego kursu jak najwięcej, dobrze znać również takie zagadnienia jak AJAX, format wymiany danych JSON czy podstawowe koncepcje programowania obiektowego. Taką wiedzę znajdziesz z kolei w kursie JavaScript w Praktyce. Niezależnie zatem czy chcesz dodać do swojej strony kilka interaktywnych elementów czy masz ambicje tworzyć zaawansowane aplikacje webowe - jQuery na pewno będzie Twoim sojusznikiem, a czas poświęcony na naukę jej wykorzystania, zwróci się wielokrotnie.

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

 1. Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy z zakresu prawa.
 2. Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pisać funkcjonalne, praktyczne i nowoczesne projekty!
 3. Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
ocen
-15%
Ten Kurs możesz kupić w Pakiecie, który zawiera precyzyjnie dobrane, uzupełniające materiały. Poza zniżką Pakiet umożliwi Ci zdobycie Odznaki i Certyfikatu.
badge

Jesteś o krok od zdobycia odznaki!

Jednym z brakujących kursów jest . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Zdobyłeś specjalizację!

Gratulacje! Zdobyłeś specializację . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Odbierz rabat 15%