Czuję, iż w ciągu tych pięciu tygodni spędzonych z portalem Eduweb.pl poziom mojej wiedzy wzrósł znacząco i mam szczerą nadzieję, że już niebawem będę mógł ją wykorzystać w praktyce. Po ukończeniu drugiego Bootcampu i usystematyzowaniu nowych umiejętności mam zamiar poszukać pracy w branży - jako świeżo wyk(l)uty Junior Front-End Developer.

Kultura osobista wymaga, żeby na początku się przedstawić i w związku z tym, że przynajmniej staram się uchodzić za człowieka kulturalnego, pokrótce siebie opiszę. Nazywam się Piotr i dobrych kilka miesięcy temu wpadłem na genialny pomysł, żeby na powrót zainteresować się kodowaniem. Dawno temu, będąc jeszcze w liceum, w ramach zajęć dodatkowych ochoczo uczęszczałem na kurs tworzenia stron www, który obejmował naukę HTML i CSS. Zwieńczeniem tych wysiłków było stworzenie prostej strony internetowej, reklamującej rodzinną firmę. Niestety, po jakimś czasie podjąłem nienajlepsza decyzję i zrezygnowałem z tych zajęć na rzecz innych, w innej branży, następnie poszedłem na studia, także niezwiązane z kodowaniem. Wiele lat później, podczas finiszowania tychże studiów, przypomniałem sobie, że przecież można robić w życiu ciekawe rzeczy i na powrót skierowałem mój wzrok w stronę zagadnień związanych z webdevelopmentem. Okazało się jednak, iż w międzyczasie technologia się nieco rozwinęła i potrzebowałbym naprawdę solidnych szkoleń, by na powrót wgryźć się w temat.

Z pomocą przyszła strona Codecademy, gdzie bezpłatnie można poduczyć się podstaw programowania, tworzenia stron www i tak dalej. Korzystając z Codecademy i, finiszując tam kilkanaście kursów związanych z hateemelami, ceesesami i innymi javascriptami, z pewnością podreperowałem nieco stan swojej wiedzy, ale zdecydowanie nie zaspokoiłem jeszcze jej głodu. Na nostalgiczne pytanie "Co teraz?" przybył z odpowiedzią portal Eduweb - zesłany mi z eteru za pośrednictwem Google Adwords, gdzieś z odmętów internetu. Kliknąłem. Jak się okazało, portal Eduweb organizował właśnie zapisy na prowadzony online Bootcamp o wdzięcznej nazwie Webdesign i UX (i już dalej za nim w kolejce czekał kolejny Bootcamp - Front-End dla adeptów znających już nieco branżowe podstawy). Nie do końca wiedząc, czego mogę się spodziewać, zapisałem się na oba Bootcampy. I dzisiaj muszę przyznać, że to był strzał w dziesiątkę. Już po pierwszej sesji, którą było otwarcie na żywo pierwszego z nich, widziałem że czeka mnie sporo nauki, ale ten ogrom wiedzy wykładany jest w bardzo przystępny sposób.

Bootcamp Webdesign i UX trwał pięć tygodni, a każdy z nich poświęcony był innemu zagadnieniu. Od postaw, ale bardzo szczegółowo, wyłożone były zagadnienia zwiazane najpierw z terminolgią obowiązującą w dzisiejszym webdesignie, a następnie z obecnie panującymi trendami oraz z tworzeniem dobrze skonstruowanych szablonów i prototypów. Kolejne tygodnie kursu skupione były wokół nauki praktycznych umiejętności, obsługi Photoshopa dla potrzeb projektowania witryn internetowych oraz narzędzi takich jak UXPin, bardzo przydatnych w prototypowaniu. Każde z zagadnień okraszono dodatkową wiedzą dotyczącą bardzo istotnych detali – takich, jak chociażby dobór odpowiednich kolorów czy typografii na stronie. Następnymi krokami były nauka HTML5 oraz CSS3, z uwzględnieniem dobrych praktyk w pisaniu kodu. Każdą technologię wyłożono bardzo dokładnie (kilkadziesiąt godzin dobrze dobranych materiałów), a poszczególne lekcje opierały się na wybranym przez prowadzących ekstrakcie z kursów video dostępnych na portalu Eduweb.pl. Lekcje stały na wysokim merytorycznie poziomie, były, według mnie, doskonale ułożone tematycznie i świetnie wyłożone. Prowadzący spokojnie i cierpliwie tłumaczyli wszelkie zawiłości na wielu konkretnych przykładach, kodując na żywo, więc można było dobrze podejrzeć warsztat pracy. Cały Bootcamp zamykał tydzień poświęcony praktycznym narzędziom wykorzystywanym w pracy koderów, takim jak: Emmet, preprocesory CSS, czy omówienie edytorów tekstu oraz podsumowaniem dotychczasowych lekcji.

Pod koniec każdego tygodnia organizowano również ponad dwugodzinne (a często i dłuższe) konsultacje na żywo, podczas których każdy z uczestników mógł zadawać bardziej lub mniej trafne pytania prowadzącemu i otrzymywał wyczerpujące odpowiedzi. Podczas konsultacji szczegółowo omawiane były też rozwiązania wyznaczanych na początku każdego tygodnia zadań domowych.

Urzekło mnie ogromne zaangażowanie prowadzących kursy instruktorów. Ze względu na formę prowadzenia Bootcampów (online), organizatorzy uprzedzili, że prace domowe nie będą indywidualnie sprawdzane – w praktyce cierpliwie analizowali wszystkie plusy i minusy nadsyłanych przez uczestników zadań, często poświęcając na to bardzo dużo swojego czasu. Oprócz tego, instruktorzy byli praktycznie przez cały czas aktywni w utworzonych na Facebooku oraz Slacku grupach i udzielali odpowiedzi, nawet na pytania z tendencjami offtopującymi.
Jedynym szczegółem, do którego mógłbym mieć niewielki zarzut, były pewne niedogrania techniczne, na przykład nieco niedopracowany dashboard na stronie kursu. Niestety, nie funkcjonował on sprawnie, kiedy, przebywając poza granicami kraju, chciałem przy wykorzystaniu telefonu nadrobić lekcje. Tak naprawdę, to jednak tylko szczegół i mam nadzieję, że do przyszłych edycji uda się to poprawić.
Podsumowując, pomimo drobnych problemów technicznych, w mojej ocenie Bootcamp wypadł rewelacyjnie. Chociaż pierwszy raz uczestniczyłem w kursie w formie Bootcampu i nie mogę go porównać z innymi szkoleniami tego typu, to zdecydowanie stwierdzam, że taka forma bardzo mi odpowiada. Czuję, iż w ciągu tych pięciu tygodni spędzonych z portalem Eduweb.pl poziom mojej wiedzy wzrósł znacząco i mam szczerą nadzieję, że już niebawem będę mógł ją wykorzystać w praktyce. Po ukończeniu drugiego Bootcampu i usystematyzowaniu nowych umiejętności mam zamiar poszukać pracy w branży - jako świeżo wyk(l)uty Junior Front-End Developer.

badge

Jesteś o krok od zdobycia odznaki!

Jednym z brakujących kursów jest . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Zdobyłeś specjalizację!

Gratulacje! Zdobyłeś specializację . Opublikuj to w Strefie klienta i sprawdź, jak idzie innym użytkownikom.

Odbierz rabat 15%