Kurs Preprocesory CSS

Kurs Preprocesory CSS

SASS, LESS i Compass

Wprowadzenie

Projektuj strony WWW jeszcze szybciej i wydajniej dzięki preprocesorom CSS. Te niezwykle przydatne narzędzia wspomagają proces kodowania witryn internetowych oraz rozszerzania ich o nowe funkcje. W ostatnim czasie Preprocesory CSS stały się obowiązkowym narzędziem każdego webdevelopera a ich nauka nie jest trudna i wymaga jedynie znajomości podstaw CSS!


 • Praktyczne zastosowania i informacje na temat Preprocesorów CSS, SASS i LESS.
 • Instalacja i konfiguracja środowiska pracy i popularnych aplikacji
 • Przydatne dodatki, które przyspieszą Twoją pracę
 • Praktyczne zastosowania i użycie Preprocesorów CSS
 • Rozszerzanie SASS z pomocą frameworka Compass
 • Wskazówki pod kątem efektywnego projektowania stron WWW
 • Informacje na temat refaktoryzacji kodu

Wprowadzenie do preprocesorów

Kurs Preprocesorów CSS - SASS i LESS

Na początek dowiesz się czym są preprocesory CSS i jak możesz szybko zacząć z nich korzystać, aby tchnąć w statyczny kod CSS nowe życie. W tym momencie zakładana jest wyłącznie podstawowa znajomość CSS, a tajniki preprocesorów będziemy sukcesywnie zgłębiać od tematów najbardziej podstawowych aż do zaawansowanych. W kursie omówimy najbardziej popularne z narzędzi, czyli LESS i SASS, a w dalszej części również framework Compass, który pomoże nam zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Elementy składowe języków LESS i SASS

Kurs Preprocesorów CSS - SASS i LESS

Poznawanie cech preprocesorów, które pozwolą nam pracować szybciej i wygodniej, rozpoczniemy od omówienia zagnieżdżonych selektorów. Jest to jedna z najprostszych, a zarazem najlepszych cech obydwu z omawianych języków. Następnie dowiesz się jakie konstrukcje znane nam z języków programowania zostały zaczerpnięte do naszego kodu CSS, a będą to między innymi: zmienne, pętle, funkcje czy importowanie plików. Dzięki nim po raz kolejny zrobimy więcej w krótszym czasie.

Zobacz przykładową lekcję - Czym są Preprocesory CSS? >>

Praktyczne przykłady

Kurs Preprocesorów CSS - SASS i LESS

Kiedy poznasz już wszystkie niezbędne cechy i konstrukcje LESS oraz SASS, przejdziemy do stworzenia kilku ciekawych przykładów, w których połączymy zdobytą wiedzę w jedno tak, abyś miał dobry ogląd tego, jak poszczególnych elementów używać w swoich własnych projektach. Stworzymy bez trudu między innymi kolorowe zaznaczanie tekstu z użyciem CSS3 Selection, następnie efektowne przyciski CSS3, których całkowity wygląd będziesz mógł zmieniać podając wyłącznie jeden kolor, a tuż później zajmiemy się animowaniem tła na stronie internetowej.

Zobacz przykładową lekcję - CSS3 Selection >>

Jeszcze więcej praktyki!

Kurs Preprocesorów CSS - SASS i LESS

W dziale z praktycznymi przykładami pojawiła się również lekcja bonusowa, w której zobaczysz, jak dzięki edytorowi Sublime Text 2, można w bardzo szybki sposób wystartować z kolejnym projektem, pobierając z serwera wcześniej przygotowaną paczkę nie odrywając przy tym rąk z klawiatury! Dział ten jest wręcz naszpikowany praktycznymi poradami, jak w kreatywny sposób zorganizować oraz refaktoryzować swój kod, aby można było nim łatwo zarządzać oraz dodawać do niego kolejne moduły, dlatego że ogromną zaletą pracy z preprocesorami jest fakt, że raz napisany kod możemy bez trudu wykorzystywać w przyszłości!

Biblioteka Compass

Kurs Preprocesorów CSS - SASS i LESS

W ostatnim dziale kursu poznasz framework Compass, który jeszcze bardziej rozszerza nasze możliwości pracy z SASS, oferując nam tony gotowego do użycia kodu. Oprócz gotowych rozwiązań, Compass oferuje niesamowicie przydatne narzędzie do generowania CSS Sprites, czyli łączenia wielu obrazków w jeden, a następnie podstawienia go jako tło elementów w kodzie CSS i ustawienia odpowiedniej wartości background-position. Wszystko co właśnie przeczytałeś, zostanie wykonane automatycznie, za pomocą kilku prostych instrukcji. Jak się przekonasz, od teraz tworzenie CSS Sprites będzie bardzo proste i szybkie, a wszystkie zmiany, które naniesiesz w projekcie później, zostaną automatycznie uwzględnione, byś Ty już więcej nie musiał zaprzątać sobie tym głowy.

Kurs, dzięki któremu zaoszczędzisz cenny czas!

Kurs Preprocesorów CSS - SASS i LESS

Pochłaniając nową wiedzę na temat preprocesorów dowiesz się nie tylko jak poprawnie skonfigurować potrzebne do ich działania aplikacje i jak z nich korzystać, ale również jak korzystać z wiersza poleceń systemu Windows, który na pierwszy rzut oka może odstraszać, a tak naprawdę nie jest niczym skomplikowanym, przynajmniej przy zastosowaniu do naszych potrzeb pracy z SASS czy Compass.

Czas jest jedną z najcenniejszych rzeczy, dlatego że nie możemy go kupić. Jeśli zajmujesz się tworzeniem stron internetowych i również cenisz swój czas, to jego inwestycja w przyswojenie wiedzy z tego kursu z całą pewnością będzie dobrą inwestycją. A im więcej czasu spędzasz pisząc kod CSS, tym więcej będziesz mógł go zaoszczędzić i wykorzystać do bardziej przyjemnych zajęć.

Podsumowując, kurs zawiera między innymi:

 • Zbiór informacji na temat Preprocesorów SASS i LESS
 • Instalacja i konfiguracja środowiska pracy i popularnych aplikacji
 • Przydatne dodatki, które przyspieszą Twoją pracę
 • Praktyczne zastosowania i użycie Preprocesorów CSS
 • Rozszerzanie SASS z pomocą frameworka Compass
 • Wskazówki pod kątem efektywnego projektowania stron WWW
 • Informacje na temat refaktoryzacji kodu
 • I wiele, wiele więcej!

Dla kogo jest ten kurs?

Jeśli już tworzysz strony WWW, znasz dobrze HTML oraz CSS i chcesz rozszerzyć swoje serwisy o nowe możliwości Preprocesorów SASS i LESS, które przyspieszą i ułatwią Twoją pracę - ten kurs jest właśnie dla Ciebie! Omówione w nim techniki pracy oraz narzędzia nie tylko pomogą Ci budować efektywne serwisy, ale także będziesz mógł robić to w rekordowo szybkim czasie. Jeśli jeszcze nie masz podstawowych informacji z zakresu HTML, CSS - sprawdź nasze kursy Podstawowe w ramach Specjalizacji WebDevelopment. Niezbędne minimum to Kurs HTML. Szczególnie polecamy także zapoznanie się z Kursem CSS3 oraz Kursem HTML5.

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

 1. Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję z tworzonych projektów.
 2. Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i przygotować ciekawe projekty stron WWW.
 3. Uczysz się na praktycznych przykładach. Zebrane techniki wynikają z praktyki, a same dodatki które stworzymy są omówione kompleksowo. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia, a także skrótów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.
ocen
-15%
Ten Kurs możesz kupić w Pakiecie, który zawiera precyzyjnie dobrane, uzupełniające materiały. Poza zniżką Pakiet umożliwi Ci zdobycie Odznaki i Certyfikatu.
badge

Jesteś o krok od zdobycia odznaki!

Jednym z brakujących kursów jest . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Zdobyłeś specjalizację!

Gratulacje! Zdobyłeś specializację . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Odbierz rabat 15%