Wprowadzenie
Niezależnie od tego, czy jesteś fotografem, czy retuszerem - prawdopodobnie miałeś już do czynienia z frequency separation. Ta metoda retuszu polega na rozdzieleniu faktury skóry od jej jasności i koloru, co pozwala pracować niezależnie na tych dwóch częstotliwościach. Metoda ta ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników - ale z pewnością powinno się umieć ją wykorzystać. W rękach niedoświadczonego retuszera może przynieść jednak więcej szkody, niż pożytku. Dlatego w tym Warsztacie dowiesz się, jak korzystać z niej tak, by osiągnąć świetne efekty na swoich fotografiach!
- Użycie techniki frequency separation
- Dobór odpowiednich metod
- Jak uniknąć popularnych błędów
Częste błędy przy użyciu frequency separation
Używając frequency separation łatwo jest popełnić kilka błędów. Przykładowo - kopiując fakturę z policzka na czoło lub przesadnie rozmywając dolną warstwę, przez co skóra ma zachowaną fakturę, ale na całości ma właściwie jednakowy kolor i jasność. Tak więc trzeba podejść do niej z dużą dozą samokrytyki - a praktyka podczas edycji wielu zdjęć pozwoli dobrze opanować tę technikę.
Szybka i wygodna technika
Sama metoda nie jest trudna i z odpowiednią wiedzą - przydaje się do szybkiej edycji zdjęć. W końcu nie każda fotografia trafi na okładkę magazynu, więc nie zawsze spędzanie długich godzin nad dodge & burn, które uważa się za najbardziej szlachetną technikę retuszu, będzie konieczne. W naszej ocenie frequency separation idealnie nadaje się do zdjęć publikowanych w internecie. Dodatkowo, wielu fotografów nie chce spędzać nad retuszem zdjęć więcej czasu niż na samej sesji zdjęciowej.
Dobór odpowiednich metod
W Warsztacie pomówimy zarówno o teorii, jak i praktyce. Pierwsza lekcja to wytłumaczenie czym różni się metoda 8-bitowa od 16-bitowej. Różnice są niewielkie, a oglądając wiele filmów w internecie dowiemy się tylko o parametrach do jednej i drugiej metody, nie do końca wiedząc, z czego wynikają różnice. Następnie przejdziemy do rozmycia gaussowskiego i mediany, które są najczęściej wykorzystywane podczas retuszu tytułową metodą. Jedna i druga ma zalety i dobrze jest dobierać ją do konkretnego zdjęcia. Rozmycie gaussowskie znacznie gorzej radzi sobie na krawędziach, ale z drugiej strony - jest mniej obciążające dla komputera, a ewentualne dalsze rozmywanie dolnej warstwy jest lepsze. Z kolei mediana nieporównywalnie lepiej sprawdza się podczas edycji krawędzi, a przede wszystkim podczas czyszczenia drobnych włosków.
Dla kogo jest ten kurs?
Warsztat powstał dla każdego, kto chcę dokładnie poznać tę metodę, zarówno w teorii, jak i praktyce. Z całą pewnością przyda się ona podczas codziennego retuszu zdjęć, a po opanowaniu jej na pewno edycja zdjęć będzie przebiegała szybciej! Do Warsztatu dostaniesz również akcje do Photoshopa, jak również plik RAW i PSD, na którym pracowaliśmy w tym filmie.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
-
Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.