Wprowadzenie
Fotografia nocnego nieba jest szczególnie interesująca i mocno zawraca uwagę na tle innych zdjęć krajobrazowych. Mieszkając w miastach często zapominamy, jak piękne są gwiazdy i przestajemy zwracać na nie uwagę. Często też amatorzy boją się próbować swoich sił w fotografii nocnej, bo kojarzy ona im się z drogim i skomplikowanym sprzętem oraz trudnymi do zrozumienia technikami. W tym kursie pokażemy wam, że wykonanie efektownych zdjęć nocnego nieba jest łatwe i mając podstawowy sprzęt jesteście w stanie sobie poradzić. Nie będziemy poruszać tutaj skomplikowanych zagadnień związanych z astrofotografią, która jest bardzo specjalistyczną dziedziną fotografii. Skupimy się na tym jak poprawnie sfotografować nocne niebo, posiadając podstawowy sprzęt fotograficzny.
- Doświadczony autor
- Planowanie nocnego pleneru
- Dobór odpowiedniego sprzętu
- Przydatne aplikacje
- Specyficzne techniki w fotografii nocnej
- Postprodukcja zdjęć nocnego nieba
Przygotowanie do pleneru
Tak samo jak w przypadku fotografii krajobrazowej, aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dobrze zaplanować wyjście na zdjęcia. Podpowiemy wam w jakich miejscach najlepiej widać gwiazdy, o jakiej porze najlepiej fotografować oraz jakiej pogody należy unikać. Przedstawimy też aplikacje, które pomogą wam przygotować się do pleneru.
Sprzęt i akcesoria
Fotografia nocnego nieba jest dość wymagająca dla sprzętu i w jej przypadku profesjonalny sprzęt daje zauważalnie lepsze rezultaty. Jednak możemy wykonać dobre zdjęcia już podstawowym aparatem z wymiennym obiektywami. Z kursu dowiecie się jakie aparaty i obiektywy dadzą najlepsze rezultaty, oraz jakie akcesoria będą niezbędne do wykonania zdjęć nocnych.
Techniki fotografowania
Wykonanie poprawnych zdjęć nocnych nie jest trudne, ale trzeba znać podstawowe zasady dotyczące ustawiania ekspozycji i ostrości. W kursie pokażemy wam jak dobrać czas naświetlenia za pomocą zasady 500 i NPF, by gwiazdy pozostały ostre i wyraźne. Przedstawimy wam też różne sposoby ustawiania ostrości na gwiazdy, co w nocy nie jest takie proste.
Fotografowanie w praktyce
Na plener wybraliśmy dwa pasma górskie, Karkonosze i Izery. Na początku pogoda nam dopisała i fotografowaliśmy drogę mleczną z okolicy Hali Szrenickiej. Następnie wybraliśmy się do Parku Ciemnego Nieba w Górach Izerskich, gdzie musieliśmy poradzić sobie z mgłą i większym zachmurzeniem, więc w kursie pokażemy wam jak kreatywnie wykorzystać niesprzyjające warunki.
Postprodukcja zdjęć nocnego nieba
Tak jak w każdej innej dziedzinie fotografii cyfrowej, tak i tutaj niezbędna jest edycja plików w komputerze. Wykorzystamy programy Adobe Lightroom i Photoshop, by wybrać najciekawsze kadry i efektownie je obrobić. Pokażemy wam, jak sprawić by na zdjęciu było widać dużo gwiazd i jednocześnie nie zniszczyć go zbyt mocną edycją.
Dla kogo jest ten kurs?
Kurs przeznaczony jest dla osób, które posiadają podstawowy aparat fotograficzny z wymiennymi obiektywami i chcą nauczyć się wykonywać zdjęcia nocnego nieba. W prosty sposób nauczycie się jak pracują profesjonaliści, od planowania pleneru i wyboru sprzętu, przez specyficzne dla danej dziedziny techniki fotografowania, po odpowiednią postprodukcję.
Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?
- Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!
- Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.
-
Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.