Masz już konto? Zaloguj się

Kurs Fotografii

Dzięki temu kursowi poznasz wprowadzenie do tajników tej fascynującej dziedziny sztuki

34 lekcji

5h 1min

5 (5 oceny)

Fotografii - od Podstaw

Jesteś zafascynowany fotografią, ale nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę z profesjonalnym wykonywaniem zdjęć? Wahasz się, jaki sprzęt będzie odpowiedni na początek i nie wiesz, jak sprawnie odnaleźć się w technicznym żargonie? Dzięki temu kursowi poznasz wprowadzenie do tajników tej fascynującej dziedziny sztuki. Poznasz historię fotografii, a następnie pokażemy Ci, jakie są najważniejsze cechy dobrego fotografa. Przybliżymy Ci techniczne szczegóły na temat aparatów, matryc i obiektywów, a także pokażemy najważniejsze akcesoria. Dowiesz się, jak dobrze wykorzystywać przesłonę, czas naświetlania oraz ISO. Dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej z praktycznymi ćwiczeniami poznasz solidne podstawy i będziesz mógł samodzielnie rozwijać swoją pasję.

Nauczymy Cię również wykorzystywać odpowiednie tryby, abyś nigdy nie sięgnął już do pełnego automatu. Wierz nam, to Cię wciągnie! Kiedy opanujesz już podstawy, jeszcze bardziej zgłębimy temat. Dowiesz się o zaletach plików RAW, poznasz histogram, a także przestrzenie barwne. Brzmi groźnie? Nie martw się, Kuba Kaźmierczyk prowadzący kurs opowiada o wszystkim w bardzo przystępny sposób. Nie ma jednak dobrego zdjęcia bez odpowiedniego światła. Zabierzemy Cię w plener, pokażemy czym jest złota godzina, a także podczas sesji z modelką, pokażemy jak modyfikować światło przy pomocy niewielkiej blendy. Nie zapomnimy także o kompozycji - w końcu udany kadr ma potężną siłę. Po lekturze tego kursu bez problemu dobierzesz sprzęt, opanujesz go, a poznając kolejne aspekty dobrych zdjęć, na pewno je zrobisz.

Warto znać historię!

W Kursie Podstaw fotografii zaczniemy od przybliżenia historii fotografii. Wiesz, że pierwsze zdjęcie powstało we Francji w 1826 roku? Kiedyś, technika była zupełnie inna, a materiałem światłoczułym był asfalt syryjski, który po przemyciu olejkiem lawendowym, pozwalał na otrzymanie obrazu. Brzmi niesamowicie, ale tak właśnie wszystko się zaczęło.

Fotograf, kim jest?

Zastanawiałeś się kiedyś, że dobre zdjęcia to nie tylko naciśnięcie spustu migawki, ale także odpowiednie cechy samego fotografa? Fotografia to nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim umiejętność obserwacji, ale także pasja czy profesjonalizm. Z resztą nie wyobrażamy sobie robienia zdjęć bez pasji do tego.

Sprzęt - co na rynku?

Jeszcze kilka lat temu, synonimem jakości były lustrzanki cyfrowe. Dziś, rynek wygląda nieco inaczej, a fotografowie coraz częściej sięgają po zaawansowane kompakty i aparaty bezlusterkowe. W lekcjach na temat sprzętu, pokażemy Ci różne rodzaje aparatów, ich wady i zalety, a także doradzimy, jakim typem sprzętu powinieneś się zainteresować. Do tego skupimy się na obiektywach - w końcu to one tworzą obraz na matrycy Twojego aparatu. Pokażemy Ci zoomy, obiektywy stałoogniskowe, a także wytłumaczymy oznaczenia na nich. Nie zabraknie również lekcji o niezbędnych akcesoriach - filtrach, kartach pamięci czy torbach.

Ekspozycja - co tak naprawdę składa się na zdjęcie?

Wiesz, że na poprawną jasność zdjęcia składają się trzy parametry? To wartość przysłony, czułość ISO i czas otwarcia migawki. To jednak nie takie proste, bo zmiana każdego z parametrów musi wiązać się ze zmianą pozostałych, aby zachować tę samą jasność. Odpowiednie dobranie parametrów ekspozycji to ciągła kalkulacja - wybierasz małą głębię ostrości czy rozmyty ruch? A może Twoje zdjęcia wychodzą zaszumione i kiepskiej jakości. Zdarzyło Ci się poruszyć zdjęcie, albo jest ono po prostu nieostre? W zestawie lekcji o ekspozycji dowiesz się co dokładnie składa się na odpowiednią jasność zdjęcia, a także poznasz właściwości poszczególnych parametrów. Nauczysz się robić zdjęcia bez szumów, z długim czasem naświetlania, np. zdjęcia nocnego miasta czy portrety z małą głębią ostrości. A to wszystko, ukryte jest pod wspomnianymi, trzema parametrami! Do tego wyjaśnimy działanie bardziej zaawansowanych trybów PASM w Twoim aparacie - program zielony odejdzie w zapomnienie!

Wchodzimy w fotografię jeszcze głębiej

Kolejne lekcje jeszcze mocniej rozbudują Twoją wiedzę na temat fotografii. Jeśli Twoje zdjęcia wychodziły zbyt żółte lub nieprzyjemnie niebieskie, powiemy Ci jak odpowiednio ustawiać balans bieli. Rozszyfrujemy dla Ciebie histogram, jak również pokażemy Ci zalety zapisu plików RAW, z których możesz wyciągnąć całe mnóstwo informacji, których nie zobaczysz na ekranie swojego aparatu. Dowiesz się także o metodach pomiaru światła, a także o znaczeniu megapikseli. Wiesz, że do wydrukowania zdjęć w formacie A4 w najwyższej jakości potrzebujesz zaledwie 8 Megapikseli? Nie wiesz czym jest sRGB albo Adobe RGB w Twoim aparacie, albo miałeś problem z kolorami na zdjęciach, które umieszczasz w internecie? Opowiemy Ci o przestrzeniach barwnych, które niejednemu lubią płatać figle.

Światło i kompozycja

Bez dobrego światła i odpowiedniego kadru nie będzie dobrego zdjęcia. Kiedy opanujesz już wszystkie techniczne i sprzętowe aspekty, musisz skupić się na tym, co ma przestawiać Twoje zdjęcie. Zabierzemy Cię w plener, gdzie zrobimy sesję z sympatyczną modelką. Pokażemy Ci dobre światło do zdjęć, a także jego modyfikację tanią blendą. To wszystko z wykorzystaniem wcześniej nabytej wiedzy technicznej. Zabierzemy Cię także na wieczorne zdjęcia, gdzie zobaczysz jak zmienia się światło tuż przed i po zachodzie słońca. Nie pominiemy także samego kadrowania - w końcu dobre zdjęcie, to dobry motyw i kompozycja. Przyjrzymy się trójpodziałowi, prowadzeniu wzroku, a także powiemy czego unikać i na co zwrócić uwagę podczas robienia zdjęć. Taki zestaw rad z pewnością zmieni Twoje dotychczasowe patrzenie, a Twoje zdjęcia będą po prostu lepsze!

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fotografią, jak również tych, którzy potrzebują mądrego usystematyzowania wiedzy. Poruszane zagadnienia obejmują przede wszystkim podstawy fotografii, dzięki czemu, każdy początkujący zbuduje solidne fundamenty do robienia dobrych zdjęć.

Czego się nauczysz?

  • Historia fotografii

  • Rodzaje aparatów

  • Rodzaje obiektywów

  • Przysłona, migawka, czułość´ ISO

  • Tryby w aparacie

  • Światło - to ono tworzy fotografie?

  • Kompozycja - udane kadry

  • Sposoby na udany portret

Zawartość

Fotografii

7 rozdziały 34 lekcji 5h 1min

  • Wstęp do kursu

    21min

    Wprowadzenie

    Podgląd lekcji

    5min

    Historia fotografii

    3min

    Cechy fotografa

    10min

    Co znajdziesz w kursie

    3min

  • Sprzęt

    49min

    Aparaty Fotograficzne

    17min

    Obiektywy

    11min

    Ogniskowa

    14min

    Stałka czy Zoom

    7min

  • Ekspozycja

    49min

    Migawka

    13min

    Wyzwalanie Migawki

    6min

    Przysłona

    10min

    Przysłona działanie w praktyce

    Podgląd lekcji

    5min

    ISO

    5min

    Tryb pracy PASM

    10min

  • Zaawansowane pojęcia

    1h 24min

    Ostrość

    16min

    Pomiar światła

    13min

    Wady obiektywów

    13min

    Temperatura Barwowa

    11min

    RAW czy JPG

    9min

    Megapiksele

    8min

    Histogram

    10min

    Przestrzenie barwne

    4min

  • Akcesoria

    58min

    Blenda

    10min

    Filtr ND

    9min

    Filtr UV

    6min

    Filtr polaryzacyjny

    5min

    Karty pamięci

    10min

    Statyw

    6min

    Lampy Błyskowe

    10min

    Torba czy plecak

    2min

  • Światło i kompozycja

    39min

    Praca ze światłem

    14min

    Światło w portretach

    Podgląd lekcji

    9min

    Kompozycja

    15min

  • Podsumowanie

    1min

    Zakończenie

    1min

Autor kursu

Jakub Kaźmierczyk

Fotograf

Średnia ocen autora: 5

Bio
Na co dzien pracuje z takimi markami jak Grycan, Renault, Amundsen, AmRest, MSI, Eurobank, Henkel czy UPS fotografujac produkty, ludzi, kulinaria, wnetrza. Jego zdjecia niejednokrotnie mozna bylo zobaczyc w magazynach, na billboardach, menuboardach czy kartach menu. Poza praca komercyjna, uwielbia robic portrety - zarówno te proste, jak i te bardziej artystyczne. To jego odskocznia od pracy z klientem, a takze swietna okazja do wlasnego rozwoju fotograficznego. W portfolio Jakuba znajdziecie mnóstwo zdjec realizowanych w Polsce, jak równiez zagranica - w Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji czy Dubaju. Zawsze stara sie umiescic osobe w danym kontekscie i otoczeniu. Twiedzi, ze robienie bliskich portretów na drugim koncu swiata nie ma absolutnie zadnego sensu. Druga pasja Jakuba sa podróze - kazdego roku kilkukrotnie przemierza Europe i nie tylko, zawsze szukajac ciekawych okazji zdjeciowych - zarówno krajobrazów, fotografii ulicznej, czy tez pod katem sesji zdjeciowych z modelka. Jakub jest równiez bardzo zaangazowanym edukatorem. Swoja kariere zaczynal na lamach portalu Fotoblogia.pl tworzac jedna z najwiekszych baz wideoporadników o edycji zdjec w Polsce. Dzis, podobna role odgrywa w serwisie Eduweb.pl gdzie mozna znalezc jego kursy - od fotografii studyjnej, przez portretowa po wakacyjna. Jego starania docenily najwieksi gracze na rynku branzy fotograficznej - Jakub zostal zaproszony do programów ambasadorskich takich firm jak Olympus, WD, Peak Design, Lastolite by Manfrotto, a takze regularnie prowadzi warsztaty dla Eizo, Wacoma czy Epsona. Na tym jednak nie koniec, bo namiastke jego umiejetnosci mozecie poznac na jego kanale na Youtube, gdzie znajdziecie poradniki, recenzje czy luzniejsze, fotograficzne pogadanki. Tak duze doswiadczenie sprawia, ze odnajduje sie w kazdej sytuacji, a uczestnicy zawsze wracaja zadowoleni!
Inne kursy tego autora
Fotografia Wnętrz Fotografia Portretowa Fotografia Capture One Budżetowe Studio Fotograficzne

Dołącz do ponad 10 tys. zadowolonych z naszych kursów

Izabela A

25 kwietnia 2021

Świetny kurs. Polecam !

Justyna X

29 kwietnia 2021

Marek

5 czerwca 2021

Tyle przydatnych informacji co ja się tu dowiedziałam...niby wszystko można znaleźć w necie ale tu po kolei, od podstaw, wszystko jasno wytłumaczone...Idealny dla początkujących! Ta platforma udostępnia naprawdę cenne treści, a kursy prowadzone przez Pana Jakuba przekazują ogrom wiedzy!

Faustyna Sitek

24 października 2022

Świetnie poprowadzony, wiele wyjaśniający i dający solidne podstawy do rozpoczęcia przygody z fotografią. Dużo nowej wiedzy, przedstawionych zagadnień w zrozumiały sposób dla słuchacza. SZCZERZE POLECAM! :)

Anita Anita

7 listopada 2022

Kurs Fotografii

  • 34 lekcji wideo

  • 5h 1min materiału

  • Ostatnia rewizja 20.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych

Dlaczego wybrać właśnie ten kurs?

Efektywna nauka

Kurs wideo to najbardziej efektywna a zarazem najprzyjemniejsza forma nauki. Jest on tak prowadzony, byś cały czas mógł go śledzić z zainteresowaniem i zaangażowaniem, a także czerpać satysfakcję ze zdobytej wiedzy!

Wiedza ekspertów

Wiedza, którą otrzymujesz w tym kursie, to nie tylko sucha teoria, ale również wskazówki od praktyka z wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci opanować materiał i pracować efektywniej.

Praktyczne przykłady

Uczysz się na praktycznych przykładach. Kurs, który masz przed sobą to esencja praktycznej wiedzy i doświadczenia a także wzorów, które oszczędzą Ci godziny pracy i poszukiwań.

Pytania i odpowiedzi

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj z nami na na czacie

Wyślij nam e-mail

Zadzwoń +48 880880606

Czy każdy kurs ma pliki źródłowe?

Nie każdy. Jeśli pliki są dostępne dla danego kursu, znajdziesz je w zakładce źródła. Niektóre kursy nie posiadają źródeł ponieważ nie są potrzebne, inne nie mogły być zamieszczone np. ze względu na prawa autorskie do wykorzystania komercyjnych prac naszych autorów. Staramy się aby kursy były maksymalnie praktyczne i chętnie pokazujemy zaplecze zawodowe naszych autorów, ale niekiedy nie możemy dołączyć go w postaci źródeł.

Jak jest skonstruowany kurs?

Kurs składa się z rozdziałów oraz lekcji. Staramy się, aby optymalnie kursy miały 5-7 rozdziałów po około 5-10 lekcji w każdym. W ten sposób nauka jest optymalna a podtrzymanie uwagi staje się łatwiejsze. Rekomendujemy przerabianie nie więcej niż jednego rozdziału naraz a po jego przerobieniu powtórzenie materiału we własnym zakresie.

Jak najlepiej wykorzystać kurs?

Potraktuj kurs jako inspirację do własnej pracy. Tam, gdzie się da staraj się powtarzać czynności, które wykonuje autor. Nie powtarzaj ich jednak bezmyślnie - spróbuj zmodyfikować przykłady i dostosować je do swoich potrzeb. W ten sposób przyswoisz materiał jeszcze lepiej!

Jak mogę uzyskać dostęp do kursu?

Możesz albo wykupić ten konkretny kurs przez koszyk, uzyskując do niego (i jego rewizji) bezterminowy dostęp, albo wykupić wariant abonamentu, który obejmuje dany kurs i w ten sposób oglądać go oraz inne materiały na platformie tak długo, jak Twój abonament jest aktywny.

Czy kurs jest aktualny?

Staramy się aby wszystkie materiały na stronie były aktualne. Nie znaczy to, że kurs powstał bardzo niedawno. Często na stronie znajdziesz trochę starsze kursy, jednak regularnie wykonujemy ich rewizję i zmieniamy lekcje - czy to przez dodanie stosownych komentarzy z aktualizacją, czy poprzez nagranie danej lekcji jeszcze raz. Datę ostatniej rewizji znajdziesz w informacjach o kursie.

Czym się różni kurs od warsztatu i ścieżki?

Kursy to kilku godzinne, kompleksowe opracowanie danego zagadnienia, podzielone na lekcje i rozdziały. Często uzupełniają je Warsztaty, które mają formę jednej dłuższej, praktycznej lekcji (30min-1h), natomiast ścieżki stanowią zbiór jednych i drugich materiałów - ułożoną z kursów i warsztatów playlistę, która pozwala Ci kompleksowo opanować dane zagadnienie.

Fotografowania nie da się nauczyć z podręczników - to jest jasne. Ale też wiadomo, że bez wskazówek profesjonalistów, którzy od lat pracują ze zdjęciami, droga jest żmudna i wiele czasu traci się na samodzielne szukanie rozwiązań, które my już znamy. Uważam, że kursy na eduweb to sama esencja wiedzy fotograficznej, która przełoży się na jakość zdjęć i ilość zleceń.

Jakub Kaźmierczyk

Ambasador Olympus

Zacznij naukę w Fotografii

  • 34 lekcji wideo

  • 5h 1min materiału

  • Ostatnia rewizja 20.05.2020

  • Certyfikat w ramach ścieżek

  • Dostęp z urządzeń mobilnych